Merhaba arkadaşlar. Sevdiğim bir arkadaşım ile bugün buluştuk, sahilde yürüyüş yaptık ve dertleştik. Güneşin tadını çıkarmak için harika bir gündü. Laf lafı açtı ve sevgilisiyle ayrılma sebebini benimle paylaştı. 2 yıllık bir ilişkinin ardından, tekrar bekar olmaya alışmaya çalışıyordu. Ee tabi özlem, sorgulama filan de yaşadığı diğer duygulardan sadece bir kaçıydı. Benim bildiğim evliliğe doğru giden ilişkilerinde, birden bire bu sonu yaşamışlardı. Geçtiğimiz Kasım ayı gibide aynı evi paylaşmaya başlamışlardı. Anlattığına göre dananın kuyruğuda, sevgilisiyle aynı evde yaşamaya başladığında olmuş.

Kişisel fikrime göre; evlenmeden önce çiftlerin aynı evi deneyimlemesi muhteşem bir olay. Çünkü anya ile Konya’yı görmenizi sağlıyor. Maalesef ülkemizde herkes bunu deneyimleyemiyor. Sevgiliniz ile harika vakit geçiriyor olabilirsiniz, birbirinizin evine gidip geliyorda olabilirsiniz ama iş aynı evde yaşamaya gelince bazı şeyler değişiyor. Zamanında sevgiliyle aynı evde yaşamak olayını bende deneyimledim. İlişkim şuan devam etmese de, bana çok şey kattığını söyleyebilirim. Sevgilinizi tatilde tanırsınız diye bir söz vardır, bu sözün master degree derecesi ise kesinlikle aynı evde yaşamaktır. Sizler için aklımda kalan bir kaç öneriyi yazmak istiyorum. Herkesin ilişkisi, sevgilisi filan de farklı, onun için bu yazacaklarımı tek doğru olarak algılamayın. Belki şuan başka bir sevgilim olsa ve onunla aynı evi paylaşsam, bir önce ki deneyimimle tamamen farklı şeyler yaşayacağım, bilemeyiz.

Önce Masraflar

Sevgiliyle aynı evde yaşamaya karar verdiniz, sizi kutluyorum. Fakat bunun planlamasını yapmanız gerekiyor. Evet, aşkım şunu alırız bunu böyle yaparız demek iyi hoş. İcebergin görünmeyen kısmı, fatura konusunu en başta konuşmanız gerekiyor. İşin işine maddiyat girdiği zaman, konular biraz sevimleşebiliyor. Onun için en baştan bu konuya bir açıklık getirmenizi öneririm. Mesela internet, su vb. gibi faturaları o öderken, aidat , elektrik vb gibi faturaları siz ödeyebilirsiniz. Ben bunu yaşamadım fakat şöyle bir durumda söz konusu; benim ödediklerim x tutuyor, senin kiler ise daha az tutuyor diye birbirinize girebilirsiniz. İlişkiniz bozuluyorsa, sinirlerin gergin olduğu bir anda başta düşünmediğiniz bu olaylar daha da can sıkabilir. Ben bunların en baştan konuşulmasından yanayım. Hani evlilik sözleşmeleri olur ya; boşanılırsa şöyle olacak böyle olacak diye. Benzerini aslında bu ev muhabbetinde de yapabilirsiniz. Yok bizim aşkımız büyük, hiç böyle bir şey yaşamayız diyorsanız da saygı duyarım. O duyguların değişmemesini dilemekten başka da bir şey yapamam.

Ev Kapama

Önce masraflar konusunun altına bir alt başlık olarak; ” ev kapama ” ya yer vermemiz gerekiyor. Sevgiliyle aynı evde yaşamak harika olabilir, bunu düşünmek de harika olabilir. Uygulama pratikte daha da harika olabilir ama ilerisinde yaşayacaklarınızı iyi düşündünüz mü ? İki taraftan birisi evini kapama kararı alırsa ne olacak ? Düz mantık ile; iki eve para vermektense, kullanılmayan evin kapanması mantıklı gibi gözükebilir ki bence de mantıklıdır. Fakat ev kapanırsa, elde sadece 1 ev kalıyor demektir. Oldu ki tartıştınız veya ayrılma kararı aldınız; nereye gideceksiniz ? Sivaslı abimize bağlanıyoruz;

Sevgiliyle Aynı Evde Yaşamak nereye

Evet bu durum, tatsız olsa da bu ihtimali aklınızdan çıkarmayın.

Ev İşi

Sevgiliyle aynı evde yaşamak konusun belki de en güzel yanlarından biri budur. Ev işlerini ortak olarak yapmaya alışırsanız, oldu ki evlendiniz bu alışkanlık böyle gidebilir. Bir taraf oturup diğer taraf hep etrafı derleyip topluyorsa ilerleyen zamanlarda sorun yaşama ihtimaliniz de artıyor demektir. Yılanın başını küçükken ezin ve iş bölümü yapın.

Beraber Yaşamak Ve Özgürlük Konusu

Sevgiliniz de olsa evli de olsanız, kendinize ait bir yaşam alanı istemeniz oldukça normaldir. Bazen evde tek kalmak istersiniz yada arkadaşlarınızla takılmak. İşte bir sorunumuz da burada başlıyor. İlk başta sizlere bahsettiğim arkadaşımın bekar evinde, buluşur ps turnuvaları yaparken bu durum sevgilisiyle aynı evde yaşamaya başlayınca değişti. Bu normal mi ? Aslına bakarsanız normal fakat çocuk kendi alışkanlığından ödün verdi. Aynı şekilde, dışarıya çıkma konusunda da sorun yaşamaya başladılar. Bunları da biraz netleştirilmesi konusunda dikkatli olmanızı öneririm. Hangi alışkanlıklarınızın değişeceğinizi ve nelerden ödün vereceğinizi iyi düşünün.

İlk Dönemler

Emin olabilirsiniz ilk bir kaç gün harika geçecek. Ardından sorunlar baş göstermeye başlayacak. Bu sorunlar ile nasıl başa çıkacağınız, ilişkinize vereceğiniz değerle alakalı. Sorunlarınızı çözebiliyorsanız harikadır. Evliliğe emin adımlar ile ilerleyebilirsiniz. Ama fark ettiğiniz sorunları, sümen altı etmeyin. İleride daha büyük sorunlar yaşarsınız, iletişiminizi her daim sürdün. Benim ilişkim işte bu madde sebebiyle bitmişti. Ben konuşmaya çalıştıkça olaylar tartışmaya dönüyordu. İlla ki benim de hatalarım oldu ama iletişim yollarını açık bırakmaya çalıştım. O ise bu konuda baya tutucuydu. Ben ne dersem o doğrudur mantığıyla yol aldığı için, bizim ev arkadaşlığımız sonlandı. Eee buzağı öldü ortaklıkta bozuldu. Size bunu yapmamanızı tavsiye ediyorum.

Son olarak ise; hepimizin ev halleri farklı. Dışarıda gördüğünüz kişiyi evde daha doğal görmekten şaşırmayın. Haa bu şu anlamda güzel oluyor; ömrünüzün sonuna kadar bu kişiyle yaşamaya var mısınız ?

Tüm bunlar sizlere, ilerisi için güzel ipuçları veriyor. Onun için, sevgiliniz ile aynı evde yaşayabiliyorsanız yaşayın 🙂

You May Also Like