Hi guys ! Yıl olmuş 2020 online alışverişten uzak durmanın yolları ne alaka diyebilirsiniz. Onun için bodoslama bir açıklama yapacağım. Çoğumuz online alışveriş sitelerinden alışveriş yapıyoruz. Bu bizim hayatımızı kolaylaştırıyor mu ?

Tabikisi.

Fiyatları fiziksel mağazalara göre daha uygun mu ?

Bir tabikisi daha.

Eee kardeşim o zaman, online alışverişten uzak durmanın yolları ne kadar saçma bir başlık dimi diyorsanız. Sizi kocaman bir; değil diyorum. Evde takılıyorsanız ki şuan ki virüs salgını yüzüne çoğu işletme home-office veriyor. Yada iş yerlerinde bazen kafa dağıtmak için bazense ihtiyaçlar doğrultusunda online alışveriş sitelerine giriyoruz. Bende giriyorum itiraf ediyorum. Fakat bu online alışveriş sitelerinin çok güzel avantajları olduğu kadar büyük bir kötülüğü de var. O da ekonominizi sarsmak. Abi herkes yorganını kendi ayağına göre uzatacak diyebilirsiniz, haklısınızda. Bir dönem bende gerekli gereksiz online alışveriş sitelerinde, alışverişin dozunu kaçırdığım dönemler oldu.

Çalıştığım yerde etrafıma baktığımda ise, bu duruma genelde kadın arkadaşlarımızın düştüğünü görüyorum. Bir gün içerisinde iki-üç bazen daha fazla kargo gelenleri mevcut. Kimsenin harcamasına filan karışamamakla beraber, kendileri ara ara dert yanmayı da eksik etmiyorlar. Yok şu kadar kredi kartı borcum var, yok kredi çekeceğim yok kredim şu tarihte bitiyor. Bitse de rahatlasam filan diye. Bana kalırsa halkımız zaten kredi kartı harcamaları konusunda pek bilinçli değil, üstüne üstlük online alışveriş siteleride bu durumun tuzu biberi.

Kendimden örnek vermek gerekirse, işte kafamı dağıtmak için sık sık trendyol, morhipo, amazon, ebay tarzı sitelere giriyordum. İstemsiz olarakta bazı şeyleri alıyordum, sonra bu işin böyle yürümeyeceğini fark ettim. Ödemesini yapmayı geçtim, benzer şeyleri veya ihtiyacım olmayan o kadar çok fazla şey satın almışım ki. İlk başlarda bu sitelere girmeyi kestim, bu ekonomimi düzeltmemin en büyük yoluydu. Fakat yine ara ara girmeye devam ediyorum.

Sonra yabancı siteleri biraz araştırdım ve benzer sorun tek bizde değil, onlarda da mevcut. Online alışverişten uzak durmanın yolları konusunda size çözüm reçetesi vermeyeceğim. Sonuçta atomu parçalamıyoruz, yinede bildiğiniz şeyleri bir hatırlatmada fayda görüyorum.

Satış pazarlamadan bir ablamızın dediği şey şu; kendinizi sıkılmış, bunalmış hissettiğinizde alışveriş yapmaya eğiliminiz artar ki bunda hem fikiriz. Yani bende öyle oluyor, sizde de böyle olduğuna eminim. Bunun çözümü ise, kendinize günlük olarak bir süre ayırın. Sallıyorum online alışveriş sitelerine sadece 15 dakika bakacağım tarzında. 15 dakikanız dolduktan sonra siteyi terk edin. Saçma bir yöntem gibi gelsede, etkili bir yöntemdir. Ben günlük 10 dakikamı online alışveriş sitelerinde ayırıyorum. Gördüğünüz gibi atomu matomu parçalamadık 🙂

Herkesin bildiği bir diğer madde; gerçekten ihtiyacınız var mı sorusu ? Bu soruya cevap vermeyi durumunu şöyle yapın; bir ürünü beğendiniz ve gerçekten ihtiyacınız var mı yok mu emin değilsiniz. Almadan önce kendinize zaman tanıyın. Misal ben bunu bazen ertesi güne erteliyorum. Haa burada ki sorun şu oluyor; gerçekten almaya karar verdiğimde ürün stok dışı kalmış olabiliyor. O zamanda nasip değilmiş diyerek hayatıma devam ediyorum. Bu durumun bir çok kere artısını da gördüm. Çünkü; ulan alayım be diyip alarak sonradan karar değiştirdiğim çok fazla ürün oldu. Hani buruk bir mutluluğa evrilmenin alemi yok. Anti tez olarak; eee iade hakkım var diyebilirsiniz, ben diyordum. Bunda da şu oluyor; ürün elinize geldiğinde kararsız olduğunuz için, yaa geldi zaten diyerek iade etmeyebiliyorsunuz. Yaptım oradan biliyorum.

Birde, kartınızı tanımlı sitelerde tutmayın. Bunu güvenliğiniz içinde yapmayın, satın alma konusunda da yapılan araştırmalar, kartınız eğer sisteme tanımlıysa daha fazla alma eğiliminde olduğunuzu gösteriyor.

Son olarak yine bildiğiniz; fiyat araştırması kısmı. Bodoslama satın al komutunu vermeden önce, diğer satıcıları ve siteleri araştırın. Pazar araştırması yapmak her zaman kazandırır. Kıyafet konusunda eski sezon takıntınız filan yoksa, outdoor ürünleri yaz aylarında almak daha karlı olacaktır. O sezonun ürünlerinden beğendiklerinizi de alın ama, belli başlı şeyleri sezonunda almamak ihtiyaçlarınızı daha ucuza kapatmanızı sağlayacaktır.

You May Also Like