Herkese merhaba. Bugün sizlerle yıllardır okumayı düşündüğüm ama bir türlü gerçekleştirmediğim Scalped çizgi romanından bahsedeceğim. Scalped; yazarlığını Jason Aaron‘un yaptığı bir Kızılderili yerleşkesinde geçen polisiye çizgi romanı. 2020 yılının son ayı olan Aralık ayında bu çizgi romanı, artık okumalıyım kararlığıyla sipariş ettim. Bunca yıl bir sürü bahane sığdırdım. Bunların ilki; seri ülkemizde tamamlansın öyle okuyayımdı ardından her siparişim ve çizgi roman satın alımımda önceliğim olmadı. Nedense elim bir türlü Scalped’e gitmiyordu. Anlayacağınız yılın son ayında kendimi zorlayarak çizgi romanı okumaya başladım. 10 ciltten oluşan bu kitabın ilk bir kaç cildinde, okuma kararı aldığıma sevindiğimi söyleyemem. Bazı kitaplarda ve çizgi romanlarda okumaya başlarsınız ve bir şeylerin eksik olduğunu hissedersiniz. Scalped’de de aynı bu durumu yaşadım. Ciltler kendini okutuyordu ama bir türlü içine giremiyordum ki, internet yorumları olsun, çizgi roman okuyan arkadaşlarım bu seriyi baya baya övüyorlardı.

Çizgi Düşler 2014 yılında serinin ilk cildi olan Kızılderili Topraklarıyla başladığı hikayeyi 2019 yılında tamamlamıştı. Atmosferin karanlık olduğu bir hikayede kullanılan kağıt belki beni ilk başta içine çekememişti, açıkcası pek bilemiyorum. Fakat 4. cilt Deli Cesaretinden sonra hikaye su gibi akmaya başladı. Peşi sıra kalan 6 cildi de okumaya başladım. İlk ciltleri okurken, cilt bittikten sonra araya başka çizgi romanlarda sokuyordum fakat 4. cilt sonunda seri bir okuma gerçekleştirmeye başladım.

Scalped’de ana kahramanımızın adı; Dashiell Bad Horse kısaca Dash doğduğu Kızılderili yerleşkesini 15 yıl önce terk ediyor. Tilkinin dönüp geleceği yer, kürkçü dükkanıdır atasözünü haklı çıkararak; doğduğu topraklara geri dönüyor. Dönüyor dönmesine de; doğduğu yerde uyuşturucu, sefaletten başka bir şey görmüyor. Annesiyle konuşmayan Dash’imiz, bir zamanların Kızılderili aktivisti kabile şefi Red Crow ( şimdilerin kumarhane patronu ) kanatları altına girmek zorunda kalıyor. Gerçi kalıyor hem doğru bir kelime hem de yanlış. İlk ciltte anlayacağınız için açık açık yazıyorum; Dash bir FBI ajanı. Görevi de Red Crow’u adalete teslim etmek. Bu durumu pek isteyerek yapmasa bile zorunda kalıyor. Haa birde unutmadan Red Crow’un kızıyla daha önceden ilişkisi olan Dash’in hayatının pekte iyi gittiği söylenemez.

Annesiyle konuşmayan, babasının ortalarda olmadığı, bok çukuru diye adlandırabileceğimiz bir yerde, Red Crow’a bağlı kabile polisliği yapan ve patronunun kızıyla eskiden sevgili olan bir adamın hayatı ne kadar iyi gidebilir ki ? Ah FBI’da ki üstlerinin onu sıkıştırdığını da unutmayalım. Seriyi ortalarında ve sonlarına doğru güzel kılan şey ise; karakterlerin hikayelerine yönelmesi. Okuduğum çizgi romanlarda karakterlerin iç dünyası, geçmişine dair bir şeyler okumak beni her daim tatmin etmiştir. Bu gibi çalışmalar hikayeye de derinlik katıyor.

Scalped çizgi romanını kimler okumalı ?

Hikayeye bir kaç cilt tahammül edebilecek kişiler

  • Kızılderili hikayelerini sevenler
  • Polisiye, gizli görev hikayelerine bayılanlar
  • Mafya kapışmalarını sevenler

Kimler okumamalı ?

  • Konusunun yavaş ilerleyen eserleri sevmeyenler
  • 10 cilt uzun abi diyenler
  • Uyuşturucu, seks, şiddet gibi öğeleri görmek istemeyenler

Son maddeyi özellikle yazdım çünkü; Scalped çizgi romanımızın içerisinde bu bolca mevcut. Maalesef hikayenin sonu benim istediğim gibi bitmediğini de dile getireyim fakat bu sonunun zayıf olduğu anlamına gelmiyor. Kitap okurken yada film izlerken, kafanızda sonunun şöyle olsaydı dediğiniz anlar olur. Scalped’de de bu durum bende oldu. Keşke böyle değilde şöyle bitseydi dedim. ( Farkındaysanız spoiler vermemek için kıvranıyorum ). Bunun benzeri yine Çizgi Düşler yayınlarından çıkan Y Son Erkekte de olmuştu. İkisinin de Vertigo eseri olması kaliteli olmalarının bir diğer nedeni. Gerçi artık Vertigo aramızda olmasa da yine de prestijli eserler.

Scalped’i alın okuyun, pişman olmazsınız. İngilizcesine her daim sahip olabilirsiniz fakat İngilizce çizgi roman okumuyorsanız Çizgi Düşlerin yayınladığı bu yayını alın. Çünkü baskıları tükendikten sonra tekrar 2. baskı yaparlar mı, bilemiyorum.

You May Also Like