Hi guys !

Hadi bugün size bir soruyla konuya giriş yapayım; banyo liflerinizi ne kadar sürede bir değiştiriyorsunuz ? Evet, evet o sıvı sabunu yada kalıp sabunu sürttüğünüz şeyden bahsediyorum. Tahmin edeyim; sıklıkla değiştirdiğiniz bir materyal deği. Hatta görüyorum ve arttırıyorum; parçalanmadıkça değiştirmeyeniniz bile vardır. Eğer sizde bu kategoriye giriyorsanız; hiç kendinizden utanmayın, çoğunluktansınız. Sabun sürülen bir şey, hele ki banyo da muhafaza ediliyorsa ne kadar kirli olabilir ki sorusunu kendinize sorabilirsiniz. Bende cevap vereyim; oldukça çok.

Evet arkadaşlar; banyo lifleri pek önceliğiniz olmasa bile, üretimde kullanılan materyale göre sıklıkla değiştirmeniz gerekiyor. Mesela piyasada; doğal banyo lifi ibaresini görürseniz, onların ömrü 3-4 hafta civarı. Plastik olanları da maksimum 2 ay kullanmanız tavsiye ediliyor. Şahsen ben doğal lifleri pek kullanışlı bulmadığım için, ortalam 1.5 ayda bir plastik lif alıp duruyorum.

Peki; siz daha fazla kullanmak isterseniz ne gibi sorunlar ile karşılaşabilirsiniz biraz da onları ele alalım. Şimdi arkadaşlar; mantıken biz her ne kadar bu liflere sabun temas ettirsekte, kullanım amacımız vücudumuzda ki kiri söküp atması. Eee vücudumuzda ki kir, suyla beraber akıp gitse bile hepsi gitmiyor ve liflerde kalıyor. Bir daha ki seferde bu kirler yine vücudumuza temas ediyor, hadi bu kısmı geçtik işin kötü tarafı mikroplar sıcak ortamları severler. Buz gibi suda da duş almadığınızı varsayıyorum. Sıcak ortamda muhafaza ettiğiniz için; 10 numara 5 yıldız mikrop sayısının çoğalabileceği bir ortam yaratıyorsunuz. Sonra o lifleri tekrar vücudunuza temas ettiriyorsunuz.

Senaryoyu biraz daha kötüleştirmek gerekirse; yeni olduğunuz bir traş, ( buna etek traşı da dahil ), sivilce veya ufak bir yaranıza bile temas edilmesi durumunda hastalık kapabilirsiniz. Eee yok artık diyebilirsiniz, bana kalırsa demeyin. Gidin paşa paşa 1.5 ayda bir yeni lif alın. Sizde rahat edin, bende rahat edeyim. Bu kadar sıklıkla değiştireceğiniz içinde, öyle çok pahalı liflere yönelmenize gerek yok. Tabi bu benim şahsi düşüncem; banyo benim için bir yaşam tarzıdır, banyo lifine vereceğim paraya da acımam diyorsanız saygı duyarım.

Banyo lifinizin ömrünü arttırmak için ne yapabilirsiniz onu da söyleyeyim; lifin kuruyabileceği bir alana bırakabilirsiniz. Olabildiğince ıslak ortamdan uzak tutabilirsiniz ama bu da size uzatmaları sağlar yani maçı kazandırmaz.

Her şeyi bir kenara bırakıp; ben lif mif kullanmam, basarım sabunu vücuduma geçerim diyebilirsiniz. Bu tercihiniz sizi biraz daha uğraştıracaktır fakat bunu öneren uzmanlarda mevcut. Bunda da sabun masrafınız daha fazla artabilir. İsterseniz bir iki ay bunu deneyin, bir diğer iki ayda lif deneyin. Tercih senin, ikisini de dene, tarafını seç. ( reklamlaaaaar )

You May Also Like