Hi guys ! Bugün biraz iç dökmek istiyorum, nede olsa burası kişisel bir blog. Bu sabah her zaman yaptığım gibi ekşisözlük başlıklarına bir göz atayım dedim. Hayatımın rutinlerinden biri oldu; bazen oturup baya baya zaman geçiriyorum bazen ise sadece konu başlıklarına ve bir iki entrye bakıyorum. Bugün 15 mayıs 2019 Özyeğin Üniversitesi direnişi adında bir başlık gördüm. Konunun içeriğini okuduğumda, öğrencilerin yurt, ulaşım ve yemek konularda ki zamları eleştirdiğini gördüm. Konunun devamına baktığımda ise; ” özel üniversitelerde okuyorsunuz ne bekliyorsunuz ? ”, ” siz öğrenci değilsiniz müşterisiniz ” tarzında abuk sabuk yorumlar gördüm. Bu durum sadece bu üniversite için geçerli değil. Özel üniversiteler hakkında bir konu açılsa, insanımızdan böyle tepkiler gelebiliyor. Bazıları buna çekememezlik diyor, bazıları ise zenginsiniz katlanın tarzında saçma sapan fikirlerini sunuyorlar.

Öncelikle özel üniversitelerde okuyan kişilerde öğrenciler. İster %100 burslu olsunlar ister parasını vererek okusunlar; yasal olarak öğrenci statüsündeler. Hani lafta; ötekileştirmek, bölme konularında sitem ediyoruz ya. Aynı şeyi konu özel üniversiteler olunca da yapıyoruz. Evet özel üniversitelerde okuyan durumu çok iyi aileler var mı ? Var. Ailesinin çocukları iyi eğitim alsın diye, kredi çekip, maddi refahlarını azaltarak okuyanlar var mı ? Var. Devletin en iyi üniversitelerinde adı geçen üniversiteleri seçmeyerek özel üniversiteleri seçenler var mı ? Var. Devlete gireceğine, özel üniversiteye girerek devlet üniversite kontenjanlarını doldurmayanlar var mı ? Var ki bu sayede devlette aslında giremeyeceği üniversiteye giren öğrenciler de mevcut. Bu gibi soru cevaplara bir sürü örnek verebilirim ama vermeye gerek duymuyorum.

Özel üniversite vs devlet üniversitesi sidik yarışını istediğimiz kadar tartışabiliriz. Bu konuyu eleştiren arkadaşların ilk başta farkına varmaları gereken şey şudur; öğrenciler haklarını arıyorlar. Yapılan zamlı fiyatlara bakmadım belki de o kadar fazla fiyatlara bile sahip değildirler. Fakat bu öğrencileri tebrik etmek gerekiyor. Sistemin dayatmalarına karşı, kendi bildikleri doğruları dile getirmişler. Demokrasi filan diyoruz ya alın size demokrasi Özgürce kendi fikirlerini beyan etsinler buna neden tepki gösteriyorsunuz ? Yarın bir gün sizin bu özel üniversiteli = zengin olarak gördüğünüz kesimde, amaan zamlar bana koymuyor daha fazla zam yapsınlar veya soğan 10 TL olmuş bana ne dese hoşunuza gider mi ? Gitmez !

Empati yapmayı öğrenmemiz gerekiyor. Özel üniversiteden mezun olup bir bok olamayan çok fazla tanıdığım var. Aynısı devlet üniversitesi için de geçerli. Hani en iyi üniversitelerimiz diye geçindiğimiz İTÜ, Boğaziçi, ODTÜ falan filan var ya, onlardan da mezun olup bir baltaya sap olamamış adam tanıyorum. Sakına bu üniversiteden mezun olanları küçümsüyorum sanmayın. Hepsine helal olsun, çoğumuz counter-strike filan kasarken adamlar oturmuş çalışmış ve bu üniversitelere girmiş. Aralarında çok iyi yerlere gelen var ama bir o kadarda gelemeyenler var. Alıştığımız için, şirketlerde işe alırken bu üniversiteler size + bir kaç hane yazıyor. Fakat bu gözler bu üniversitelerden mezun olup, özel sektörde tutunamayanları gördü. Çünkü özel sektör bambaşka bir alem. Bu dediğimi özel sektörde çalışırken akademik kariyer yapanlar daha iyi anlayacaktır. Okullarda bize öğretilenler genelde; olması gerekenlerdir fakat iş hayatında bu dedikleriniz olmaz. Kendi normları, kuralları vardır.

Bu sidik yarıştırmaya örneklerle bir çok şey sunabilirim ama sunmayacağım. Sadece demek istediğim; bir yanlış görüyorlarsa destekleyin zarar gelmez. Hayat hepimiz için eşit değil bunun da farkındayım fakat yokluktan gelip çok iyi yerlere gelen insanları bulabilirsiniz. Bu konuya özel üniversite / devlet üniversitesi kapışması olarak bakmayın.

Gördüğü yanlışa ses çıkaran bunu yasal yollardan yapanlara saygım sonsuzdur. Bu isterse zengin olsun ister fakir. İster özel üniversitelere gitsin, ister devlet üniversitelerine. Bu üniversitelerden mezun olanların hepsi bizden biri. Büyüklerin değişiyle; bizim çocuklarımız. Bu çocuklar kendilerini ne kadar iyi geliştirirse, bu ülkemiz o kadar gelişebilir. Kısacası; Eğitim Şart !

You May Also Like