Hi guys ! Spor ile uğraşan biri olarak, en büyük sorunsallarımdan biri; spor kıyafetlerini ne sıklıkla yıkamalı mevzusu. Her fiziksel aktiviteden sonra kullandığınız ürünleri yıkarsanız, yıpranma ve ömrünü yeme gibi bir durum söz konusu olabiliyor. Bunun önüne geçmek için bir kaç farklı kıyafetiniz olması gerekiyor. Yani spora başlıyorsanız, spor için kullanacağınız t-shirt 1 veya 2 olmasın. Bu rakamı biraz arttırmanızı tavsiye ediyorum. Bazı durumlarda ise bu bile işe yaramıyor. Çünkü cardio ve antrenman olarak iki farklı zaman diliminde günü böldüğünüzde; 2 t-shirt, 2 şort vb. değiştirmeniz gerekiyor. Total body idmanlarında, t-shirt değişimi için soyunma odasının yolunu tuttuğumu bile hatırlıyorum. Neyse efendim, bunları geçiyoruz ve yıkama mevzusuna geliyoruz.

Bazen idmandan idmana, kullandığınız kıyafetlerde ter miktarı farklılık gösterebilir. Bir idmanınızda sırılsıklam olan bir t-shirt, diğer idmanda nemli kalabilir. Peki nemli kalan kıyafetlerinizi, idman sonra yıkamak zorunda mıyız ? Aksine kurutup, bir daha ki idmanda giysek sorun olur mu ? Eliniz ile sıcak suda yıkayabilirsiniz, bu bakterilerin ölmesini sağlayacaktır. Yok ben bununla uğraşmak istemiyorum diyorsanız ve yıkamama konusunda kararlıysanız; güneş ışınlarında kurutmanızdır. Güneş ışınları bakterilerin yok edilmesinde aktif rol oynarlar. Fakat spor boxer veya kadınlar için spor sütyen gibi ürünlerde, riske atmamanızı tavsiye ederim. Erkekler içinse özellikle boxerların sık sık yıkanması gerekmektedir. Aktif spor yaparken, boxer masrafımın arttığı da bir gerçek. Büyük ihtimal sizlerde bu durum ile karşılaşacaksınız. Benden bir tavsiye ise; spor salonunda normal boxer giyecekseniz, kaliteli yani pahalı boxerlarınızı kullanmayın. Ömrünü kısaltırsınız arkadaşlar 🙂 Bu konuda oldukça dertli biriyim.

Spor kıyafetlerini ne sıklıkla yıkamalı sorunsalını böylelikle çözdüğümüzü varsayıyorum. Her idman sonrasında yıkamayı düşünenlerdenseniz de; çamaşır deterjanlarını abartmanıza gerek yok. Kısa programla yıkamanız yeterlidir. Bu dediğim nemli olan spor kıyafetleriniz için geçerli olduğunu unutmayın.

You May Also Like