Evet arkadaşlar geçtiğimiz günlerde vize için gerekli belgeleri İngiliz hükümetinin anlaşmalı kurumuna verdiğimi yazmıştım. Yanlış hatırlamıyorsam bu işlemi 13 Ocak günü gerçekleştirmiştim. Geçtiğimiz cuma günü yani 22 Ocak’ta maille vizemin çıktığı bilgisine ulaştım. Mailin içeriğinde  1-3 gün arasında vize merkezinden yada kuryeyle  pasaportumun elime ulaşacağına dair bilgiyi edindim. Gerçi kurye olayı yalan ama olsun. Aksilik olmazsa bu hafta değil bir daha ki hafta pazartesi bizzat gidip kendim alacağım. Bu maille daha önceden yazdığım ” ingiltere öğrenci vizesi için gerekli belgeler ” konusunda bir şeyi atlamadığım anlaşılıyor.

Okul başlangıç tarihimi 8 Şubat, yurtta girişimi de 7 Şubat olarak ayarlamıştım. Kafamda da 7 Şubatta İngiltere’ye gitmek vardı. Fakat orada bulunan arkadaşım, beni yanına daha erken çağırıyor. Hem biraz takılma hemde ilk alışverişi beraber yapmak, etrafı tanıtma gibi şeyleri aradan çıkarmayı düşünüyor. Bu seçenekte kafama yattığı için 7 Şubat yerine 5 yada 6 Şubatta İngiltere’ye gideceğim. Bu tarihte önümüzde ki günlerde kesinleşir. Havalimanından arkadaşım alacağı için ekstra bir karşılama almadım. Onun için bu konuda pek deneyim yada bilgim yok. Fakat belli bir ücret yatırdığınızda (100-150 dolar civarı diye hatırlıyorum ) firma yetkilisi sizi havalimanından alıp tüm yerleşim işlemlerini gerçekleştiriyor. Havalimanlarında hep ellerinde kağıtlarla MR. XXX diye gördüğümüz elemanlar işte bu arkadaşlar.

Kalacağım yer ise aile yanı yerine rezidans. Şahsen aile yanında yapamayacağımı düşündüğüm için tek kalmak istedim. Bir de uzun zamandır tek başıma yaşadığımdan aile ortamı istemedim. Bu tamamen benim tercihimdi. Maalesef bu istek bana biraz daha tuzlu geldi ama olsun. Aile yanını tercih etmeme sebeplerimden biri de; çok farklı tecrübeler duymam. Biraz şans işi diyebilirim aile yanına. Yurtdışında aile yanında kalan bazı arkadaşlarım çok memnunken bazıları hiç memnun kalmamış. Bende riske atmak istemedim. İngiltere’e gittiğim zaman fikrim değişebilir diye rezidans rezervasyonumu 2 aylık yaptım. Duruma göre orada uzatacağım yada başka şeyleri deneyeceğim.

ingiltere asker Yuppi ! İngiltere Öğrenci Vizesi Çıktı Yuppi ! İngiltere Öğrenci Vizesi Çıktı ingiltere asker

Ayarladığım rezidansta ” Alice House ” adında bir yer. Gittiğim zaman size daha detaylı tecrübelerimi ve fotoğraflarını paylaşacağım. Şuana dek bildiğim bir çift kişilik yatak, ufak bir televizyon, dolap, kendine özel banyo ki benim için en önemli nokta buydu diyebilirim, çalışma masası bir de mutfakımsı bir şey. Hani orayı bende tam bilmiyorum ve en merak ettiğim noktalardan biri de bu. Daha önce böyle rezidansta kalan arkadaşlarımla konuştuğumda mutfağın ortak kullanım olduğunu söylediler. Buzdolabında da herkesin kendine özel rafı filan mevcutmuş. Yalnız odanın görsellerine bakınca ufak bir mutfak mevcutmuş gibi de gözüküyor. Neyse ya zaten gidince göreceğim.

Pazartesi günü tüm eğitim ve konaklama masraflarını ödeyeceğim. Orada ki fiyat bilgisine göre konaklama ücretini de sizlerle paylaşacağım. Danışmanlık firmasıyla imzaladığınız sözleşmede vize çıktıktan sonra okul ve konaklama ücretini 15 gün içerisinde ödemeniz gerektiğini kabul ediyorsunuz. Burada 15 gün diyorum ama 7 günde olabilir, bunu da bir check edeceğim.

Tüm ödemeyi de firmaya yapıyorsunuz, danışmanlık firmasına ödeme yapmıyorsunuz. Sanırım acenta alacağı ücreti okulla kendi arasında hallediyor. Pazartesi şu okul ödemesinin nasıl gerçekleştiğini ve masrafları sizlerle paylaşacağım.

Sonuç

  • Şuana dek verdiğim vize için gerekli belgeler doğruymuş bunu check ettik
  • Pazartesi yurt masraflarını sizlerle paylaşacağım
  • İstenildiği takdirde havalimanından belirli bir ücret karşılığında karşılama hizmeti satın alabiliyorsunuz

You May Also Like