Hi Guys !  Bugün sizlere sonradan gurmelik yaparak, viski 101 dersini anlatacağım. Dur ya bu çok iddaalı bir giriş oldu, beni biliyorsunuz kısacası saçmalayacağım. Oldum olası viskiyi seven biriyimdir, hani zamanında bunun lafını da çok yemişimdir. Bir mekanda ardaşların bira söylerken siz viski söyleyince, istemsiz geyik konusu olabiliyorsunuz. Hayatımda en fazla viski tükettiğim dönem ise kesinlikle İngiltere dönemiydi. Bunun en büyük sebebi, dert yok tasa yok arkadaş ortamları güzel; eee o zaman ne yapıyoruz içiyoruz. İngiltere’nin viski konusunda çok ekmeğini yedim. Bir kere alkol çeşitliliği var ve fiyatlar Türkiye’ye göre daha ucuz. 

Viski 101 İskoç Kökenliler

Viski 101 Viski 101 viski 101
Cennet <3

Single Malt

Viski 101‘de ilk başta iskoç kökenlileri inceleyeceğiz. Viski 101 dersimize tekrardan hoşgeldiniz diyerek ” single malt ” la başlayalım diyorum. Şimdi bu single malt olayını kesinlikle duymuşsunuzdur, bizlerde yüzeysel bir tanım yapıp ortamlarda boş gözlerle bakmanızı engelleme amacındayız. ( neden çoğul konuşuyorsam ). Single malt, bir çoklarına göre en iyisi olarak konuşulur. Neden en iyisi diyorlar peki ? Çünkü single malt saftır, bir bölgenin birden farklı hammaddesiyle karıştırılmaz. Nasıl yetiştiyse öyledir, el değmemiştir diyebiliriz. Kendi içerisinde belirli çeşitleri vardır. Tek damıtma evinden çıkar ve anavatanı İskoçya’dır. Zaten Viski 101‘in ilk dersini İskoç kökenlilerle başlayacağımızı söylemiştim. Arpanın çimlendirilmesiyle üretimin ilk faslı gerçekleştirilir. Sonrasında çimlendirilmiş arpalar kurutulur değirmenden geçirilir ve un haline getirilir. İlk başlarda bu arpanın kurutulması, un haline getirilmesi bana ilginç gelmişti. Eee tabi insan bilmediği bir konuda bilgi edinince başlarda şaşırabiliyor. Sonra ki süreçlerde damıtma aşamasına geçiliyor. Burada single malta, kişiliğini sağlayan en önemli etkenlerden biri de imbikler oluyor. Çünkü her viski üreticisinin farklı imbikleri ve materyalleri olabiliyor. Bu da single malta o viski üreticisinin kişiliğini vermesini sağlıyor. Sonunda çıkan viskinin alkol oranı oldukça yüksek oluyor ve bu seferde damıtma evresi başlıyor. Hani arada sırada karşınıza çıkan koca fıçılara konuluyorlar. Burada ki sürelerde, bizim rafta gördüğümüz yılları ifade eder. 12 yıl 18 yıl vb. gibi. Tabi bu damıtma süreleri viski evlerine göre değişiyor. 

Single Grain

Viski 101 dersimizin İskoç kökenlilerinden Single Grain ile devam edelim. Bu türümüz yine bir viski evinden çıkar fakat Single malt ile farkı, içeriğidir. ( Zaten başka ne olacaktı ki demeyin bana ). Single grain, aynı viski evinden çıksa da sadece tek bir tahıldan üretilmemiştir. Yani bunda bir karışım mevcuttur. Buna en iyi örnek David Beckham’ın reklamlarında oynadığı ( belki de sahibi olduğu ) Haig Club verilebilir. 

Blended Whisky

Gelelim viski 101‘in blended viskisine. Blended kelimesinden de anlaşılacağı üzere karışık, yani birden fazla hammaddenin karışımından elde edilir. ( Bu hammadde kelimesi de mesleki dezenformasyondan edindim, kusura bakmayın ). İskoç viski yönetmeliklerinin devreye girdiği bir türdür. Gerçekten böyle bir yönetmelik vardır, yönetmelik derki; birden fazla damıtma ünitesinde damıtılması gerekmektedir. Eğer bu mevcut değilse o viski, blended türünde piyasaya çıkamaz. Bana göre single malta göre daha hafiftir ama içimi kolay olduğundan gün içerisinde tercih ettiğim bir türdür. Meşe ağacından yapılan en az üç yıl olgunlaştırılan Blended viskiler malt ve tahıldan elde edilen viskilerin birleşimidir diyebiliriz. 

Blended Malt

Viski 101 dersimiz bir diğer blended türü ile devam ediyor. Evet bu severde elimizin altında blended malt versiyonumuz mevcut. Bu sefer viski evleri şöyle bir şey denemişler, single malt üretiyoruzda biz bu single maltları karıştırsak ortaya nasıl bir çıkar ? İşte bu sorunun cevabını da Blended malt viskilerle almış oluyoruz. Bu viskiler daha yenilikçi tatlar elde etmemiz sağlandığını söyleyebiliriz. Fiyat aralıkları oldukça açık uçludur. 30-40 pounda da alabilirsiniz, 350 pounda da.

Toplamak Gerekirse;

Viski 101‘ dersimizde İskoç viskilerine şöyle kısa bir bakış attık. Tercihiniz ne olursa olsun, damak tadınıza gideni tüketin. Özellikle Türkiye’de; ” amaan o da viski mi ? ” diye saçma sapan söylemlerle karşılaşabilirsiniz. Dersimiz viski 101‘de anlayacağınız üzere, viski kendi içerisinde bir çok çeşide ayrılıyor. Her kesin damak tadı da farklı olduğuna göre başkalarının tükettiği viskilere de saygı duymak gerek.

You May Also Like