Hi guys ! Hazır kışa merhaba demek üzereyiz, sizler için waterproof olayını ele alacağım. Malum havalar soğudu ve yağışlar başladı. Normal bir ayakkabıyla dışarı çıksanız bile yağmura tutulabilirsiniz. Peki waterproof nedir ? Bana soracak olursanız, bir nimettir. Ay yağmur başladı, ayakkabım su geçirmeye başlayacak derdinden kurtaracak bir teknolojidir. Hangimiz su geçirmiş ayakkabıyla yürümedik ki ? Hangimiz yağmura hazırlıksız yakalanmadık ki ? O çoraplar ıslanır, berbat bir şekilde yürürsünüz ama elinizden bir şey gelmez ya… Neyse gözlerinizde daha fazla canlandırmak istemiyorum, bunları yazarken sanki ıslak çorapla yürüyormuş gibi hissettim.

Biz sizinle waterproof nedir ? sorusunun cevabına gelelim. Bir kere waterproof  Türk ayakkabı sektöründe karşılık olarak; su geçirmez olarak kullanılıyor. Mesela breathability özelliği de oldukça önem taşıyor. Bu da arkadaşlar; nefes alabilen olarak düşünün. Şimcik, bir ayakkabı su geçirmeye bilir bu gayet basit bir şeydir. Fakat ayakkabı istediğiniz kadar su geçirmesin, nefes alabilme özelliği yoksa yine sizi rahatsız edecektir. Düşünsenize hava almıyor ve ayaklarınız terliyor. Eee bu ter dışarı atılamadıktan sonra çoraplarınız yine ıslanacaktır. Hadi çorapların filan ıslanmasını geçtim, ayak sağlığınız için olumlu sonuçlar doğurmayacaktır. Onun için waterproof nedirin yanında breathability de oldukça önemlidir. Sıcak ortamlarda böyle bir durum sizi rahatsız etmese bile, dışarıda sizi rahatsız edecektir. Hasta olmanız bile ihtimaller dahilindedir. ( ayakkabı teknolojisi uzmanı konuştu :p )

Waterproof ayakkabı yada mont aldınız, hiç mi ıslanmayacaksınız ? Tabi ki ıslanacaksınız. Üzgünüm ama teknolojinin de bir sınırı var. Bu ürünlerin üstünde belirli bir rakamlar gözünüze çarpacaktır. Sallıyorum 2000’e 2000 vb. diye. Bu rakamlar 2000 su basıncından sonra su geçirmeye başlıyor veya nefes alınabilirliğe gelince; gram/metre kare/ 24 saat’i ifade ediyor. Yani 2000 gramı 24 saat içerisinde 1 metre kare içerisinde dışarı atabiliyor anlamına geliyor. Bir sürü standartta ürün bulabilirsiniz. En üst segment ise gore-tex dediğimiz teknoloji oluyor. Mont olarak bakacak olursak, ben parayı bayılırım gerisi beni bağlamaz diyorsanız. Yani  ” waterproof nedir ? ”abiciğim beni koruması lazım diyorsanız; tercih etmeniz ürünler 20.000 üstünde ki ürünlerdir.

Waterproof Nedir ? Waterproof Nedir ? waterproof nedir

Eee tamam kardeşim,” waterproof nedir ? ” anladım, 20.000 al diyorsunda; iş breathability’de ne halt yiyeceğiz diyorsanız bunda yapmanız gereken en üst rakamı alın. Para ile nefes alınabilirlik doğru orantılıdır bunu da unutmayın. 20.000’un üstü waterproof’da yeterlide breathability’de değil işte.

Şehir içi giyim için benim tavsiyem SPX’e gitmeniz. Abi orası extreme sporlar için diyorsanız yanılıyorsunuz. Maalesef çoğu mağazada bu terimleri bilmeyen satış danışmanları var. SPX’de ise böyle bir durum yok. Adamların işi extreme spor olduğu için, sizi iyi yönlendirebiliyorlar. ( SPX reklamlarına hoşgeldiniz :p )

Unutmadan, bu iki rakam üşümenizle filan alakalı değil. Bir iki yerde, satış danışmanı üşütmez falan filan dedi. Bunu neye göre söylediğini sorduğumda ise, değerleri yüksek dedi. Maalesef gerçekler böyle değil 🙂

Size elimden geldiğince, ” waterproof nedir ? ”in açıklamasını yaptım. Umarım yardımcı olmuşumdur. Çok yağmur alan yerlerde yaşamıyorsanız, yüksek değerlerde ürünler almanıza gerek yok. Gider değerlerine bakmadan alıpta, ıslanıpta da markaya suç atmayın. Bu olayı etrafımda oldukça fazla duyuyorum.

  • -Abi gittim su geçirmez ayakkabı aldım
  • -ee
  • -Su geçirdi. Bir daha almam. Waterproofta neymiş ! Para tuzağı.

İşte sevgili arkadaşlar, işin aslı bu değil. Adamlar size bunu satarken iyice anlatmaları gerekiyor. Sizinde teknoloji devrinde biraz araştırmanız gerekiyor 🙂

Bir daha ki konumuzda da gore-tex’i ele alacağım. Eyy SPX duy sesimi, uygun fiyata reklam için anlaşabiliriz. Hahaha 🙂

 

You May Also Like