Herkese merhaba !

Bugün sizler ile Marvel Now dönemine ait piskopat titanımız Thanos Yükseliyor’u ele alacağız. Kitap 3 Nisan 2013 tarihinde 5 sayı olarak yayınlanmaya başlamıştı. Yazar koltuğunda Jason Aaron, çizer koltuğunda ise Simone Binachi yer aldı. Thanos Yükseliyor’da psikopat titanımızın orjin hikayesi ele alınıyor desek yalan konuşmuş olmayız. Kahramanımızın doğum anından, çocukluk sürecini çizgi romanımızda baya detaylı görüyoruz. Neden böyle bir psikopat olduğunu da çok güzel görüyoruz. Bunun için Jason Aaron’u tebrik etmek lazım çünkü; 5 sayı gibi kısa bir fasikül serisinde konuyu çok güzel derleyip toplamış.

Spoiler vermemek adına pek açık yazmayacağım ama çizgi romanı elinize alır almaz ilk sahnede bir aksiyon başlıyor. O aksiyon ki, gerçekleşmiş olsa evrenlerde, canlılarda Thanos’un gazabından kurtulacakmış ama olmadı, olamadı.

Bizim ufaklık Thanos başlarda gerçekten tatlı gözükmekle beraber yaşı ilerledikçe, içerisinde ki psikopat Thanos’a da tanık olmaya başlıyoruz. Çizimler konusunda Simone Binachi burada başarılı bir iş çıkarmış. Şimdi Thanos denildiği zaman, filmlerde filan evreni katlettiğine tanık oluyoruz. Bunun sebebi ise artan canlı nüfusunu doyuracak besin vb. olmayacak paranoyası. Ekonomide, kaynakların kıt olduğu her zaman söylenir bu da doğrudur. Thanos tarafından bakacak olursak, bu acımasız olsa da mantıklı gelebiliyor. Hani adam geliyor gezegeninize ikiye ayırıyor ve öldürüyor. Adam ayırma, kayırma filan yapmıyor.

Sizde bu görüşteyseniz, Thanos Yükseliyor bu konuda gerçekleri sizlere açıklıyor. Katil Thanos’umuzun bu tezi tamamen bir bahane. Aslında canlıları öldürmesinin sebebi tamamen aşk. Eveeet, aşk. SPOILER kısmı;

Bizim psikopat titanımız, ölüme aşık oluyor ve onun için gezegenleri öldürüyor, canlıları katlediyor. Aşk sen nelere kadirsin yaa diyecekseniz de demeyin. Bana kalırsa bu titan ölüme bile aşık olamamıştır diyesim geliyor ama neyse.

Thanos Yükseliyor dilimize Gerekli Şeyler yayıncılık tarafından basıldı. Şuana dek iki baskı gerçekleştirdiler. İlk baskı Nisan 2016, ikinci baskı ise Ekim 2018’di. Ana dilinden 3 yıl sonra dilimize çevrilmesi, aslında fena bir süre değil. İkinci baskı için ise Avengers filmlerinin etkisiyle satışlarının arttığını düşünmekteyim. Zaten artsın, psikopat msikopat titan ama insan yine de seviyor.

Marvel Now dönemini okuyorsanız, karakterlerin oturması için alınıp okunması gerektiğine inanıyorum. Onun dışında one shot yani tek başına okunabilecek bir çizgi roman olduğu için de tercih edebilirsiniz.

You May Also Like