Merhaba arkadaşlar. Bugün sizlerle Polar OH1 optik kalp atış hızı sensörlü bilekliğinden bahsedeceğim. Boks sporuyla uğraşırken yaktığım kalori miktarını öğrenmek için internet üzerinden arayışlarıma başladım. Daha önceden göğüs bantlı versiyonlar kullandığımdan bu sefer bilekliğe takılan versiyon bir cihaz arıyordum. Karşıma maalesef fazla bir alternatif çıkmadı ve Polar OH1 cihazını almış bulundum. Almadan önce araştırma yapmama rağmen, özellikle Türkiye’de kullanan yorumlarına pek rastlamadım. Yurtdışı yorumları da ortalama civarındaydı. Ekim ayında 750 TL civarı bir fiyat ile siparişi geçtim. Kısa sürede ulaşan cihaz bildiğiniz bileklik gibi kolunuzun üst kısmına takıyorsunuz.

Markanın kendi uygulaması olan Polar Beat’i telefonunuza indirerek, OH1‘i kullanırken yaktığınız kaloriyi, ortalama kalp ritiminizi, maksimumu ve minimumu gibi bir sürü özellik sunuyor.

Buraya kadar gayet ihtiyaçlarınızı karşılayan bir ürün. Boksta’da 7-8 idman kullandım ve oldukça memnun kaldım. Gerek fitness idmanlarında gerekse başka spor dallarında yaktığım efor ve kalp hızımı not etmeyi severim. İş fitnessa geldiğinde hareketleri, yaptığım tekrar ve kaldırdığım kiloları filan de not alırım. Hem motivasyon hem gelişim takibi için oldukça yararlı oluyorlar. Aylık ölçümler sonucunda da; beslenme ve antrenman programlarımın hangisinin ne kadar etkili olduğunu görebiliyorum.

Ürün bir yüzücü gözlüğü aparatı, siyah kordonu, şarj parçası ve sensörün olduğu parça ile geliyor. Şarjı USB kullanarak yapabiliyorsunuz. Full şarj etseniz de pil ömrü pek başarılı değil. Ben OH1‘i fulleyeyim ve 4-5 idman çıkarayım mantığındaysanız yanılıyorsunuz.

Bir diğer sıkıntısı ise; normal şartlarda telefon bağlantısı olmadan çalışabilme özelliği mevcut. Yani cihaz hafızasına atıyor ve sonradan uygulamada görebiliyorsunuz. Bir kaç kez denememe rağmen bu özelliği bir türlü aktif edemedim. Daha doğrusu kullanım talimatlarında ki gibi yapsam da, bu özelliği çalışmadı. Yanıma ne zaman telefonumu alıp cihazı kullansam ise hiç bir sorun ile karşılaşmadım.

Araya covid olmam filan girince 2-3 ay civarında ürünü kullanamadım. Kullanmak istediğimde ise çalışmadı bende galiba şarjını bitirdim diye düşündüm ve o günkü idmanımı Polar OH1‘siz gerçekleştirdim.

Eve geldiğimde ise şarja taktım. Normalde şarja taktığınız zaman ürün yeşil yanmaya başlıyor. Şarjı bitmek üzereyken de kırmızı rengine dönüşüyor. Derken benim Polar şarj olmamaya başladı. Hiç bir şekilde ne kırmızı ne yeşile dönüyor. Bu kadar kısa sürede böyle bir sorun beklemediğim için, moralimin bozulduğunu söyleyebilirim. Bir dönem Poların spor saatlerini kullandığım ve hiç bir sorun yaşamadığım için markaya karşı güvenim mevcuttu. Neyse olacağı varmış diyerek hemen Türkiye disbiratörünün sitesine girdim ve servis için kendilerine mail attım. Hala dönüş filan olmadı, bir iki kez de aramama rağmen telefonla ulaşamadım.

Sözde ürün 2 yıl garantili olsa da, adamlara ulaşamadıktan sonra garantinin de bir anlamı kalmıyor. Eğer sizde Polar OH1 almayı düşünüyorsanız, ürünün fena olmadığını ama bozulduktan sonra teknik servis konusunda sorun yaşama ihtimaliniz olduğunu kesinlikle bilin. Bir daha Polar ürünü alır mıyım diye kendime soracak olursam cevabım belli; HAYIR.

You May Also Like