Uzun bir süredir elimde olup okumaya fırsat olmayan bir mangaydı bu. Cumartesi günü Türkiye’ye iner inmez okumaya başladım ve ilk cildini bitirdim. İki ciltten oluşan bu manganın filmi ve animesi de mevcut. Kahramanımızın adı Keyci Kiriya. Dünyanın uzaylılarla savaşta olduğunu ve tüm ulusların birleşmiş bir orduyla savaştığını düşünün. Siz ise acemi bir askersiniz, savaş deneyimizin yada silah kullanma deneyiminiz yok. Sabah akşam yaylalar yaylalar diye takılıyorsunuz derken görev gününüz geliyor ve cepheye sevk ediliyorsunuz. Maalesef ilk cephe deneyiminiz pekte uzun sürmüyor ve öldürülüyorsunuz. Normal şartlarda yaşamınızın sonuna gelmiş olursunuz fakat All You Need İs Kill‘de olaylar böyle gelişmiyor. Kahramanımız Keyci her gün tekrar tekrar uykusundan uyanıyor ve ölüyor. Bir döngünün içinde yaşayıp duruyor.

Kural ise oldukça basit;

all you need is kill  All You Need İs Kill all you need is kill

Keyci bu kuralları fark eder etmez çalışmaya başlıyor. Deneyimli bir asker olup tecrübe kazanması için önünde büyük bir fırsat var. Ne de olsa her gün ölüyor ve tekrar başlıyor. Bir de mangamızda Metal Ceketli Sürtük adında bilinen Rita Vrataski’miz var. Bu ablamız savaş alanında özel bir balta kullanıyor ve zırh giymiyor. Tüm dünya çapında tanınan popüler askerimiz. Her ne kadar sürtük diye anılsa da özünde iyi biri gibi gözüküyor. Hiç değilse mangada adam ölene kadar başında bekleme nezaketi gösterdi.

kenji  All You Need İs Kill kenji

Manga her gün aynı şeylere yer verse de değişiklikler barındırıyor. Şahsi fikrim, ee yeter artık bir şey olsun derken oldu. O gün ise 158. döngüsünde oluyor. Rita Vrataski’mizin kahramanımıza sorduğu bir soru bizi meraklar içinde bırakırken, manganın ilk cildinin sonunu da getirmiş oluyor.

Uzun seriler sevmeyen arkadaşlar için bu seri bire bir. Çünkü sadece 2 kitaptan oluşuyor. Amerikada tek ciltlik versiyonu da mevcut. Ben animesini veya filmini izlemedim, mangadan sonraya bıraktım. 2 ciltlik olması ve ilk cildin güzel bir yerde bitmesiyle 2. cilde devam edeceğim. İlk ciltte tek hoşuma gitmeyen konu ise, bazı paneller bana anlaşılmaz ve karmaşık geldi. Onun dışında pek bir sıkıntı da yaşamadım. Almak isteyen arkadaşlar için manganın kitapçılarda satış fiyatı 11.90 TL. İnternet kitapçılarında ise 10.50 TL’e bulabilirsiniz.

You May Also Like