Oxford’da okuyorsanız ulaşım için bir kaç seçeneğiniz mevcut. Öncelikle burada metro yok, gerekte yok. Etrafınızda bir sürü bisikletli insan görebilirsiniz. Neredeyse herkesin bisikleti mevcut. İsterseniz sizde kiralayabilir yada satın alabilirsiniz. Fiyatlar öyle çok absürt değil. Bir diğer seçenek şehrin dışında yaşamıyorsanız yürüyerek her yere gidebilirsiniz. Benim konakladığım yerden okula gitmek 40 dakika civarı sürüyordu. Yürümekten de gayet memnundum, fakat havalarından dolayı otobüs kartı almak zorunda kaldım. Hazır bu konuda bilgi sahibi olmuşken sizlere de nasıl bu kartı alabileceğinizi özet geçeceğim.

Şimdi sevgili arkadaşlar Cornmarket street’in sonuna doğru köşede Debenhams binasını göreceksiniz. Zaten bu cadde ufak olduğundan, neresinden girerseniz girin diğer ucunda olacaktır bu bina. Debenhams’in 3. katına çıkmanız gerekiyor. Burada Oxford Bus Company’nin şubesini bulunuyor. İlk üyelikte 58 pound veriyorsunuz. Tabi ne kadarlık bir süre almak istiyorsunuz bu da önemli. Benim bahsettiğim ücret aylık. Eğer 2 aylık veya 3 aylık alırsanız bu ücret daha da düşüyor. Yani 116 pound yerine sallıyorum 105 pound oluyor. Zaten bu 58 pound ilk üyelikte verdiğiniz ücret. Daha sonra vereceğiniz ücret 53 pound oluyor. Kısacası 5 pound cardın parası.

Kartı almak için bir form dolduruyorsunuz. Formda tipik bilgileriniz yer alıyor. Kaldığınız adres filan. Kartın rengi kırmızı. Dışarıda ki tüm otobüslere binebiliyorsunuz. Kart kırmızı diye sadece kırmızılara binebilirim diye düşünmeyin. Yalnız havalimanı otobüslerine filan binemiyorsunuz ki onların üstünde zaten nereye gittikleri yazıyor.

Oxford’un bir güzel yanı da otobüs saatleri öyle 12 de filan bitmiyor. Gecenin geç saatlerine kadar ulaşım imkanınız var. Havalar kötüyken veya uzak yerlerde kalıyorsanız kesinlikle otobüs kartı almanızı tavsiye ederim. Bahar ve yaz aylarında ise bisikleti tercih edebilirsiniz.

Eğer otobüs kartınız yoksa da gideceğiniz yeri söyleyip, cash olarak ücreti ödeyebiliyorsunuz.

Sonuç;

  • Ulaşım pahalı gelebilir. Fakat aylık Türkiye ile kıyaslayınca pek fark etmiyor
  • Otobüs saatleri gece yarısı da devam ediyor
  • Havalar güzelleştiğinde bisikleti tercih edebilirsiniz
  • Kartınız yoksa da kısa mesafeler 1.10 pound, Uzun mesafeler 2.10 pound ödüyorsunuz.

You May Also Like