Hi guys ! Punisher Max serimizin ikinci cildi ile yazı dizimize devam ediyoruz. Bir önce ki yazım olan; Punisher Max Başlangıç‘ta dediğim gibi tekrardan okumaya başladığım bu seri, gerçekten kendini okutmayı başarıyor. Garth Ennis harika bir iş çıkarmış. Konusu o kadar sürükleyici ki sizi hiç sıkmıyor. Bu dediklerim ilk iki cilt için geçerli olduğunu da hatırlatayım. Punisher Max İrlanda Mutfağı 2014 yılının Mart ayında ilk baskısını gerçekleştirdi. Seri Türkiye’de Marmara Çizgi yayıncılık tarafından yayınlandı ve tamamlandı.

Serimizin ikinci cildi olan İrlanda Mutfağı‘nda kahramanımız Punisher bir rastlantıya kurban gitmesiyle başlıyor. Hell’s Kitchen oturmuş kahvesini yudumlarken bir bomba patlıyor. Her zaman olduğu gibi kahramanımız yine dört ayak üstüne düşüyor ve etrafında herkes ölürken o hayatta kalmayı başarıyor. Eee bir mekan bombalanıyorsa bu suç demektir. Suçun karşısında Punisher durmayacakta kim duracak diyerek, hemen olayı çözmeye kendisini adıyor. Derkeeen uzun zamandır görmediği bir İngiliz arkadaşıyla, rastlantısal bir şekilde karşılaşıyor :p

Punisher Max İrlanda Mutfağının ilk bölümlerinde, birden fazla karakter karşınıza çıkıyor. Merak etmeyin, bu karakterlerin birbirleriyle bağlantısı ilerleyen kısımlarda oldukça başarılı bir şekilde bağlanıyor. Yani; eee bu neydi şimdi demiyorsunuz. Çizgi romanın çizim kısmında yer alan ekipte oldukça başarılı bir iş çıkarmış. Aksiyon sahneleri ve detaylar başarılı bir şekilde ele alınmış. Cildin adından da anlaşılacağı gibi; çizgi romanda İrlanda’lı çetelere yer verilmiş. İrlanda için mücadele etmiş ama şuan Amerika’da olan çeteler…

Farklı tarafta bulunan İrlanda’lıların birbirlerini yemesine tanık oluyoruz. Bizde ki; buzağı öldü ortaklık öldü sözününün çizgi roman versiyonu diyebiliriz. Çetelerin başında ki amca ölünce bir miras bırakıyor. Çizgi romanın Amerika’da yayınlanma tarihi bize göre eski olsada; miras bırakılan para bence komik kaçmış. Merak edenler için söyleyeyim; 10 milyon dolarcıktan bahsediyorum. Çizgi roman gibi bir ortamda, hayal gücünün sınırlarını zorlayabilirken bu rakamı daha büyük gösterebilirlerdi. Çünkü Punisher Max İrlanda Mutfağında ödenecek bedeller gerçekten çok fazla. Bölünmüş çetenin abilerine, bu amca ölmeden önce mirasın yerini belirleyen harita parçaları bırakmış. Mirasa konmak isteyen bu abiler de, birbirlerini yıldırıp öldürmeye çalışıyorlar. Böylelikle harita parçalarını toplayan tek kişi, mutlak egemenliğini ilan edip büyük ödüle konacak. Punisher Max İrlanda Mutfağı bizlere; fazla hırsın zararı ve takım oyununun önemini vurguluyor. Bu dersleri uslu bir çocuk olursanız Punisher Max İrlanda Mutfağından alabilirsiniz.

Şaka bir yana, bu cildi okumak bende birazda nostalji yarattı. Sebebi ise, Tony Blair gibi dönemin önemli aktörlerinin isminin geçmesi oldu. Valla adam görevi bırakalı yıllar oldu fakat hala suratı gözümün önünde.

Her neyse, bu ciltte yine bizi bolca bir kan bekliyor. Güç kapışmaları filan derken, finali beni oldukça şaşırttı. Beklediğim bir son ile bitmesi hoşuma gitti. Eminim sizi de ters köşe yapacaktır. Ters köşe olmak için; Punisher Max İrlanda Mutfağını satın alın ve okuyun.

Şuan Punisher Max serisinin üçüncü cildi olan; Rusya Ana‘ya başlamış bulunuyorum. Seriye bir başlangıç yaptık, ardından İrlanda’lılarla muhattap olduk sırada Ruslar var. Bakalım bundan sonra ki ciltlerde neler olacak hep beraber göreceğiz.

İlk iki cilt için, benim tarafımdan sınıftan geçen bir seri oldu. Umarım seri kalitesini bozmadan devam etmiştir.

You May Also Like