Hi guys ! Vizyonda Avengers Endgam dönerken bende bu sıralar, Yenilmez Demir Adam Iron Man çizgi roman serisini bitirdim. Serinin ismini böyle yazınca sanki yanlışmış gibi geliyor ama yanlış yazmadığımı belirtmek belirteyim. Hiç değilse Türkçe yayınlanan adı bildiğiniz; Yenilmez Demir Adam Iron Man çıktı. Saçma mı ? Bence saçma ama yapacak bir şey yok. Seri 8 cilt olarak çıktı ve yanlış hatırlamıyorsam 2014 yılında dilimizde yayınlanmaya başlamıştı. Arkabahçe yayıncılığın dilimize kazandırdığı bu seriyi, hangi akla hizmet aldığımı bilmiyorum. Demir adama karşı öyle özel bir ilgim filan de yok. Sanırım okuyacak bir şey bulamadığımdan almıştım. Çizimlerini beğenmediğim için yarıda bıraktığımı hatırlıyorum. Eee kardeşim neden bu seriyi bitirdin veya madem beğenmedin, niye okudun diyebilirsiniz. Bunun cevabını da iki şekilde verebilirim;

1- Türkçe yayınlanan Avengers serisine devam etmeye karar verdim.

2- Tamamlanmış bir seriyi bitirip, kitaplığımda bulunmasını istedim.

Şimdi ilk cevabıma gelecek olursak; Avengers ile Yenilmez Demir Adam Iron Man’in ne alakası var diyebilirsiniz ? Şimdi güzel arkadaşlar, Demir Adamın Avengers’ta olduğunu biliyoruz. Filmlerini bir kenara bırakacak olursak, çizgi romanlarda da aynı dönemde işlenen farklı seriler oluyor. Mesela Avengers serisini okurken, Yenilmez Demir Adam Iron Man‘de bu durumlardan biri. Konuları daha derinlemesine anlamak istiyorsanız, doğru okuma sırasıyla okumanız gerekiyor. Serileri böyle okursanız, anlam bütünlüğü konusunda afallamazsınız. Bazen çizgi romanı okurken, anlamadığınız, okumadığınız şeylerle karşılaşırsınız ve acaba ne olmuştu diye kendinize sorabilirsiniz. İşte benim dediğim gibi yaparsanız, bu gibi durumları yaşama ihtimalinizi minimale indirmiş olursunuz.

Her neyse konuyu fazla uzatmadan ana fikrimiz olan; Yenilmez Demir Adam Iron Man‘e gelelim. Seri bir kere Eisner ödüllü. Yani Amerika’nın çizgi roman hakkında en önde gelen ödüllerinden birine sahip. Ciltlerin arkasında yorumlara bakacak olursanızda; baya iyi feedbackler aldığını görürsünüz.

Serinin en başında konusu oldukça güzel başlıyor. Ciltler boyunca Stark’ın kişiliğinin, düşünce yapısının nasıl değiştiğini görüyorsunuz. Hayatınızda neler için nelerinizi feda edebilirsiniz ? İnsanlar ölmesin diye gururunuzu ayaklarınızın altına alabilir misiniz ? Bu ve bu gibi soruların cevaplarını Yenilmez Demir Adam Iron Man’de bulabiliyorsunuz. Çizgi romanın ilk cildinden itibaren konu iyiyken, sonlara doğru bir karmaşıklaşıyor. Yani; ” eee ne oldu buraya nasıl geldik ” veya ” bu kadar mıydı ya ” gibi soruları kendinize sorarken bulabilirsiniz. Yanlış hatırlamıyorsam 6. ciltten sonra bu olayı yaşadım ben. Serinin çizeri değişmese de, ilk ciltlerin sayıları oldukça kötü. Sonralara doğru çizimlerin toplandığını ister istemez fark edeceksiniz. Ben çizer mi değişti acaba diye kontrol bile ettim ama değişmemiş.

Yenilmez Adam Iron Man serisini, Avengers okumak istiyorsanız okuyun. Stark’ın kişiliği hakkında daha detaylı bilgilere ulaşmış olacaksınız. Ayrıca Avengers ciltlerini okurken de; bir dönem Osborn ile muhattap olacaksınız. Bu seriyi okursanız, paralel olarak Demir Adam tarafından da durumları görmüş olacaksınız.

Haa yalan yok; ciltler elinizde kalabilir mi ? Kalabilir. Tipik Arkabahçe kalitesi. İki cilt okurken ayrıldı. Eğer çizgi romana fazla para ayırmak istemiyorsanız veya okumak istediğiniz başka seriler varsa kesinlikle onlara yönelin 🙂

Unutmadan Stark sen az şerefsiz değilsin ya. Bu sözü neden dediğimi okuduğunuzda anlarsınız. Pepper Pots <3

You May Also Like