Araya mesafe girdiği zaman hep bir sevdikleri özleme, aileyi özleme goygoyu yapılır. Ben bu konuya pek girmek istemiyorum, çünkü klasik bir şeydir bu. İngiltere’de yaşadığım sürece en çok özlediğim şeylerden biri, hiç şüphesiz Türk yemekleri oldu. Türkiye’de yalnız yaşadığım için yemek yapabilen bir erkeğim. Fakat burada imkanlar içinde imkansızlık çekiyorsunuz. Gerçekten bazı durumlarda aradığınız şeyleri bulamıyorsunuz yada birebir aynı olmuyor. Zaten bunu belli bir süre sonra sizde kabul ediyorsunuz. Peki burada hiç mi Türk lokantası, restaurantı yok ? Elbette var ama sınırlı. Bir de hepsi aynı tarz da. İngiltere’de anlamadığım bir şekilde kebap akını mevcut. Sözde Almanya’da kebapçılar çok meşhur derler ama burasının da altta kalır yanı yok. Özellikle kebapwan dediğimiz bildiğiniz Ford Transit bozması arabaları akşam saatlerinde sokaklarda görebilirsiniz. Şunu en baştan söyleyeyim, adı kebap diye kebapların tadını bizim alışık olduğumuz şekilde beklemeyin. Haa hiç yoktan yeniliyor orası da ayrı konu.

Gelelim restaurant olayına, burada benim gördüğüm 3 tane yer var. Üçünü de denemiş biriyim. Belki dörtte diyebiliriz ama orada sadece Türk kahvesi ve Türk kahvaltısı mevcut onun için orayı direk bu kategoriye almıyorum. Yarın bir gün orayı da yazacağım. Bu big 3’lü; İstanbul, Bodrum ve Oxford Grill. Maalesef İstanbul geçtiğimiz 1-2 ay da sizlere ömür oldu. Fish and chips kültüründen gelen bu yer özellikle akşamları dolu oluyordu. Belki ilerleyen zamanlarda tekrar açılabilir. Bilemiyorum.

oxford bodrum kebap  Oxford Türk Restauranları: Bodrum oxford bodrum kebap

İlk durağımız Bodrum Restaurant. Burada isterseniz take away yada oturarak yemek yeme seçeneğiniz mevcut. İçerisinin pek büyük olduğunu söyleyemeyiz. Bir kategoriye sokacak olursak burası kebap ve döner üzerine iş yapan bir yer. En büyük artısı bana kalırsa çorbası. Bir mercimek çorbası aşığı olarak burada alıştığımız tarzda mercimek çorbası bulmak beni her zaman mutlu etmiştir. Tad olarak standart bir lezzete sahip diyebilirim. Hani adamların da günahını almayayım, içeri girip Türkçe sipariş vermek ise insana uzun süre sonra bir rahatlamaya sebebiyet veriyor. Yani her seferinde ben de bir rahatlama oluşuyor. Sanırım basit gözüken bu şeyi çok özlemişim. Yemişim ” can ı have ” leri.

kebap  Oxford Türk Restauranları: Bodrum kebap

Her neyse içeride ayran, çorba, dolma ve bir kaç tane daha aperitif mevcut.  Sezarın hakkı sezara, Oxford’da şuana kadar buranın porsiyonundan daha iyisini görmedim. Adamlar gerçekten porsiyon olarak dolduruyorlar.

Maalesef mekanın içerisinde internet çekmiyor, bu da insanı deli eden noktalardan biri. Fiyat olarak 10 pound bandında çıkabilirsiniz. Hani bu ne yiyip içtiğinizle de alakalı bir şey. En son gittiğimde ben bir mercimek çorbası, cola ve Bodrum Kebap mix’le 14 pound’a çıktım. bir zayıf noktası ise take-away olayının hızlı ama oturan müşterilerin yemeğinin biraz daha geç gelmesi. Sanırım take-away’e öncelik veriyorlar.

You May Also Like