Hi guys ! Blogu biraz boşladım gibi oldu yine kusura bakmayın. Bir sürü yazacak konu birikti fakat bir türlü oturup yazmak nasip olmadı. Bu seferde klasik bir konu ele alayım, sonra diğer konuları uzun uzadıya yazarım. Yıllardır ( yazar burada yalan söylemiyor, gerçekten yıllardır ) alacağım ama bir türlü elimin almaya gitmediği; Silver Surfer Ağıt çizgi romanını alıp bitirmiş bulunuyorum. Bu olayın şerefine de hemen Silver Surfer Ağıt hakkında yazmalıyım diye düşündüm. Yanlış hatırlamıyorsam Silver Sulfer 2016 yılının sonlarına doğru çıkmıştı. İlk çıktığında, tanıtım bültenini okuyup listeme ekleme kararı almıştım. Bugüne kadar elimin gitmesini engelleyen en büyük neden ise; bu karakter hakkında aman Allah’ım bir bilgim olmamasıydı. Şöyle bir düşününce de; şuana dek okuduğum tek Silver Sulfer cildi diyebiliriz.

Eskiden Spider-Man çizgi filmlerinde karşıma çıktığını hatırlıyorum. Birde çoğu kişinin sevdiği fakat benim pek haz etmediğim FF’lunun çizgi filmlerinde görmüşlüğüm vardı. Çizgi roman okumaya başlayınca, maymun iştahıyla her bir romanı okumak istiyorsunuz. Bu roman hakkında, yorumları da okuyunca etkilenmiştim. Unutmadan çizgi romanı basan yayın evi de; Çizgi Düşler. Bu kısa bilgiyi de verdikten sonra gelelim Silver Sulfer Ağıt‘ta.

Adından da anlaşılacağı üzere, biraz duygusal bir yapıt. Marvel evreni sağolsun, Silver Sulfer abimizi de öldürmüş. Çizgi romanda da, Silver Sulfer’ın vedasına tanık oluyoruz. Hani vurdulu kırdılı bir çizgi roman arıyorsanız bu çizgi romanı sakına almayın. Karşınıza böyle sahneler çıkmayacaktır. Fakat biraz daha duygusal, vefa, aşk maşk arıyorsanız bu çizgi roman sizler için biçilmiş kaftan.

J. Michael Straczynski bu konu baya başarılı bir iş çıkarmış. Sanırım bu yazarında ilk okuduğum romanı Silver Sulfer Ağıt oluyor. Öncelikle sizinle tanıtım bültenini paylaşayayım;

”Norrin Radd, sayısız yıllar boyunca galakside süzülerek yıldızlar arasındaki bilinmezlikte keşifler yaptı, medeniyetlerin yükselişine ve çöküşüne tanıklık etti. Şimdiyse, Reed Richards’ın yardımını istemek için geldiği Dünya’yı ziyaretinin ardından, sevgili eşini ve halkını son bir kez görme umuduyla yuvası Zenn-La’ya doğru son bir yolculuğa çıkıyor. Silver Surfer şimdiye dek yolunun düşmediği o dönüm noktasına varıyor ve serüveni başladığı yerde sona eriyor… Esad Ribic’in muhteşem çizimleriyle birleşerek şaşırtıcı ölçüde dokunaklı ve duygusal bir hikâye sunan Silver Surfer: Ağıt, belki de Marvel tarihindeki belki de en iyi kozmik süper-kahraman öyküsü! ”

Tanıtım bülteninden sonrada biraz spoiler içeren kısma gelelim. Arkadaşlar Norrin Radd, rahatsızlığından dolayı bizim elastik adam Reed Richards‘a gidiyor. Reed Richards elinden geleni yapmaya kalkışsada, Silver Sulfer‘ı kurtaramayacağını ve öleceğini söylüyor. Bundan sonra ise Silver Sulfer’in son defa evine giden yolculuğuna tanık oluyorsunuz. FF ile vedalaşması, Spider-Man ve Dr. Strange ile sırayla hikayeleriyle karşılaşıyorsunuz. Sonunda ise evine varıyor. Zamanında halkını korumak için yaşamını feda eden bu adam; evinde bir kahraman gibi karşılanıyor. ( ki normali de bu ). Sonunda ise halkına vedası ve kapanışa tanıklık ediyorsunuz.

Bu sıralar çok fazla Marvel okuduğum için aksiyona ara vermek istedim. Yıllardır ertelediğim bu cildi de 2 hafta önce filan satın aldım. Okumak ise bu haftaya kısmet oldu. Kafanızı dağıtmak istiyorsanız yani biraz duygusal bir şeyler arıyorsanız kesinlikle Silver Sulfer Ağıt‘ı okumalısınız. Yok abi ben macera istiyorum, aksiyonsuz olmaz diyorsanız ise farklı çizgi romanlara yönelmenizi öneririm.

You May Also Like