Hi guys ! Bu aralar spor ile alakalı konulara yoğunlaştığımın farkındayım, öncelikle bunun için sizden özür diliyorum. Neil ile, blogu biraz daha çeşitlendireceğimize emin olabilirsiniz. Bugün ki konumuz ise; Pre-workout nedir ? Ne işe yarar, nasıl kullanmalı, gerçekten etkili mi tarzında soruların cevapları olacak. Anlayacağınız pre-workout dosyasına hoşgeldiniz. Spor yapmaya başladığınızın ilk günlerinde, motivasyonunuz yerinde olur. Hele hele, vücudunuz ilk başta hızlı reaksiyon verdiğiniz için mutlu olursunuz. İşler biraz daha rutine döndüğü zaman ise, spora gitmek için bulunması gereken motivasyonunuz azalabilir. Ağırlıkların veya idman şiddetlerinin artmasıyla, bedeninizde de yorgunluk belirtileri baş gösterir. İşte böyle durumlarda pre-workoutların oldukça önemli bir yeri vardır. Tek sorun, pre-workoutlardan büyük beklentiye giren arkadaşlardır. İnsanlar bu ürünleri aldığı zaman, birden bire güç ile dolacak ve ağırlık arttıracaklar gibi bir yanlış düşünceye kapılırlar. Bu arkadaşlara yazının sonunda yer verelim ve gelin sizlerle, pre-workoutlara bir bakış atalım.

Pre-Workout Nedir ?

Antrenman öncesi kullanılan pre-workout ürünleri genelde toz formdalardır. Aralarında az sayıda olsa da, tablet versiyonları da mevcuttur fakat en genel kullanım şekli tozlardır. Antrenmandan 30 dakika önce alınan bu ürünler, suyla veya meyve suyu gibi ürünler ile karıştırılır. Çoğu kendine has aromaları olduğu içni suyla karıştırılırlar. Sizde aromalı bir pre-workout ürünü, meyve suyuyla filan karıştırırken tekrar düşünün. Sonradan sizi mutlu etmeyebilir.

Pre-workout ürünlerin mantığı oldukça basittir. Antrenman öncesi size, antrenman için enerji vermesidir. Bu işi şöyle düşünün, vücudunuz da gerekli yakıt yoksa, performansınız düşük olur. Ekstra alacağınız karbondihratlar, antrenman öncesi glukojen depolarınızı dolduracak, kan şekeri seviyenizi de arttıracaktır. Pre-workoutlarda, içerikleri sayesinde sizi antrenmana odaklanmanızı, kan akışınızı hızlandırmayı ve anlık enerji vermeyi hedefler. Zaten antrenman içerisinde belirli bir süre sonra bu enerjinin bittiğini hissedersiniz. Kısacası pre-workoutlar, size kalıcı bir enerji vaat etmezler.

Pre-Workout Ürünlerinin İçeriği

Pre-workout nedir sorusuna iyi kötü bir cevap verdikten sonra içerik kısımlarına göz atalım. Bu ürünlerde şeker, kafein ve diğer enerji arttırıcı bileşenler mevcutur. Pre-workout ürünlerin hepsi aynı değildir. Yani bazılarının içerisi kafein ağırlıklıyken bir başkasında beta-alanin ağırlıklı olabilir. Siz yine de satın alacağınız pre-workout ürünlerin içeriğini iyi bir inceleyin. Kafein oranları burada önemlidir. Çünkü fazla kafein, kullanıcı da kalp çarpıntısı yapabilir. Burada bir ekstra parantezde; kafein duyarlılığına açmak gerekiyor. Günlük hayatınızda kafeinli ürünler ile çok haşır neşirseniz, bu tür ürünlerin işe yarama ihtimali maalesef biraz daha azdır. Çünkü vücudunuz, pre-workoutlar ile aldığınız kafeini tolere edebilir. Bunun önüne geçmek için, iki yol izleyebilirsiniz.

