Hi guys ! Yazacak bir şey bulamadığım için bugün sizlere trençkot meselesini ele alacağım. Dün akşam stil danışmanlığı yapan bir arkadaşla buluştum bu sırada da almayı düşündüğüm yeni trençkot için onun bilgilerinden yararlandım. Eee elimin altında bilgi kaynağı varken onu bedava sömürmekten daha güzel bir şey olabilir mi ? Ne zamandır aklımda yeni bir trençkot almak vardı fakat bir türlü trençkot tercihi yapamıyordum. Kış aylarına girdiğimiz şu aylarda trençkot kullanımı biraz hastalığa davet çıkarsa da, annelerimizin mantığıyla; seneye de giyerim diye düşündüm ve bir tane satın aldım. Kısacası bu mevsimde belki işinize yaramayacak olsada, bu trençkot tercihi yazım size önümüzde ki dönemlerde yardım olabilir diye düşünüyorum.

Trençkotu genelde bu kadar soğuk havalarda giymek hasta olmanıza sebebiyet verebilir. Fakat bir buluşmaya gidecekseniz, dışarıda fazla yürümeyecekseniz yani kısacası mekanda filan vakit geçirecekseniz çok rahat giyebileceğinizi söyleyebilirim.

Trençkot tercihi yaparken karşınıza klasik renkler çıkacaktır. Bazı markalar klasiğin dışına da çıkıyor fakat bu tamamen sizin zevkinize kalmış bir şey. Eğer dolabınızda bir veya iki tane trençkotunuz varsa alternatiflere yönelebilirsiniz. Yok bir tane trençkotunuz filan varsa, trençkot tercihinizi klasik renklerden yana kullanmanızı öneririm.

Nedir bu trençkotta ki klasik renkler ?

Tabi ki de, bej ve deve tüyü renginden bahsediyorum. Daha da detaylı örnek vermek için trençkot denilince akla gelen markalardan biri olan; Burberry diyebiliriz. İngilizlerin ikonikleşmiş bir markası 🙂 Bir diğer klasik renkte lacivert ve tonları, aslına bakarsanız ben camel renginden çok bu rengi seviyorum. Yok ben daha çılgın şeyler denemek istiyorum dersenizde, desenli trençkotlar mevcut. Fakat trençkot tercihimi hiç bu yönde yapmadım, ne bileyim belki de klasik bir ürün gördüğüm için yakıştıramıyorum. Siz yakıştırabiliyorsanız tabiki trençkot tercihinizi bu yönde yapabilirsiniz.

PS: Burberry’nin erkek trençkotları şuan 6.900 TL civarı. Daha ucuza elde etmek istiyorsanız benden size tavsiye; Türkiye dist. Eren holdingin çadır günleri oluyor. Oradan alabilirsiniz fakat yılın sadece belli bir döneminde açık, yeri de Güneşli’de haberiniz olsun.

Trençkot seçiminde renk konusunda size vereceğim son öneri; uzun vadede düşünmeniz, bunu da belirteyim. Trençkot resmi bir kıyafet gözükse de onu, sportif bir şıklığa dönüştürmeniz sizin elinizde. İlla ki klasik gömleklerle filan giymenize gerek yok. Basic bir t-shirt ve jean ile çok ala kendinize yakıştırabilirsiniz. Jean tercihiniz burada önemli bir unsur.

Ve gelelim bir diğer en önemli unsur. Bana kalırsa renkten de önemli olan konu bir trençkotun uzunluğu. Yani bu öyle bir şey ki; sizi vezir de edebilir rezilde.

Boyunuz çok uzun değilse, kesinlikle ama kesinlikle dizde biten trençkot tercihinden uzak durmanız gerekiyor. Ortalama bir boyunuz varsa da, bir kaç kez daha düşünüp satın almaya karar verin. Kısa birinin dizde biten trençkot giymesi, onu olduğundan da kısa gösterecektir. Bile bile kendinize kurşun sıkmanın alemi yok. Boyunuz uzun ise, tahmin edebileceğiniz gibi trençkot tercihinizi uzun kesimlerden kullanabilirsiniz. Yalnız paçaya gelen trençkotlar da mevcut, şahsen ben bunları beğenmiyorum. Kullanmadığım için bir şey diyemeyeceğim fakat arkadaşımın bu konu da tek uyarısı var; kirlenme sorunu daha fazla olabiliyormuş ki düşününce oldukça mantıklı geliyor.

Yapmamanız gereken bir diğer nokta ise, trençkotların kollarını katlamak. Son zamanlarda bu moda olsa da bana kalırsa ( kişisel zevkler ) berbat bir görüntü sergileniyor. Her şeyin bir adabı olduğunu düşüyorum. Üzerinizde ki gömlek değil ki kollarını katlayasınız. Yok eğer ben katlayacağım sana ne diyecekseniz de içinizde giydiğiniz kıyafetinde kollarını katlayın.

Dar omuzlarınız filan varsa da hemen bir taktik yapıyoruz. Apoletli trençkotlar vardır, trençkot tercihinizi onlardan yana yapın. Bunu arkadaşım söylememişti başka bir yerde okumuştum ama nerede okuduğumu hatırlamıyorum.

Kilolu ve kısa boyluysanız da, trençkot tercihinizi bir kenara bırakın ve biraz zayıflayın. Hafif topluysanız ise kemerli modellere yönelin.

 

You May Also Like