Hi guys ! Bu konumuzda sizler için, neden diyet programımızı bozduğumuz veya sağlıklı beslenmeyi neden sürdüremediğimizi ele almayı hedefliyorum. Bazımız fazla kilolarından kurtulmak için, bazılarımız yaptığı sporun hakkını vermek amacıyla yada sağlıksız beslenme alışkanlığından kurtulmak için farklı farklı diyet / beslenme programları uyguluyor. Mesela fitness salonuna gidenlerin klasik; abi sabah 6 yumurta beyazı yiyeceksin fakat sarısını tüketmeyeceksin, sadece 1 tam yumurta alacaksın tarzında klişeleşmiş söylemleri bile mevcuttur. Zamanında bende bir çok kere, beslenme programları çıkardım ettim. Kalori, yağ hesapları havada uçuştu. Sonuç ? Koskocaman bir hüsran. Bu hüsranı yaşamamın sebebi, yaptığım beslenme planlarının bozukluğu veya benim iradesizliğim değildi.

İşi biraz daha abartmak istiyorsanız, hangi ana öğünü ne zaman yiyeceğinizi veya ara öğünlerde kaç adet ve saatlerini bile çıkarabilirsiniz. Bu olay eğlenceli ve öğreticidir de. Hayatınızda merak etmediğiniz besin değerlerini, işlenme şekillerini filan öğrenirsiniz. Bir bakıma genel kültür bilginiz artar.

Eee hem sağlıklı besleniyoruz, hemde zevkli ve öğretici bir şey, peki neden başarısız oluyoruz ? Gelin hep beraber diyette neden başarısız olduğumuza bir göz atalım;

Çeşitlilik Meselesi

Şöyle diyet geçmişime baktığımda, en büyük sorunum çeşitlilik konusunda oldu. Evet çıkardığım programlar hesaplarıma göre oldukça başarılıydı fakat çeşit yoktu. Her gün aynı şeyleri ve benzerlerini yemek belli bir süreden sonra sıkıcı oluyordu. Fitness salonunda bu konu hakkında konuşmaya çalışırsanız veya spor yapan ” abilere ” soracak olursanız; bu sporda tadı düşünmeyeceksin cevabını alacaksınızdır. Unutmayın her güzel şeyin bir bedeli vardır. Sağlıklı bir yaşam istiyorsanız, six pack istiyorsanız, güzel bir fizik istiyorsanız bu bedeli ödemek zorundasınız ! Yada değilsiniz ?

Bence değilsiniz. Çoğumuzun diyet programlarına sadık kalamamasının en büyük sebebi de bu anlayıştır. Dünyaya bir kez geliyoruz ve dünyevi zevklerden ( yemekler <3 ) mahrum kalmak, koskocaman bir salaklık. Abi ben yarışmaya katılacağım, yok podyumda yürüyeceğim, efendime söyleyeyim atlet olacağım filan diyorsanız, sadece saygı duyarım. Bu örnekler biraz daha çoğaltılabilir ama, bunlardan hiç biriyseniz bu kadar stabil kalmak, acı çekmekten başka bir şey değildir. Spor hayatında beslenmenin önemini bilen biriyimdir ve kendinizi mahrum bıraktıkça da, başarısız olma ihtimaliniz daha da artacaktır.

Ne Yapmalı ? Ne Yapacağız ?

Bu işin merkezi; mutfaktır. İlk başta yemek yapmayı öğreneceğiz. Yemek yapmadan diyet yapan arkadaşların işi oldukça zordur. Hep aynı şeyleri yemek zorunda kalırsınız, yaratıcılık katamazsınız, hazır siparişlere yönelirsiniz bu da ekonominizi, gereksiz yere zorlar. Sevgili arkadaşlar ilk başta yemek yapmayı öğrenin. Sonra internetten veya dergilerden yemek tariflerini deneyin. Youtube’da bir sürü sağlıklı tariflerle karşılaşabilirsiniz. Bunları denemek, deneyimlemek eğlencelidir. Damak zevkinize hitap edecek bir sürü tarif ile karşılaşabilirsiniz. Tatlıyı çok mu seviyorsunuz ? Bir sürü sağlıklı tatlı tarifi var. Bazıları beklediğiniz etkiyi yaratmayacak bunu da itiraf edeyim ama bazısı sizi tatmin edecektir.

