Geçtiğimiz günlerde hep aklıma gelen ama sorma fırsatı bulamadığım bir soruyu Gereklişeyler yayıncılığa sordum. İngiltere’de mangaların bazıları büyük boyda basılmışken ülkemizde mangaların geneli standart bir oranda basılıyor. Mesela Gereklişeylerden örnek vermek gerekirse, 11.2×17.06 ölçüyü kabul ediyorlar. Naruto, Bleach, Hellsing ve diğer mangalar buna en güzel örnek. Aynı yayın evinden çıkan Tokyo Ghoul ise 13×18 boyutlarında yayınlanıyor. Şimdi siz diyebilirsiniz, eee be kardeşim o kadar küçük fark olsa ne olur olmasa ne olur diye. Benim size cevabım ise haksızsınız olur. Çünkü ciddi anlamda fark ediyor, yani bana göre fark ediyor. Bu soruyu kendilerine sorduğum zaman ise oldukça kibarca ve açıklayıcı bir şekilde aklımda ki soru işaretlerini sildiler;

”Hepsi orjinal boyutunda basılıyor. Yani Japon versiyonları boyutunda. Seinen (Tokyo Gûl, Ajin, Hellsing) mangalar genelde 12.8 x 18.2 boyunda olup, shonenler 11.2 x 17.6 (Shueisha boyu) veya 11.6 x 17.2 (Kodansha boyu) oluyor. İngiliz versiyonları dahabüyük oluyor. Mesela Naruto, One Piece bizim Tokyo Gûl boyutu kadar neredeyse ama Tokyo Gûl’un İngilizcesi daha da büyük. Biz Japon versiyonlarını örnek alarak yayınlıyoruz. Şömiz, boy vs. İngilizceler’de şömiz de yok mesela. ”

 

Verdikleri cevap yukarıda ki gibi oldu. Ben İngiltere’de farklı gördüğüm için bunu dile getirmiştim. Bu cevap sonrasında diğer Manga yayımlayan Türk yayınevlerini bilmem ama Gerekli’nin bu yolu seçmesi hoşuma gitti. Her ne kadar Tokyo Ghoul boyutu hoşuma gitse de , orjinale sadık kalmak önemli bir şey.

You May Also Like