Hi Guys ! Bu aralar Osmanlı Devletinin son dönemlerine yoğunlaştım. Evet, yükseliş dönemlerinden bende çok keyif alıyorum ama hatamızda buradan kaynaklanıyor. Sadece işimize gelenleri kaale alıp, onları körü körüne savunuyoruz. Kaybetmeyi herkes gibi bizde sevmiyoruz ama biz kaybettiğimiz gerçekleri, hatıramızdan siliyoruz veya öğrenmiyoruz. Halbuki tarih ders alınacak bir olaylarla doludur. Neyse, bu kadar sosyal mesajdan sonra gelelim kitabımıza. İş bankası Kültür Yayınlarından çıkan; Talat Paşa’nın Anıları. Kitap uzun süredir var olan bir kitap. Benimde uzun süredir listemde olup, hiç almaya yeltenmediğim bir kitaptı. Talat Paşa, tarihimiz için önemli bir karakter.

Talat Paşa Kimdir ?

Talat Paşanın Anıları talat pasa

Hazır kitaptan bahsedecekken, anılarını yazan bu adama bir paragraf açmamazlık olmaz. Talat paşa kimdir ? sorusunun cevabını sizler için, elimden geldiğince cevaplamaya çalışacağım. Tam adı Mehmed Talat olan Talat Paşa; 1874 yılında Edirne’de doğmuş. Ve 15 Mart 1921 yılında Berlin’de evinin önünde Ermeni Soğomon Tehliryan tarafından suikaste uğramıştır. Mezarı şuan, İstanbul’da Abide-i Hürriyet’te bulunmaktadır.

Burada Soğomon Tehliryan’a bir parantez açacağım. Kendisi suikastı kabul etmiş ve yakalanmıştır. Kendisi geçici delilik adı altında davadan beraat etmiştir. Davadan sonra Sırbistan, Belçika ve Amerika’da yaşayıp 1960 yılında öldü. İnsan ister istemez hayret ediyor, sevgili arkadaşlar. İttihat ve Terakki cemiyetinin önde gelen isimlerinden biriydi. Tabi bu öyle hemen olmadı, kendisinin hayatına bakacak olursak; posta memurluğundan başlayan bir kariyer diyebiliriz. Ünlü Jön Türk hareketinin içerisinde yer aldığından dolayı 1.5 yıl civarı hapis yattı. Hapisten sonra ki burada affedilme vardır; Selanik’e sürüldü. 1908 İhtilalinden sonra ise; Talat Paşanın önü oldukça açıldı. 31 Mart olaylarından sonra İngiltere gezisindeyken Dahiliye Nazırı olduğunu öğrendi. Dahiliye nazırlığı, Osmanlı döneminde iç işleri bakanlığının adı olduğunu da belirteyim. Arada istifa ettiği dönemde olmasına rağmen, Said Halim Paşa’dan sonra 1917 yılında sadrazamlığa kadar çıktı.

Gelelim Talat Paşa’nın Anıları adlı İş bankası Kültür Yayınlarından çıkma kitaba. Bu kitap, Birinci Dünya Savaşına nasıl girdiğimiz konusunda o dönem yaşamış ve önemli yerlerde bulunmuş bir kişinin hatıralarıyla dolu. Bir diğer önemli konu ise; sözde Ermeni soy kırımı hakkında ki gerçekleri ele alıyor. Tabi burada sadece Talat Paşa’nın dedikleri doğrudur demek doğru olmasada, araştırmalar her şeyi ortaya koyuyor. O dönemi anlamak, Ermenilerin Türk vatandaşlara yaptığı katliamı öğrenmek istiyorsanız kesinlikle okumanız gerekiyor. Bazı yerlerde, sinirlenebilirsiniz de. Ayrıca kitabın 169 sayfa olması da, sıkmamasını sağlıyor.

Kitabın tanıtım bülteninden;

”Talat Paşa, küçük bir posta memuruyken İttihat ve Terakki örgütü içinde yükseldi, örgütün sivil kanadının lideri oldu. Türkiye, tarihinin en çalkantılı ve bunalımlı dönemini onun iktidarda bulunduğu yıllarda yaşadı. Ve O, Cumhuriyetin ilk yıllarına kadar uzanan bir dizi siyasal gelişmenin merkezinde yer aldı… Talat Paşa‘nın son yıllarda Berlin’de kaleme aldığı, günümüz Türkçesiyle sunduğumuz anıları çok yakın tarihin -serpintileri bugüne kadar uzanan- en önemli olaylarına ışık tutuyor. Kitapta ayrıca,Talat Paşa’yla ölümünden kısa bir süre önce üç gün boyunca görüşen İngiltere Gİzli Haberalma Servisi elemanlarından Aubrey Herbert’in bu görüşmeyle ilgili anı ve notları yer alıyor.”

Aubrey Herbert ile görüşmesinde, ölümden korkup korkmadığı sorusuna verdiği cevap ve ölüm şeklini düşününce bir ironi gibi karşımıza çıkıyor. Talat Paşanın ölmeden önce, yazdığı anılarını 12 TL gibi uygun bir fiyata satın alabilirsiniz. Hatta internette 6 TL’e kadar düştüğü dönemler oluyor. Ben bu yazıyı yazarken internette 6 TL ile karşımdaydı.

Talat Paşa’nın Anılarına son verirken; İş Bankası Kültür Yayınlarına‘da bir parantez açmak istiyorum. Bu seri bana kalırsa, Türk yayıncılık tarihi özelinde oldukça özel bir yere sahip. Keşke bu seriye devam etseler…

You May Also Like