Aslında bugün yazacağım yazı telefon hatları üzerine olacaktı. İngiltere’de hangi telefon hattı kullanılır, avantajları dezavantajları vb. gibi konuları ele almak istiyordum. Fakat yine saçma sapan bir konuyla karşınızdayım sevgili arkadaşlar. Öncelikle sigara içme alışkanlığım yok, onu söyleyeyim. Good person ayağı filan yapmıyorum, yani pek bilgim yok. Türkiye’de arada içtiğim tek tütün mamulü Djarum’dur. ( olsa da içsem :p )

Sigara kullanan birisiyseniz, sigaranızı Türkiye’den getirin arkadaşlar. Bugün bir Türk kızla tanıştım ( İngiltere’ye de sanki Türklerle tanışmak için gelmişim anasını satayım. ), kendisi İngiltere’e gelmeden önce 5 karton sigara getirdiğini söyledi. Meraktan sigaranın fiyatını sorduğumda da 10 pound olduğunu öğrendim. Türkiye’de de sigara 9-10 lira segmentinde değişiyor diye biliyorum. Lakin burada ki poundu Türk lirasına çevirince durumun vehametini anlarsınız. Şimdi bunu yazınca da kendimle çelişir oldum. Bir önce ki konumda poundu Türk lirasına çevirmeyin kafayı yersiniz diyordum. Kusura bakmayın ama günlük 10 pounda çok rahat geçinebilirsiniz. Yani siz direk sigaraya gömmek istiyorsanız sizin tercihiniz. Ben sigara kullanmadığım için o kafayı anlayamam. Sigara içen ama burada pahalı diye sarmalara yönelenler de var. Bu türevi de sainsbury’de bulabilirsiniz ama fiyat olarak sizlere yardımcı olamayacağım. Talep malep gelirse sizin için öğrenirim, burada ki bir arkadaşım böyle idare ediyor.

Bir diğer konuda yancılık. Bildiğiniz gibi yancılık olayı evrensel bir boyut, nereye giderseniz gidin her yerde karşınıza çıkıyor. Sigara burada pahalı olduğu için yancılık ülkemizden daha da fazla hoş karşılanmıyor. Biri size sigara uzatırsa alın veya yakınsanız bir tane filan isteyebilirsiniz ama bunu süreklilik haline getirmeyin.

En son konuda nargile, şahsen bir ara deliler gibi nargile içen biriydim. Artık arada sırada içiyorum. Sizde nargile seven biriyseniz Oxford’da bu zevkinize devam edebilirsiniz. Burada nargileye shisha deniliyor. Ve buraları işleten kişiler veya garsonları genelde Türk. Bu akşam okuldakilerle önce bir cafe de bir kaç bira içtik sonra nargile kafenin yolunu tuttuk. Oxford’da ilk defa nargileciye gittim, ilk gittiğimiz yerin sahibi de Türkmüş ama kapalıydı. İkinci gittiğimizin de garsonu Türktü. Nargile burada 10 pound, pazarlık yaparsanız biraz düşürebilirsiniz. Arkadaşın demesine göre ilk gittiğimiz yer Türklere 8 pounda veriyormuş. Bu dediğim yerler Oxford’un merkez caddesi Cornmarkette. İlk mekan Lloyds bankı geçince ilk sağda. Diğeri de sanırım Friars Entry’de olması lazım. Ben nargilesiz yapamam diyorsanız gidin sevgili arkadaşlar. Yok ben nargilesiz de yaşarım diyorsanız gitmeyin. Çünkü içtiğim nargile berbattı. Tütünü o kadar kalitesizdi ki ilk çekişte anladım. Bir saat filan içseniz baş ağrısından duramazsınız.

Sonuç;

  • Yancı olmayın
  • Gelirken karton alın öyle gelin
  • En kötü ihtimal sarma sigaralara yönelin
  • Nargileler kalitesiz içmenizi pek tavsiye etmem
  • Nargilecilerin geneli Türk

You May Also Like