Hi guys ! Bildiğiniz üzere, bundan önce erkek adam pilates yapar adlı bir yazı dizisi oluşturdum. 9 derste yaşadıklarımı sizler için paylaşmaya çalıştım. Bu yazı dizisine de biraz ara verdiğimi itiraf edeyim. Nedenine gelecek olursak; her ders yaptığım hareketler ve neleri hissettiğimi sizler ile yeteri kadar paylaştığımı düşünüyorum, ara ara eklemeler illa yapacağım. Hala pilates derslerime devam ediyorum, bu süre zarfında bir grup dersini de tecrübe ettim. Peki pilateste grup dersi mi yoksa özel dersi mi seçmelisiniz ? Gelin bu konu hakkında azda olsa tecrübelerimi sizlerle paylaşayım.

İşin Maddi Boyu

Arkadaşlar pilateste grup dersi de seçseniz, özel derste alsanız bunun maddi bir külfeti olacaktır. Tahmin edeceğiniz üzere; özel ders almak, grup dersine katılmaktan daha maliyetli. Seçeceğiniz paket ve stüdyoya göre bu rakam genelde x2 sularında geziniyor. Yani burada sizin pilatese ne kadar maddi bütçe ayıracağınız önemli bir unsur. Eğer ikisini de karşılayacak durumunuz var ise, okumaya devam edin.

Grup Dersinde İlgisizlik Oluyor

Pilateste grup dersi mi yoksa özel dersi mi seçeyim diye düşünüyorsanız, başlıkta ki algıya sahip olabilirsiniz. Burada da öncelikle seçtiğiniz pilates stüdyosunun hocalarına bağlı olduğunu itiraf etmek istiyorum. Ardından benim katıldığım derste böyle bir şey olmadığını da söyleyebilirim. Reformer grup derslerinde öyle 10-15 kişi olmuyor, olamıyor. Benim katıldığım stüdyoda 3 tane alet olduğu için, grup dersi 3 kişiyle sınırlı bir halde. Bu iyi mi ? Bence çok iyi. Hoca hatalarınızı görüp, sizi doğru bir şekilde yönlendirebiliyor.

Gruptakiler Sizden Daha Tecrübeliyse

Böyle bir şey olabilir mi ? Benimkinde oldu ama kendi isteğimle oldu diyebilirim. Bir saat erken geldiğim için ( saatleri karıştırdım ), grup dersine katıldım. Mesela yan reformerda ki bayan gayet iyiydi. Diğerinde ki ise, biraz daha geri kaldı gibi ama bu sizin için bir sorun teşkil etmiyor. En başta ki hanımefendi de kendi grubunda derse girmediğinden ortaya karışık bir ders yaptık oldu. Mesela benim de tıkandığım yerler oldu ama bu dersin kalitesini düşürmedi. Ve emin olun yeni başlıyorsanız, sınıfınız ona göre ayarlanır.

Performans

Özel derste, hocanız sizinle ilgilendiği için eksiklerinize daha fazla yönelebiliyorsunuz. Grup dersinde ise, genele hitap ediyor. Mesela kendi özel dersinizde daha fazla dinlenebilirken yada yavaş yaparken grup dersinde bir bütün gibi hareket etmeniz gerekiyor. Bu iyi mi ? Hem iyi hem kötü.

Memnun Kaldım Mı ?

Gelelim pilates grup dersinden memnun kalıp kalmadığıma. Şahsen kaldım. Eğer daha esnek olan biri olsam, grup dersine devam edebilirdim. Fakat şuan o aşamada olmadığım için tamamen kendi tercihimden özel derse devam edeceğim. Bir kötü yanı ise, grup derslerinde esneklik sorun olabilir. Pek detaylı bilmediğim için, duruma göre başka günlerde ki grup derslerine girebilirsiniz. Ama onda da o derse katılan kişinin, o gün işinin çıkıp gelememesi gerekiyor.

Sonuç

Ben pilateste özel derse devam etme kararımdan memnunum. Yine de grup dersleri gözümde büyüttüğüm gibi korkunç değilmiş. Hiç değilse rezil olmadım 😀 ( insan kalas olunca biraz geriliyor ).

Kendi grubunuzdakilerle sosyalleşme imkanınızda var. Ben sadece bir ders katıldığım için böyle bir şey olmadı ama elbet devam etsem olurdu. Sosyalleşmekte istiyorsanız, grup derslerini tercih edebilirsiniz.

Benden size en büyük tavsiye ise; ne olursa olsun pilatese gidin. Bir beyaz yakalı olarak, omuz / sırt ağrılarından kurtulmak gibisi yok.

You May Also Like