Oxford’u tercih etmeden önce bir çok araştırma yapmaya kalkışmıştım. Bir kaç blog dışında pek bir şey bulamamıştım. Zaten bu blogu yazma sebebimde benim gibi gelmek isteyen arkadaşlar için deneyimlerimi okuyabilecekleri bir yer yaratmaktı. Oxford denildiği zaman size söyleyecekleri şeylerden biri de güvenliktir. Biz okula geldiğimiz ilk gün, yapılan şehir turunda da bundan bahsedilmişti. Suç oranı oldukça düşük, hatta bir kaç yıldır öyle büyük bir suçta yaşanmamış. Şuana dekte başımıza hiç bir şey gelmedi. Ta ki bugüne kadar. Hava çok güzeldi ve bizde İspanyol arkadaşlarla top oynayalım diye konuşmuştuk. Kaldığımızın yerin karşısında çok büyük bir park mevcut. Dün orada da Türkler olarak top oynamıştık.

Neyse, ben bir spora gidip size katılırım dedim. Bunu derken de spora gitmek istemiyordum ama iyi ki gitmişim. Ben spordan döndüm tam bizim yurtun önündeyim bizimkilerde karşıdan geliyorlar. Toplamda bir video kamera, 3 tane iphone, 1 tane şapka ve 2 odanın anahtarını çaldırmışlar.

Olayda bizimkilerin çok büyük bir mallığı var, bunu kabul ediyorum. Bu Latinler gerçekten rahat insanlarda bu kadar rahat olacaklarını da hiç düşünmemiştim. Bizimkiler top oynarken bir erkek bir kız arkadaşımız kenarda oturmuş ve telefonları falan da bunlara vermişler. Sonra bu arkadaşlar makineleri filan bırakıp bira almaya gitmiş. Bizimkilerde oyuna daldığından bir şey görememiş ve o anda biri gelip alıp götürmüş. Bildiğiniz keriz avı.

Öncelikle polisi aradık, adamlar bizi bir güzel telefonda bekletti. Üstüne olay yerine filan de gelmediler. Normalde Oxford içinde bir sürü polis arabasının sirenler eşliğinde bir yerlere gittiğini görürsünüz. 1 saate yakın bizimkiler polisi bekledi gelmeyince tekrar aradılar. Bu sefer çalınan eşyaları, renkleri, sahiplerinin adlarını vb. aldılar ama yine gelen olmadı.

En sonunda bizim buranın güvenliğine de haber verdik. Çünkü odaların anahtarları da çalınmıştı ki bildiğimiz anahtarlardan değil. Otellerde ki gibi elektronik bir sistem mevcut. Normalde kaybedince 50 pound diye biliyordum ama bu sefer daha farklı bir ücretle karşılaşabilirler. Bir kaç gün sonra arkadaşlara ne kadar ücret ödemeleri gerektiğini söyleyeceklerdir.

Olan kısacası bizimkilerin eşyalarına oldu. Burada Oxford’da hırsızlık oluyor demekte saçma olacaktır. Böyle mallıklar yapmayın yeter.

Sonuç;

  • Eşyalarınızı güvendiğiniz kişilerin yanına bırakın
  • Buranın polisi ufak işlere bakmıyor
  • Yine de güvenli bir şehir

You May Also Like