Herkese merhaba ! Bugün sizlerle 2. Dünya Savaşının ünlü Alman komutanlarından Erwin Rommel’in Kendi Sözleriyle adı altında ki kitaptan bahsedeceğim. Çok iddalı bir söz olacak ama; az çok tarih ile meraklı olan kişilerin illa ki adını duyduğu komutanlardan biridir. Özellikle Çöl Tilkisi lakabını aldığı Libya cephesini düşününce. Gerçi bu cephe sonunda başarısız oldu ama ikmal yollarında yaşanılan sıkıntılar ve genel komutanlığın Rusya’ya düzenlemeyi planladığı cephe ile yeteri kadar ilgi göstermesi vb. bir sürü sebep olarak sayılabilir.

Kim bu Erwin Rommel ?

Kendisi 1891 yılında doğmuş Alman Afrika Kolordosu komutanlığı ile ününe ün katmış bir komutan. Afrika Korpsu yönetmiş ve kazandığı başarılar sayesinde; propagandalara konu olmuş bir komutan. Propagandalar ününe ün katsa da bu onun başarısız bir komutan olduğu anlamına gelmiyor. Zaten Rommel’in nasıl bir komutan olduğunu görmek istiyorsanız okuyabileceğiniz bir eserde; Rommel Kendi Sözleriyle kitabı.

Burada genelde eşine yazdığı mektupların toplanmış bir halini görüyoruz. Yazar John Pimlott’ta bazı konular hakkında durum değerlendirmesi ve aydınlatıcı metinlerle bize konuyu aydınlatıyor.

Gerek yabancı basında bir çok Rommel hakkında kitap bulabilirsiniz. Ülkemizde de son zamanlarda bu başarılı komutan hakkında kitaplar dilimize çevriliyor.

Özellikle 2.Dünya Savaşı hakkında kitaplar yayınlayan Kastaş Yayınları’da bu yayınevlerinden biri.

Yine aynı yayınevinden çıkan;

Rommel Çöl Tilkisi

Piyade Taarruzu ( Rommel’in kendi yazdığı bir kitaptır )

Yayını bulunmayan Rommel / Çöl Tilkisi

kitaplarını bulabilirsiniz. Gördüğünüz üzere aynı yayınevinde bile farklı yazarlara sahip iki farklı Çöl Tilkisi kitabı mevcut. Bunun yanı sıra Kronik Kitap tarafından basılan bir başka Erwin Rommel kitabı mevcut. Osprey Büyük Komutanlar serisinde yer verilen Rommel’in bu kitabını okumadım. İlerleyen günlerde temin edip okuyacağım.

Her neyse; Rommel Kendi Sözleriyle kitabını neden almalısınız ?

Eğer bir tarih okuyucusuysanız bu önemli komutanın yazdıklarını okumanız faydalı olacaktır.

Dönemin taktik farklılıkları, bir komutanın savunma / saldırıda ki düşünceleri

Cephe ruh hallerini

Kitapta belirli sayıda görseller için

D-Day çıkarması için alınmaya çalışan önlemleri ki Rommel bu savunmanın başına getirilmiştir.

Maalesef Hitler’e suikast düzenleyenler arasında olarak belirlenerek ya intihar yada yargılanma ki bu yargılanmaya ailesi de dahil edilecekti, kısımları mevcut değil.

İkinci Dünya savaşı hakkında yavaşta olsa artan yayınlara sahip olmak istiyorsanız kesinlikle satın almanızı öneririm.

You May Also Like