Hi guys ! Kahve sevmeyenimiz var mı ? Cevap veriyorum; var, ben. Gerçekten her gün düzenli kahve tüketici biri olmadım, olamadım. Bazı vakitlerde böyle insanları çok kıskanıyorum yine de olamıyorum. Tek zevk alarak tükettiğim kahve çeşidi ise; Türk kahvesi. Bir ara spor önceleri double espresso favorimdi, tavsiye ederim. Neyse efendim, bugün arabayı servise bıraktığım vakit dergilere göz atıyordum. Türk kahvesinin faydaları adında bir makaleyle karşılaştım.

İlgili makale, Türk kahvesinin faydalarını; Amerikan kahvelerine göre 120 kat daha sağlıklı olarak ifade ediyordu. Sözde bu makale araştırma sonuçlarına göre yazılmış fakat hiç bir araştırma kurumunun bilgisi yazmıyordu. Yani bunu şöyle düşünün; yarın ben bu siteye girip iddalı bir başlık atıyorum. İçerikte de; 1500 kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre su aslında gerekli değilmiş diye bir idda paylaşıyorum. Ne kadar inandırıcı olur ? Hiç. Dergimiz ise böyle bir yol izlemiş, yine de doğru olduğunu kabul edip Türk kahvesi sevenleri bilgilendireyim. Mesela düzenli olarak Türk kahvesi içiyorsanız; kalp ve damar sağlığınızda faydaları gözüküyormuş. Bunun sebebi ise kalp damar sağlığında önemli bir etkisi olan; endotel foksiyonu üzerinde ki faydalı etkileriymiş.

Telvesiyle pişirildiğinde de, kansere karşı iyi geliyormuş ve günde 1-3 fincan tüketmenizi önermişler. Makale özetle bunları söylüyordu. Türk kahvesinin faydaları var mı ? Tabi ki var. Bir kere, insanı mutlu ediyor 🙂 Yani beni ediyor, bundan büyük bir nimet var mı arkadaşlar. Günde 1-3 Türk kahvesi içmeyi de fazla buluyorum. Hiç değilse 3 fincan Türk kahvesi bana kalırsa fazla. Haa bu makaleyi yayınlayanlar gibi bir araştırmam mevcut değil. Bir söz vardır; her şeyin fazlası zarar diye. Türk kahvesinin faydaları illa ki vardır ama fazlası zararlı olacaktır.

Bir kere düz mantık düşünecek olursak; kafein duyarlılığınızı arttıracak. Uykusuzluk yapmasını filan geçiyorum. Eğer spor yapıyorsanız, yağ yakıcı veya performans arttırıcı NOX ürünlerinden verim alamayacaksınız. Almak için, dozaj aşımı yapmanız gerekecek. Bu dediğimi sadece, kendi spor tecrübelerime göre söylüyorum.

Her gün, Türk tüketebilirsiniz, bunda hiç bir sakınca yok. Hele hele bir çok elektronik markasının, Türk kahvesi makineleri olduktan sonra tüketimi de yapımı da oldukça kolaylaştı. Neydi o öyle, başında bekle et.

You May Also Like