Hi Guys ! Geçtiğimiz Ekim ayında kitapçıları gezerken, Vehbi Koç Anlatıyor kitabıyla karşılaşıp duruyordum. Yalan yok adamlar, dış kapak tasarımını filan çok güzel yapmışlar. Hani kitap ben buradayım diyor, sizde inceleme ihtiyacı hissediyorsunuz. Adından da anlaşılacağı üzere; Koç grubunun kurucusu Vehbi Koç’un yazdıkları, yaşam hikayesi hakkında bir derleme çalışması. Koç gibi bir grubu kuran kişinin hayat hikayesini merak eden kişilerin okuması gerektiğine inanıyorum. Kitap daha önce yayınlanmış iki kitabın tekrar düzenlenmesi ile kronolojik bir sıralamayla ele alınıyor. İlk kitabı Hayat Hikayem 1973 yılında yayınlanmışken, ikinci kitabı; Hatıralarım, Görüşlerim, Öğütlerim ise 1987 yılında yayınlanmış. Vehbi Koç Anlatıyor, güzel bir çalışma olsa da kronolojik sırada ufak bir yerde kayma var. Yanlış hatırlamıyorsam TAT konserveyi anlatmadan önce, anlatmış gibi ele alınan bir pasaj vardı. Onun dışında baskısı, kağıdı, resimleri filan kendisine hayran bırakan bir çalışma. O kadar beğendim ki; keşke kitaplar hep böyle yayınlansa demeden kendimi alamıyorum.

Vehbi Koç Anlatıyor, gayet akıcı bir eser olsa da, bazı yerlerde ki konuşmalar sizi sıkabilir. O dönemde katıldığı törenlerde veya kişilere yolladığı mektup yazıları mevcut. Gerek CHP dönemi, gerek Demokrat Parti dönemi ve sonra ki dönemlerde, fikirlerini açıkça dile getirdiğini gördüm. Demokrat Partiyle yaşadıklarını merak edip, google’dan aradım. Yani sizlerde üşenmezseniz, Türkiye tarihinde bazı olayları araştıranız için ana nedeni verecektir. Okuduğum kitaplardan, acaba bu ne diyerek araştırma yapmayı seven biriyimdir. Sizlerde böyleyseniz, bu kitabı alın. Bunun dışında Vehbi Koç Anlatıyor‘da,Garanti bankası hakkında Sakıp Sabancı’yla anlaşamamaları, sonradan banka işinden ayrılmaları ilgimi çeken konulardan biriydi.

Vehbi Koç Anlatıyor Vehbi Koç Anlatıyor vehbi koc anlatiyor

En çokta; Vehbi Koç‘un işini bilen adamla çalıştığını çok iyi anlıyorsunuz. Bilmediği bir iş dalına girecek olsa bile, o işi bilen biriyle ortaklık kuruyor veya işe alıyor. Yani eşeğini sağlam kazığa bağlamış ki sonuçlarda ortada.

Gerçek hayattan hikayeleri, biyografileri seviyorsanız Vehbi Koç Anlatıyor‘a bir şans verin. Hem içeriği beğenmeseniz bile kitaplığınızda çok güzel duracağına garanti verebilirim. ( bildiğiniz tasarıma aşık olmuşum arkadaş ).

Her zaman dediğim gibi, bu kitabı internetten sipariş edin. Şuan D&R’ın sitesinde 24.5 TL’e satılıyor. Mağaza satış fiyatı 35 TL olarak gözüküyor fakat kesin bir 50 TL yapmışlardır. Mesela en son ziyaretimde, satış fiyatı 35 lira olan kitapları 60 TL’den satıyorlardı. Ne de olsa, kur sebebiyle %100’e yakın zarar ettiklerinden bir o kadar zam yapmışlar. ( yerseniz )

Vehbi Koç Anlatıyor‘u okumanız için bir diğer önemli sebep ise; sevseniz de sevmesenizde Koç holding neredeyse Türkiye Cumhuriyet’i ile yaşıt. Böyle köklü bir holdingin temel taşlarını okumak size bir şey kaybettirmeyecektir. Eser, Vehbi Koç kimdir sorusuna da çok güzel cevap veriyor.

Son olarakta Yapı Kredi Yayınlarına bir teşekkür etmek gerekiyor. Tamam patronlarının kitabını basmışlar ama Vehbi Koç Anlatıyor eserinde çok güzel bir iş çıkarmışlar.

You May Also Like