  1. Doz arttırımı: Çoğumuz pre-workout kullanmaya başladıktan sonra. Üründe doz aşımına gideriz. Bunun sebebi ise, vücudun artık aldığımız dozaja alışmış olmasıdır. Yapabileceğiniz seçeneklerden biri budur. Şahsen ben uzun süredir bunu yapmadığımı söyleyeyim.
  2. Farklı bir pre-workout ürünüyle çapraz kullanmak. Mevcut kullandığınız pre-workout ürününün yanına farklı bir ürün daha ekleyebilirsiniz. Örneğin 1 hafta tekini diğer hafta diğerini kullanarak, vücudunuzu şaşırtabilirsiniz. Sorun ise; iki farklı pre-workout ürününe para vermek zorunda kalmanız olacaktır.

Pre-workoutlara kullanmaya başlarkende, tam ölçek ile başlamayın. Kademeli olarak arttırıma gidin. Vücudunuzun nasıl tepki vereceğini bilmediğiniz için, yarım ölçek ile başlayabilirsiniz. Özellikle bu sporda yeniyseniz veya ilk defa pre-workout ürün kullanacaksanız bu dediğime kulak assanız iyi olur.

Akademik dergilerden; Food and Chemical Toxicology’un yaptığı bir araştırmaya göre, günde 400 mg kafeinin üstü, yetişkinler için pekte sağlıklı değil. Eğer gün içerisinde 400 mg üzerinde kafein tüketiminiz var ise pre-workout ürününü kullanmamanız, sağlığınız açısından iyi olacaktır. Bunun yanı sıra, bazı pre-workout ürünlerinin tek dozunda bile 400 mg’den fazla kafein olabiliyor. Bu tür pre-workout ürünlerden de uzak durmanızı öneriyoruz. Pre-workout ürünü seçerken, içerik kısmına kesinlikle bakmayı unutmayın.

Oldu ki, supplementlere karşısınız. Bu gayet normaldir aramızda hala supplementlere karşı olanlar var. Kullanmakta kullanmamakta, tercih meselesi olduğu için saygı duyuyoruz. Ama antrenman öncesi doğal yollardan pre-workout etkisi yaratacak gıda / içeceklere yönelebilirsiniz.

Doğal Pre-workoutlar

Yazımızın içerisinde hep kafeinden bahsettik. Kafeini en kolay nereden alabilirsiniz diye sorsak, vereceğiniz cevap kahve olacaktır. Bu sebepten ötürü ilk sırada; kahve yer alıyor. Eğer doğal yollardan antrenman performansınızı arttırmak istiyorsanız, antrenmandan önce siyah kahve içebilirsiniz.

Kahvenin yanı sıra; genelde antrenmanladan sonra tüketilen muzu antrenman öncesine almak isteyebilirsiniz. Bir kere muz karbonhidrat konusunda oldukça zengindir. Glikoz ve fruktozdan oluşan şeker miktarı da oldukça yüksektir. Ee bunun yanı sıra; potasyum ve magnezyum kısmını da biliyorsunuzdur. Bu sebeplerden ötürü, muzlar antrenman öncesi performans arttırıcı olarak kullanılabilir. Spora başlamadan hemen önce tüketmemek kaydıyla, muz konusunda elinizi korkak alıştırmayın.

Türkiye’de Satılan Pre-Workout Ürünler

Gelelim pre-workout ürünlerinin ülkemizde ki haline. Gerek döviz kurları gerekse Türkiye’de ki yasal sebeplerden ötürü, pek geniş bir pre-workout imkanımız bulunmuyor. İşin mali kısmını bir kenera bırakacak olursak, içerik sebebiyle ülkemize giremeyen ürünler bir bakıma iyi bir bakıma kötü. İyi olma sebebi; bazı ürünler piyasaya çıktıktan sonra, kendi ülkelerinde de yasaklanılıyor ve yeni versiyonlarını sunuyorlar. İşin sağlık boyutuyla düşünecek olursak, bu güzel bir şey. Kötü kısmı ise; diğer ülkelerde yasak olmamasına rağmen ülkemize yine içerik sebebiyle giremeyenler var. İşin kötü tarafı da bu oluyor. Üstüne üstlük, içeriğiyle oynanmış ( hafifletilmiş ) ürünler, orjinal fiyatıyla satıldığını da görebilirsiniz. Sporcular için, bu da can sıkıcı bir durum.

Açık arttırma sitelerinde ise, yurtdışında satılan ürünleri bulabilirsiniz fakat gereksiz pahalı olduğunu da belirteyim. En son kullandığım Evlution ENGN hakkında, izlenimlerimi linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

You May Also Like