Sevgili arkadaşlar Oxford’ta ki Türk popülasyonu öyle bir arttı ki dolar bile böyle artmamıştır. Dil okullarına gelmeyi düşünen herkes; fazla Türk olmasın mantığıyla yaklaşır. Çünkü fazla Türk olursa dil öğrenmek zorlaşabilir gibi bir algı mevcuttur. Bu görüşe katılıp katılmamak sizin elinizde, ben saygı duyan taraftayım. Şimdi bütün kış ve ilkbaharı göz önüne alacaksak olursak Oxford’da ki Türk popülasyonu ne çoktu ne de azdı. Yani okulda minimum 7 Türk filan olurduk, en fazla da 12-13 civarında bir sayıya erişirdik. Okulun sabahçı ve öğlenci tayfası olduğunu göz önünde bulundurun. Yani adamları bilseniz bile her daim beraber olmuyorsunuz. Zaten bazılarıyla kafanız uyuşmuyor yada konuşmak istemezseniz de kaynaşmıyorsunuz. Şahsen benim sima olarak bildiğim fakat hiç konuşmadıklarım bile mevcuttu. Sokakta da arada tek tük Türkle karşılaşabiliyordunuz, yani bunlar normal şeyler.

Yalnız takvimler ne zaman Temmuzu gösterdi, Oxford’a Türk yağdı. Şuan Cornmarket street’e çıkıp ” Türk var mı ? ” diye bağırsam çok rahat iki üç kişi bulurum. Kış ve ilkbahar aylarında okul turlarıyla pek karşılaşmazdık. Elbette her okul yeni öğrencilerine bir etrafı gezdirirdi fakat üstlerinde dil okulunun üniforması yada ellerinde okul bilgisinin olduğu bir şeyle gezmezlerdi. Yaz aylarının özellikle öğlen saatlerinde şehirde 4-5 okulun tur düzenlediğini görebilirsiniz. Ve bu turlarda şüphesiz Türk’te oluyor, uzakdoğu kafilelerini bir kenara bırakıyorum.

oxford sokaklari Oxford'da Türk Popülasyonu Oxford'da Türk Popülasyonu oxford sokaklari
Oxford’un Ara Sokaklarından Bir Kare

Bugün başımdan geçen olay ise bu tezimi kanıtladı. Hafta sonu olması sebebiyle Oxford’da bir yoğunluk söz konusuydu. Hava da sıcak bir de bu İngilizler yürümüyor üstüne üstlük ekstra yoğunluk derken kaldırımda trafik akmıyor. Bende ufak bir ses tonuyla söylenmeye başladım; ” yürümeyi bilmiyor bu millet ” diye. Yanımdan geçen bir çocuk durdu; ” abi valla haklısın, kıl oluyorum ” dedi. İlk zamanlarda olsa kesin bir kala kalırdım ama kaşarlandık artık. Biraz bu konu hakkında konuştuk ve birbirimizle tanışma faslını gerçekleştirirken bir başka kız muhabbete dahil oldu. Bir anda 3 Türk yolun ortasında muhabbet ederken buldum kendimi. Bu arkadaşlarda yaz sezonunda Oxford’a gelmişler ve Eylül’ün başında memlekete geri döneceklermiş. İlk zamanlarda olsa yolda Türk gördüğümde bildiğiniz Friends’te ki Janice’e bağlıyordum.

janice Oxford'da Türk Popülasyonu Oxford'da Türk Popülasyonu janice

Kısacası şuan Türklerle karşılaşmanız o kadar sıradan bir şey ki. Geçtiğimiz hafta içi cluba gittiğimde de bar kısmında 2 Türkle karşılaşmıştım. Eğer Türkler olmasın diyorsanız tercihinizi Oxford’dan yana kullanmayın. Oxford hem İngiltere’nin en pahalı şehirlerinden biri hem de Türk nüfusu fazla. Yok ben Oxford’a geleceğim diyorsanız da, imkanınız varsa kış aylarını tercih edin. Yaz aylarında ciddi anlamda bir Türk popülasyonu oluyor.

 

You May Also Like