Cumartesi günü Londra Gatwick’ten İstanbul Atatürk Havalimanına uçuşum vardı. Maalesef aldıklarım tek bavul ve el bagajına sığmadığı için 2. bir bavul almak zorunda kaldım. Aldığım bavulda bildiğiniz büyük boyutlardaydı. İyi ki de o bavulu almışım, ufak filan alsam sığamazmışım. Maalesef Türk Hava Yollarının ekstra bagaj bilgi sayfası pek açıklayıcı değil. Ülkenin bölgelerine göre hesaplama yapıyorsunuz falan Gatwick’in hangi bölgede olduğunu bilmediğim için Türk Havayollarını aradım sordum. Ve 1 KG ekstra bagajın 10 Euro olduğunu öğrendim. Valla güzel para, her neyse havalimanına gittim bir baktım bizim bavul 21-22 kg geldi, dedim hay maşallah oğlum sana yakışanı yaptın.

İngiltere’de olduğum için pound olarak ödedim ve 172 pound civarı bir ödeme gerçekleştirmiş oldum. Normalde check-in ve boarding kartını aldığınız yerden kartla ödeme yapabiliyorsunuz. Ben cash ödemek istediğimi söyleyince hemen sol arka tarafta kalan Türk Hava Yolları bürosuna uğramam gerektiğini söylediler. Aynı boarding card gibi bir card veriyorlar, o cardı alıp büroya gidiyorsunuz. Adamlara nakit parayı ödüyorsunuz sonra makbuz alıyorsunuz. Tekrar ekstra valizle aynı yere gidiyorsunuz ve ödeme yaptığınızı söylüyorsunuz. Onların sistemine düştüğünden size verilen faturayı onlara göstermenize gerek kalmıyor.

Tek bagajla gidiyorsanız THY ekstra çıkan kiloyu önemsemiyor ama benim gibi iki büyük valizle gittiğiniz de tabi ki ödeme yapmanız gerekiyor.

Bagaj hakkım 23 kg’du. Normal bagajım 25-26 kg civarı geldi. Ekstra bagajım 21-22 arasıydı. El bagajım tartılmadı ama hakkım 8 kg’du. Fakat ölçseler 11-12 kg çıkardı. Laptop çantamda iki tane laptop vardı. Ve ufak bir cüzdan, pasaportu koyduğum çanta vardı. Hiç bir sorun yaşamadım.

Arkadaşım Pegasusla yolculuk etti. Onun sırasında 800 gr. geçti diye ödeme filan almışlar. Gerçi Pegasus’un biletlerinin daha ucuz olduğundan adamların bir bakımdan hakkı diyebilirsiniz. Orası tamamen size kalmış bir şey. Pegasus’un da 1 kg bagajı 10 pound.

You May Also Like