Herkese merhaba arkadaşlar. Yıllardır birden fazla spor salonuna gitmiş biri olarak personal trainerler hakkında bir yazı kaleme almak istedim. Günümüzde personal trainerler her yerde karşımıza çıkmaya başladı. Maalesef biraz fizik yapmış kişiler bile, sosyal ağlarda PT kelimesini kullanarak, insanlara program satıyorlar. Personal trainer dediğimiz şeyin Türkçesi; kişisel antrenör. İşini bilen kişisel antrenörlerle beraber çalışarak verim almamak oldukça zor. Burada antrenörün size uygulattığı programlar olsun, yönlendirmeleri olsun çok önemli bir yer kaplıyor. PT’ler sayesinde antrenmanınızın verimsiz geçmesi oldukça zor olduğundan, beslenme kısmı sizin sınavınız oluyor. Eğer antrenman dışında, beslenmenizi de düzenlerseniz amaçlarınıza ulaşabilirsiniz. Personal trainerler bu kadar işe yarıyorsa, ben bu konuyu neden yazıyorum ?

Maalesef ülkemizde, bu işi hakkıyla yapan kişi sayısının az olduğunu düşünüyorum. Online personal trainerlık olayına hiç girmek istemiyorum. Bu sayede ne kadar başarılı olunur, kestiremiyorum. Fakat bire bir personal trainerdan ders almış biri olarak, faydasını gördüğümü söyleyebilirim. Sizlerde personal trainerdan ders alacaksanız, dikkat etmeniz gereken bir kaç husus olduğunu belirtmek isterim.

Eğitimlerine Bakın

Çoğu personal trainerın CV’sine bakacak olursanız, BESYO mezunu veya öğrencisi olduğunu görürsünüz. Bu gözler Antrenörlük belgesi olmayan personal trainerlar gördü. Olabilir mi ? Bence olamaz. Sonuçta sakatlanma riskinizin olduğu bir şey yapıyorsunuz. Antrenörlerinizin kendisini geliştiren kişiler olması büyük bir önem taşıyor. Sadece BESYO mezunu olan antrenörlerden bana kalırsa uzak durun. Bana kalırsa personal Trainerlar hakkında dikkat etmeniz gereken ilk husus bu.

Gözlemleyin

Çoğumuzun yapmadığı bir şey; Gözlemlemek. Salona yazılır yazılmaz, personal trainer hizmetinden yararlanmayın. Bırakın bir kaç antrenmanınızı kendiniz yapın. Bu süre zarfında, ders almayı düşündüğünüz personal trainerlerı gözlemleyin. Bakın bakalım, verdikleri derslerde tutumları ne ?, nasıl antrenman yaptırıyorlar, ne kadar ilgileniyorlar bunların hepsi önemli hususlar. Şuan gittiğim salonda, personal trainer hizmeti almak istemesemde hocaları gözlemliyorum. Bazıları gerçekten antrenman çeşitliliği ve ciddiyeti elden bırakmazken, bazıları elinde telefon takılıyorlar. Bir personal trainer, ders sırasında telefonu ile uğraşmamalı. Sonuçta siz o dersi satın alıyorsunuz. Hani arada telefona bakabilir, öğrencilerinin saatleri hakkında konuşabilir ama elinden telefon düşmeyen personal trainerlerdan uzak durun !

Kimyasalları Övenler

Belki de ilk sırada bu personal trainerler olması gerekiyor. Streoidleri öven bazı pt’ler ile karşılaşmadım değil. Hele hele, daha küçük salonlarda çalışan bu arkadaşlar size hızlı formu vaat edebilirler. Eğer steroid satmaya çalışıyorlarsa, o personal trainera veda edin.

PT Hizmeti Satmaya Çalışanlar

Bu arkadaşlar maaşlarının çoğunu buradan çıkarıyorlar fakat pazarlama kısmını çok abartanlar var. Karşınızda ki hocanın bu konuda samimiyetini gözlemleyin. Lafı habire pt hizmetine getiriyorsa, ona bye bye deseniz iyi edersiniz.

Personal Trainerlar Hakkında, insanımızın yanılgıya düştüğü konularda mevcut. Mesela ülkemizde şöyle bir anlayış var; ben salona üye olduysam tüm hocalar benimle ilgilenmeli. Bu düşünce yapısından vazgeçin sevgili arkadaşlar. Bunu istemeniz size normal gelebilir fakat işler öyle ilerlemiyor. Büyük spor salonlarında, personal trainerlerın ortak kullanımda görevli olduğu saatler vardır. O zaman onlara soru sorup, yardım isteyebilirsiniz. Fakat bir personal trainerın sizinle özel olarak ilgilenmesini beklemeyin. Hele hele o dersteyken gelip ona soru sormayın. Çünkü saati başka bir üye parasıyla kapatmış oluyor. Ve siz o üyenin zamanını gasp ediyorsunuz.

Şimdilik personal trainerlar hakkında aklıma gelenler bunlar. Eminim ilerleyen zamanlarda bu yazıyı güncelleyeceğim. Şimdilik hoşçakalın.

You May Also Like