Hi Guys ! Normal şartlar altında yüksek alkol oranına sahip biraları sevmem. Zaten birayı aşırı seven biri de değilimdir ( yalan ). Genelde evde bira bulundurmamaya çalışıyorum yoksa, işten çıkıp ilk iş buzdolabından soğuk biramı yudumlamak gibi kötü bir alışkanlığa sahibim. Neyse efendim yüksek alkol oranına sahip biralardan bahsediyordum. Genellikle yüksek alkol oranına sahip biraların tadı bana hitap etmiyor. Ta ki günün birinde yollarımız; Weihestephaner Vitus ile karşılaşana dek. 

Kendisi janti bir abimiz oluyor. %7.7 alkol oranıyla oldukça da iddaalı. Türkiye pazarında da satılması, ulaşılabilirliğini arttırıyor. Tek sorunu 330 ml olması 🙁 Weihenstephaner Vitus‘un bir kötü yanı ise ismi. Mekanda garsona bunu söylerken şekilden şekile giriyorum. Sizin ilk söyleminizde garson anlıyorsa valla ikinize de helal olsun. Başarınız karşısında birer tane Weihenstephaner Vitus benden size.

Markayı ele alacaksak diyeceğim ama Weihenstephaner öyle bir marka ki insan bir durup düşünüyor, acaba ne yazabilirim diye. Çünkü markanın kuruluş tarihi 1040’lara kadar gidiyor. Düşünün Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’u 1453’te feth etmişti. İşin ilginç tarafı ise, markanın oluşmasında klise, papaz filan var. Bu bilgilerle sizleri sıkmayacağım isteyenler adamların ” history ” kısmına girip okuyabilirler. ( yazar burada özet geçmeye üşendi )

Weihenstephaner‘ın 12 farklı birası çeşidi mevcut. Bunlardan bir tanesi de alkolsüz versiyonu, satın alırken alkolsüz olup olmadığına dikkat edin. Benim gibi bahtsız bedeviyseniz, o kadar çeşit içerisinden üstüne bakmadan alkolsüzünü almış olabilirsiniz. 12 çeşitin içinden Weihenstephaner Vitus‘a gelecek olursak açık renkli bir bira özelliğine sahip. İçeriğinde; kuru kayısı, turunçgiller, karanfil, muz gibi parçalar vardır. Gördüğünüz üzere içeriği oldukça fazladır, şifa niyetine içebilirsiniz.

Weihenstephaner Vitus‘un belli başlı ödülleri bulunuyor. Yani alıp içeceğiniz bu bira ödüllü bir biradır. Yazarken aklıma geldi, bir önceki alkolsüz biramız Clausthaler’de ödüllüydü. İkidir ödüllü biralardan gidiyoruz.

Weihenstephaner Vitus‘un 0.5’i, 260 kcal değerine sahip. İçimi başlarda sert gelse de sonraları yumuşuyor. Bana kalırsa en güzel yanı, biraya doyuyorsunuz, su gibi gitmiyor. Gayet ağır ağır muhabbetle tüketilecek bir bira. 

Weihenstephaner Vitus 7.7’lik bir alkol oranına sahip olduğundan kendi segmentinde ki rakipleriyle kıyas yapmamız gerekiyor. Tat olarak diğer yüksek alkollü biralardan kesinlikle bir kaç adım önde. Weihenstephaner Vitus için, Almanlar yapmış arkadaş diyorum. Mesela ben bu birayla iki tanesi bana yetiyor. Abiyane tabirle kafa yapma gibi bir durumu yok. Sadece biranın size verdiği tokluk hissi yettiğini hissettiriyor. Şuana dek hiç Weihenstephaner Vitus içerek, çakır keyif filan olmadım. O aşamaya gelmemi hep engelledi. Alın Vitus’unuzu sevgiliniz ile arkadaşlarınızla muhabbet edin, normal biradan daha az hesap öder kalkarsınız. Bu konuda bana güvenin 🙂

Yüksek alkollü bira sevmiyorsanız bile Weihenstephaner Vitus‘u deneyebilirsiniz. Sizi şaşırtacağına eminim çünkü ilk denediğim zamanı hatırlıyorum; alkol oranını görünce acı ve ekşi bir şey bekliyordum. Öyle çıkmadı 🙂 

You May Also Like