Yurt dışında belli bir süre yaşadıktan sonra Türkiye’ye dönmek. Yıllarca yurtdışında yaşamış biri değilim. Herhalde öyle biri olsam kafayı yerdim. Gerçi yurtdışında hangi ülkede filan yaşadığınızda önemli bir etken. Benim deneyimlediğim ülke olan İngiltere’yi ele almak istiyorum. Özlüyor muyum İngiltere’yi ? Bazen bu soruyu kendi kendime sorup duruyorum. Ne yalan söyleyeyim özlüyorum arkadaş. Hani yemeklerini, erken kapanan alışveriş merkezlerini filan özlemiyorum. Sanmayın öyle çok sosyal bir hayat yaşıyorsun ama özlüyorsun.

Belki de bazı şeylerden feragat edip, kendini güvende hissetme ve özgür olduğunu bilmeyi özlüyorsun. Adamların birbirine olan saygısını ve sistemsel şekli özlüyorsun. Kimsenin hayatına kimse karışamaz düşüncesini özlüyorsun. Trafikte sınır 70 milse herkesin 70 milde gitmesini özlüyorsun. Sağdan soldan makas atıp senin hayatını riske atılmayacağını biliyorsun. Yasaların herkese işlediğini görüyorsun. Haa olumsuzlukları hiç yok mu ? İlla var, illa her şey dört dörtlük değil. Fakat ülkenle kıyasladığın zaman, her gün bir stres altında, ulan bugün ölür müyüm acaba ? düşüncesiyle çıkmıyorsun yola.

Gecenin bir saati arkadaşlarınla bildiğiniz ormandan yürüye yürüye çıkabiliyorsun. Bu dediğimi her yerde yapamazsınız belki. Fakat ben İngiltere Oxford’da yapabiliyordum.

Havalimanına ilk ayak bastığınız zaman görüyorsunuz burada ki karmaşayı, insanların birbirine olan saygısızlığını. Yaya geçitinin ülkemizde sadece bir asfalt süsü olduğunu bir kez daha hatırlıyorsunuz. Yiyorsa İngiltere’de ki gibi sağa sola bakmadan yaya geçiti diye basın.

Özlüyorsun arkadaş, keşke benim ülkemde o medeniyet seviyesine çıksa diyorsun. Ve için burkuluyor. Soğuk milletler, aynı kültürde değiliz. Özellikle yabancı bir sevgili yapıp Türk kültürüyle yaşamaya çalışırsanız kafayı yiyebileceğiniz noktalara geliyorsun ama özlüyorsun.

Bu yazım da yurt dışına gidip ukalalaşan tiplerden olduğumu düşünebilirsiniz. Varsın düşünün. Sadece batının iyi yanlarını alabilsek diyorum. Ülkemizi daha yaşanabilir bir hale getirebilsek. Hiç fena olmaz bence, ya sizce ?

You May Also Like