Sevgili arkadaşlar İngiltere’ye gitmeden önce yapmadığım bir pişmanlığı sizlerle paylaşmak istiyorum. Eğer yurt dışında dil eğitimi alacaksanız bir dil kursuna gidin. Gerçekten uzun yada kısa süreli olsa bile bir dil eğitimiyle gidin, hiç değilse daha yüksek kurlardan başlayabilirsiniz. Tabi burada ki etkenlerden biri de sizin dil seviyeniz. Belki dil kursuna gitmenize gerek olmayabilir fakat durumunuz böyle olsa bile günlük biraz pratik yapın. Bu speaking yapabiliyorsanız speaking olur dil bilgisi olursa dil bilgisi. Tamamen size kalmış bir durum. Şuan bir arkadaşım uzun soluklu Kanada’ya gitmeyi düşünüyor. Gerçi düşünceden eyleme geçmiş durumda, vizesine başvurdu vize sonucunu bekliyor. Her ne kadar arkadaşıma bu öneriyi aylar öncesinde bulunsamda benim sözümü dinlemedi, bakalım hangi seviyeden başlayacak. Sizin de bildiğiniz gibi yabancı dili kullanmadığınız, tekrar etmediğiniz zamanlar unutuyorsunuz. Öyle lanet bir şey. Gittiğiniz dil kursunda ilk kurlarda vakit kaybetmek istemiyorsanız hiç değilse lower yada intermediate başlamanız gerekiyor. Eğer intermediate ve üzerinde başlıyorsanız ne mutlu size. Neden alt kurlarda zaman kaybetmeyin diyorum ? Çünkü genelde size temel 3 tense öğretiliyor ve çok basit kelimelerle başlatıyorlar. Hani evde oturup çalışıpta şimdi ki zaman, geçmiş zaman, gelecek zamanı öğrenebilirsiniz. Gittiğiniz okula göre sınav süreleri değişse de 5-6 hafta gibi o seviyede kalıyorsunuz, buda hem boş yere zaman hemde para kaybı. Bunun tamamen benim düşüncem olduğunu da belirteyim.

Irkçılık olarak algılamayın ama özellikle Suudi Arabistan kendi memurlarını yada askerlerini İngiltere’ye kursa yolluyor. Gerçekten de inanılmaz bir arap yoğunluğu oluyor. Ve şahsen benim ne hayat görüşüm ne de konuşma, dialogum pek uydu kendileriyle. Tabi ki bazı arap arkadaşlar gayet iyidi ama genele vurunca olumlu bir yorumda bulunamıyorum. Ve alfabelerininde yabancı olmasından dolayı öğrenmekte zorluk çekiyorlar. Hocalarda onlara öğretmek için tekrar üzerine tekrar yapıyor ve bu da sizi sıkıyor. Bir diğer nokta ise başlangıç düzeyinde kursa başlayınca ilk bir kaç hafta muhabbet edeceğiniz konular pek olmuyor. Yani çok basic kalıyorsunuz siz. Bunları yaşamadan önce benim tavsiyem Türkiye’de bir kursa gitmeniz yada evde kendiniz çalışmanız.

İsterseniz online olarakta dil kurslarına yazılabilirsiniz. İlla ki fiziksel olarak bir dil kursuna gitmenize gerek yok. Kısacası lanet olası ülkeden çıkamdan biraz pratik yapın dostlar 🙂

PS: Şuan Türkiye’ye dönmüş olsam bile, online olarak bir dil eğitimi almaktayım. Memnun olduğumu belirtmek isterim. İlerleyen günlerde biraz daha fikir sahibi olup, bu kursu sizlerle paylaşmayı düşünüyorum.

You May Also Like