Sevgili arkadaşlar bugün Turkcell’in bir şubesine gittim ve başımdan geçenleri anlatmak istiyorum. Bugün yaşadıklarımla İngiltere’de ki internet olayını biraz kıyaslamak istiyorum. Bunu yaparkende ” yaa yurt dışında böyle, burada ise bunları yaşıyorum. Lanet olsun ” falan değil. Kısacası kendini beğenmişlik olarak algılamayın. Türkiye’ye gelir gelmez yazlığa geçtiğimden ve merkezde ki ev tadilatta olduğundan internet sorunu yaşamaktayım. Normalde mobile’da Vodofone kullanan biriyim fakat internet paketi maalesef yetmemekte.

Yazlığa geldiğim için ilk başta TTNET’in internet paketlerine bakmayı tercih ettim. Normalde merkezde ki evde TTNET bağlı fakat şuan tadilatta ve orada ki aboneliği yazlığa aldırmayı tercih etmedim. Onun yerine yazlık paketler mevcuttur diye internette ufak bir araştırma yapmayı yeğledim. Düşündüğüm gibi TTNET’te yazlık paketler mevcut fakat 31 Ağustos’tan sonra bu paketler normal tarifeye döndüğü için işime yaramıyor. Kafadan 1 ay daha buradayım, Eylül sonu diyebiliriz.

Aklıma birden şu Vınn, vodem zımbırtıları geldi. İpad’de Turkcell kullanan, normal hatta da Vodofone tercih eden biri olarak, bu seçimde de Turkcell’i bir deneme kararı aldım. Ve gün içerisinde Turkcell şubesinin yolunu tuttum.

Öncelikle bu yazıyı yazma sebebimi sizlere şöyle izah etmek istiyorum; Ya Turkcell’in kendi şubeleri sattıkları paketlerin ne olduklarını bilmiyorlar, yada Turkcell resmi siteleri üzerinden müşterilerini ve müşteri adaylarını kandırıyorlar.

Turkcell’in kendi sitesine girdiğiniz zaman ” Sınırsın Vınn kampanyasında 12 ay kontratlı 64.90 TL, 24 ay kontratlı 59.90 TL olduğunu görürsünüz. Bende şubeye girer girmez sınırsız VINN’ı sordum. Ama sorumda şöyle bir farklılık vardı kontratsız ” sınırsız vınn ” ın ücreti ne kadar ? tarzında oldu.

Personelin bana verdiği cevap ise böyle bir paketin olmadığını, sınırsız dedikleri paketin 15 GB olduğu konusunda bilgi verdi. Halbuki Turkcell’in kendi sitesinde böyle bir paket mevcut ve ” Sınırsız teklifte adil kullanım politikası gereği dönem içi kullanm 15 GB’a ulaştıktan sonra erişim hızı 128 kbps’e, ilave 3,75 GB’lık kullanımdan sonra da 96 kbps’e düşürülecektir. Faturaya ek bir ücret yansımayacaktır. ” ibaresi mevcut. Bir müşteri ve deneyimlerime yararlanarak 15 GB’nin bir adil kullanım kotası olduğunu bundan sonrada hızın yavaşladığını anlıyorum. Yani Turkcell’de ki personel yanılıyor.

Üstüne üstlük kontratlı düz hesap 60 ile 65 TL arasında değişen bir hat kontratsız ne kadar olabilir ? Hiç bir bilgim olmadan önce ki faturalı Turkcell hattımı kapatmamdan edindiğim tecrübeyle 10 lira oynar diyorum. yani 64.90 olsun 74.90, hadi sizleri kırmayayım 80 lira olsun. Bu şubenin bana verdiği ücret 320 liralardaydı. Bende kendimi tutamayıp verdiğim cevap; gider TTNET bağlarım daha mantıklı  şeklinde oldu

Eğer İngiltere ile kıyaslayacak olursak. İngiltere’de ki kullanılan operatörlerden biri olan 3’nin fiyat politikası şöyle sevgili arkadaşlar; Eğer aylık 25 pound gibi bir fiyat öderseniz sınırsız internetiniz olur. Bu internette bulunduğunuz yerde 4G varsa 4G’dir, 3G varsa 3G’dir. Öyle bizim ülkemizde ki gibi 4.5 G için farklı bir ücret 3G için farklı bir ücret ödemezsiniz. Aynısı Vodofone içinde geçerlidir. Ama ülkemizde böyle saçma bir durum mevcut. Eğer 4.5G’den yararlanmak istiyorsanız daha fazla para vermeniz gerekir. Yada internetinizi sınırsız yaptırmak istiyorsanız adamlar size böyle bir seçeneğin olmadığını söyleyebilir.

Belki benim bir yerlerimin kalkıklığı diyeceğim ama gerçekten bu olay bana saçma geliyor. Aynı operatör firmaları yurtdışında size daha ucuza daha iyi hizmet sunarken Türkiye’de daha düşük hizmeti pahalıya sunması bana dokunuyor arkadaş. Her türlü çakallık yapmaları da cabası.

 

You May Also Like