Takvimler 2014 yılını gösterdiğinde dünyaca ünlü online ödeme metotu Paypal Türkiye pazarını terk etmişti. O dönem büyük bir gündem olmuştu ki aktif Paypal kullanıcılarından biriydim. Özellikle uluslararası freelance iş yapan veya iş verenler için harika bir ödeme kanalıydı. Dünyanın her yerinde ki adamlara paypal üzerinden ödeme geçebiliyordunuz, üstelik Türkiye’dekinden çok daha ucuza işinizi hallediyordunuz. Bu kulağa pek hoş gelmesede, saçma sapan fiyatlar bayılmıyordunuz. Hatta ve hatta şirket Paypal Cardı piyasa sürmüştü ki BDDK tarafından lisans yenilemesi kabul edilmeyince Paypal Türkiye pazarından çıkmak zorunda kalmıştı.

Şimdi ise yeni yasal düzenlemeler ve bizimkilerin geliştirdiği sistemlerle, Türkiye pazarına tekrar girmesi gündemde. Firma yetkileri tarafından resmi bir açıklama gelmesede, bu topraklardan çıkarken ” Türkiye’deki müşterilerimize yeniden hizmet verebilmek için gerekli izinlerin alınması yönündeki çalışmalarımız devam edecektir ” sözleri umutlarımızı yeşertiyor.

Üstelik BDDK tarafından yapılan açıklamalarda, firmaların dönmesine olanak tanıyacak cinste. Yani onlarda orta yol bulmaya çalışıyorlar, gerçi biraz geç oldu ama olsun. Umarım kısa sürede yeni düzenlemelerle Paypal Türkiye’de tekrar faaliyete geçer.

Konumuz burada sona erse de genel kültür olarak Paypal hakkına bir bilgi daha vereyim. Bir çoğunuz biliyor olabilir fakat Paypal’ın kurucusu, ülkemizde son günlerin popüler adamı Elon Musk‘tır. 1999 yılının Kasım ayında, milenyuma ramak kala x.com’u kuruyor. Mantık Paypal’ın aynısı fakat daha ufak ölçeklisiydi. O da sanal ödeme üzerine kurulmuş bir şirketti, derken kısa sürede büyümeye başladı ve rakibini satın aldı. Ve ortaya Paypal çıktı. Takvimimiz bu sefer 2002 yılını gösterdiğinde Paypal’ı dünyaca ünlü satış sitesi eBay’e sattı. Bu satıştan kendisi 180 milyon dolar kazandı. Adam da ki girişimciliği şuradan anlayın; bu 180 milyon doların 100 milyonunu SpaceX’e, 70 milyonunu Tesla’ya ve geri kalan son 10 milyonunu SolarCity’e yatırmıştı. Cebinde yine parası kalmayıp, başa dönmüştü. Bu seferki fark ise kendisine ait şirketlerinin olmasıydı.

You May Also Like