Tarkan, nam-ı diyar mega star. Kendisini çocukluğumdan beri severim ve dinlerim. Yıllar geçse de bir Ölürüm Sana çaldığında içim kıpır kıpır olur. Adam zamanının ötesinde şarkı yapmış, yada her dönemin şarkılarına imza atmış. Sizler seversiniz sevmezsiniz bilemem ama memleketten uzaklaşınca bu adamın değerini daha fazla anlıyorsunuz. Ne saçmalıyor bu dal… diyebilirsiniz. ( buradan Ozan Güven’e de saygı ve sevgiler ). Bu adamı yabancılar biliyor arkadaş. Sizde mutlu oluyorsunuz. Cidden bir Türk şarkıcının global piyasada tanınması güzel bir şey. Bizler genelde başarılı olanlara bok atarız. Bir akşam Türk-İtalyan gecesi yapıyorduk, olay müzikten açıldı. İtalyan müzikleri Türk müzikleri derken İtalyanlar Tarkan dedi. Yani Tarkan açmamızı istediler. Adamın bir kaç şarkısını da biliyorlardı. Geçtiğimiz hafta benle bir arkadaş kuru geçti. ( havamı da atayım 😮 ) Konudan konuya atlamış gibi olacağım ama okulda şöyle bir adet var. Eğer kuru geçtiyseniz haftanın son günü tesco gibi yerlerden kurabiye alıyorsunuz ve sınıf arkadaşlarınıza ikram ediyorsunuz. Bir nevi kutlama. Bunu yapmak zorunda değilsiniz ama yaparsanız da iyi olur.

Bende 3 kutu kurabiye alıp okula gitmiştim ve onları yerken hoca müzik açmamızı istedi. Herkes kendi ülkesinden müzik açıyordu tam ben yönelirken Tarkan muhabbeti oldu. Sınıfın çoğu bu adamı tanıyordu. Yani bir elin İngilizi Amerikalısı bu tepkiyi vermez ama siz veriyorsunuz. Çünkü yurtdışına pazarlayabildiğimiz şeylerin sayısı o kadar az ki. Bu sadece müzik olarakta değil. Örneğin Tesco’a gidiyorsunuz. Türk markalarının satıldığı bir raf karşınıza çıkıyor. Bizim büyük Migroslarda Macro Center’larda başka ülke ürünlerinin yada mutfağının bulunduğu rafları düşünün. Adamlara satabildiğimiz ürünler o kadar az ki. Raflarda ki bazı markaları Türkiye’de tanıyan yoktur bile. Bende bazı ürünlerde; bu hangi şirket acaba diyorum.

Eee Türk damak tadı falan farklı, sen Migrostan gidip adapların ürünlerini alıyor musun ? diye saçma bir cevapla gelebilirsiniz. Ama bazı ürünler evrensel. Senin ülkende büyük marka olan Erikli bir rafta 50 ml çeşitlerden 3-4 adet konmuş. Pınar ortalarda yok. Cidden insan kendi markalarını görünce mutlu oluyor.

Tarkan’dan konuyu Pınara, tescoya getirmekte ayrı başarı oldu ama neyseee.

Sonuç;

  • Tarkan candır
  • Türk firmalarını görünce mutlu oluyorsunuz
  • Az biraz yatırım yapın lan !

You May Also Like