Hi guys ! Punisher max serimiz Rusya Ana cildiyle devam ediyor. Bu seri için geriden geldiğimi tekrar hatırlatayım. Türkçe olarak 2014 yılında Marmara Çizgi yayıncılıktan dilimize kazandırılmış bu eseri, aradan 5 yıl geçtikten sonra okumam da benim hatalarımdan biri. Punisher max serisi kesinlikle ama kesinlikle okunulması gereken bir çizgi roman serisi. Bir önceki cildimiz Punisher Max İrlanda Mutfağında, İrlanda’lılar ile takışan kahramanımız bu sefer Ruslar ile takışmayı başarıyor. Punisher be ne çektin kardeşim valla. Biricik cezalandırıcımızın hikayesi Rus barında başlıyor. Önce bir yaşlıya sataşanları kurtarıyor, ardından ufak bir katliam yapıyor. Punisher için yaptığı şeye katliam demek bir bakıma hakaret olur çünkü o; bir anda 50 kişiyi filan öldürebilen biri. Ee bunda 3-5 kişiyi öldürmüş, katliam denilir mi hiç ? Kusura bakma Castle haddimi bilemedim.

İlk iki cildimize göre Punisher Max Rusya Ana‘da bu sefer Castle’ın Amerika için çalıştığına tanık oluyoruz. Hani bizde de zaman zaman ” derin devlet ” muhabbeti döner ya, aynı şeyi bu çizgi romanda okuyoruz. Olmaması gereken topraklarda bir kurtarma operasyonu için görevlendiren Punisher’a bu görevi sizce kim vermiş olabilir ? Hadi size bir 5 saniye, eminim 5 saniye içinde bulabileceksiniz.

1

2

3

4

5

Ve sooon. Tabi ki Furry ! Sevgili Furry’miz Barbarossa adı verilen bir virüs bulduklarını ve bunun Amerika’ya getirilmesi gerektiğini söylüyor. Haa virüsü bulan adam ölmeden önce kızı Galina’a enjekte ettiğini ve çok az vakitlerinin kaldığını da notları arasında belirtiyor. Sizin anlayacağınız virüsün tek bir örneği var o da Galina’da. Eğer Galina’yı ele geçirirlerse, virüsü çözebilirler ve antivirüs icat edebilirler. Fikir kulağa mantıklı gelmekle beraber, büyük bir sorunları mevcut. Çünkü Galina rusların elinde tutsak. Eee ruslar da kızı salmayı düşünmüyor. Al başa bela 🙂

Amerikan askerlerinin daha doğrusu devletinden hiç birinin rus topraklarına girip böyle bir operasyon yapmaya ne yetkisi ne cesareti var. Operasyon başarısız olursa ve timdeki personel rusların eline geçerse, bırakın diplomatik bir krizi, savaş bile çıkabilir. Böyle zorlu bir görevi yasadışı şekilde nasıl yaparsınız ? Elinizin altında Punisher gibi bir ölüm makinesi varsa pek fazla alternatifiniz de yok. ABD’li siyasi ve generaller Punisher’a güvenmediklerinden yanına bir tane daha personel takıyorlar.

Punisher Max Rusya Ana cildi sürükleyici ve kanla dolu bir cilt. Bu cildi okuduğunuzda kana doyacaksınız. Hikayeyi güzelleştiren bir diğer etken ise, rus tarafında eski bir sovyet rütbelisinin olması. Bildiğiniz soğuk savaş efsanesi Punisher’a karşı mücadele veriyor. Çizgi romanın sonlarında ki tahminleri, yorumları filan oldukça yerine oturuyor.

Türkiye’de yayınlanan çizgi roman serilerinden kesinlikle Punisher Max‘a yer verin. Şuana dek bir sürü seri okudum ama bu kadar sürükleyici bir seri pek hatırlamıyorum. Paranızın hakkını misliyle veriyor. Zaten ülkemizde 10 cildi de tamamlanması; acaba yarım mı kalacak veya yeni sayı ne zaman yayınlanacak gibi soruları engelliyor.

Punisher Max Rusya Ana tanıtım bültenine yer verecek olursak;

”Nick Furynin elinde sessizce halledilmesi gereken bir is var… hem de Rusyada. Bu, aklı basında birinin reddetmek için bir an bile tereddüt etmeyecegi bir intihar görevi. “ste bu yüzden Punishera ihtiyacı var. Karaborsaya düsmesi dünyanın sonunu getirebilecek bir retrovirüsün bulunması lazım. Frank Castle, bir Rus nükleer füze üssüne gizlice girer ve… bir Mogolla yüz yüze gelir.”

Son olarak; Punisher Max Rusya Ana‘da, bizim Frank’in yine insani yönünü görüyoruz. Her ne kadar can alsada bu adamın bir insani yönü var arkadaşlar.

You May Also Like