Bazı semtlerin ve şehirlerin ortak buluşma yerleri vardır; bunlara en güzel örnek bence Kadıköy’ün boğa heykeli olabilir. Kadıköy dedim de özledim valla. Akşamüstü Kadıköy çarşı içinde olacaksın, manavlar balıkçıların ışıkları vuracak. Gerçi bu yaz sıcağında havanında geç karardığını varsayarsak en güzel mevsim belki de Sonbahar olacaktır. Her neyse Kadıköy özlemimi döndüğüm vakit dindiririm bir şekilde. Gelelim Oxford’un buluşma mekanına. Şu Oxford maceramda yabancısından tut Türk’üne kadar herkesin kullandığı iki kritik noktaya tanık oldum.

Birisi Mcdonald’s ın önü diğeri de Santander’in önü. Bu iki ön birbirlerine çok yakınlar. Fazla kalabalığın olmadığı anlarda ikisini de çok rahatlıkla birbirlerinin önünden kesebilirsiniz. ( O değilde ne kadar çok ön dedim ya ).

Santander’in hemen çapraz köşesinde ise bir başka İngiliz bankası olan Llyods mevcut. Burası maalesef International Student’lara banka hesabı açtırmıyor. Daha önce ki yazılarımda dile getirdiğim gibi İngiliz hesabı istiyorsanız bunu Santander’den gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle gelen paranın kesintisinden kurtulmuş olursunuz. Bunun dışında ülkemizde faaliyet gösteren HSBC alternatifini de unutmamak lazım.

santander  Oxford'un Buluşma Mekanı santander
Sağ çapraz kırmızı puntolu yer Santander

Bu resimi McDonald’s yönünden çekmiştim. Milletin koşturmasını görebilirsiniz. Mesafe ve uzunluk ölçüleriyle pek iyi olmasamda sanırım bir 20 metre arkamda McDonald’s var diyebilirim. Ayrıca yukarıda ki fotoğrafta yer almasada Santander’in önünde bir tane ağaç ve bank mevcut. Hemen yan kısmında da bisiklet kullananlar için bir park alanı var. Yani bisiklet kullanmayı düşünüyorsanız, oraya park edip arkadaşlarınızla buluşabilirsiniz. Arkamda ki cadde Cornmarket street olarak geçiyor. Ben buraya ilk adım attığımda arkadaşım bu cadde için, buranın İstiklal caddesi olarak düşünebilirsin demişti.

cornmarket st  Oxford'un Buluşma Mekanı cornmarket st

Bu yukarıda ki fotoğrafın bu kadar saçma olmasının en büyük faktörü, sizin şuan göremediğiniz ama kırmızılı bir dayının fotoğrafın önüne atlamasından kaynaklanıyor. Adam fotoğraf çektiğimi gördü ve önüme atladı. Fotoğraf çekenlere saygı bitmiş arkadaş. İlk koyulu yerde McDonald’s olamakta sevgili arkadaşlar. Bu caddenin bu kadar boş gözüktüğüne de aldanmayın. Özellikle hafta sonları başka ülke ve şehirlerden gelen turistler dolduruyor. Tabi bazı derneklerin standlarıyla da karşılaşabiliyorsunuz. Örneğin geçtiğimiz hafta Hristiyanlık ve İslam hakkında bir stand yan yanaydı. İslam’ı tanıtan abilerimiz bildiğiniz geleneksel Arap kıyafetleriyle ne kadar etkili oldular bilemiyorum. Son olarak her gün sokak performanscılarını da bu cadde üzerinde izleyebilirsiniz.

firework  Oxford'un Buluşma Mekanı firework

You May Also Like