Mükemmeliyetçilik, Mükemmel Değilse ?

Uuu güzel bir soruyla başladık, bu sefer döktürüyor muyum ne ?

Neden Diyette Başarısız Oluyoruz ? baydi

Beslenme programınızı yaptığınız zaman harfiyen uymayı amaçlarsınız. ( ee normali de bu ) Fakat uyamadığınız zaman, diyeti bırakma eğilimi git gide artar. Çevreme baktığım zaman; bir kaç gün çok güzel programına uyup, ağzına attığı bir kaç patates kızartmasından sonra bozan çok fazla kişi gördüm. Sebebi ise; zaten diyeti bozdum, x gün tekrar başlarım mantığına yöneldiler. Tahmin edin burada ki x, hangi gün 🙂

Diyet veya beslenme programınızda mükemmeliyetçiliğe fazla önem vermeyin. Arada kaçamaklar yapın, dışarı arkadaşlarınızla çıktığınızda yiyeceğiniz/içeceğiniz bir öğün planınızın bozulmasına sebep olmasına izin vermeyin. Kendinizi mükemmeliyetçiliğe adarsanız, başarısız olma ihtimaliniz daha da artar. Aksine, ben bunu yiyorum ama x kadar cardio yaparım, şöyle dengelerim falan anlayışıyla ilerlerseniz motivasyonunuzu kaybetmezsiniz. Uzun vade de bu dediğimden de kazanç elde edersiniz.

İçeriğe Önem Verin

Diyetisyene gittiniz, size hazır bir beslenme programı verdi. Sağolsunlar genelde alternatif bir kaç şeyde yazıyorlar. Verdikleri planıda başarılı bir şekilde 1 ay, 2 ay vb uyguladınız. Sonuçta aldınız, her şey harika. Sonra gün geldi ve bu programı uygulamamaya başladınız. İşlerin tekrar sarpa sarması oldukça ihtimal dahilinde bir hal almış oldu. Bir diyetisyenden, beslenme programı almışsanız veya kendiniz oluşturduysanız; bunun nedenini öğrenin. Hangi besinin ne işe yaradığını, neler barındırdığını, vücudunuzda ki etkilerini gözlemleyin ve bunları ilerleyen zamanlarda da kullanın. Bir bakıma ilk maddeye geri dönüyoruz.

Ne Kadar Esneksiniz ?

Dönem dönem gündeme yeni beslenme şekilleri atılır. Ketolar, low carblar havada uçuşur. Trend olan bu beslenme programları ve felsefeleri, çoğumuzun dilindedir. Aranızda kaçınız ömür boyu; keto beslenme gerçekleştirebilir ? Ben yaparım diyorsanız, helal olsun size ama çoğumuz bunu yapamayacağına eminim. Programlarınıza, beslenme alışkanlıklarınıza esneklik kazandırmak işte burada önem taşıyor.

Yine kendimden örnek vermek gerekirse; 1 hafta hayvan gibi yediğim dönemler oldu. %1.5 civarında yağ oranımın arttığı, kas kaybettiğim 1 haftayı toplamam yine 1 hafta sürüyor. Peki bu bana ne kazandırmış oluyor ? Cevap çok basit, o 1 haftalık kaçamak motivasyonumu arttırıyor ve daha iyi odaklanmamı sağlıyor. Bir hafta geri gitmem, ilerleyen haftalarda ileri gitmemi sağlıyor. Bu durumu tecrübe ettikçe de, motivasyonum daha sürdürülebilir oluyor. Lanet olsun, yağ oranım artmış diyip, koy vermiyorum. Aksine; oh bu hafta her istediğimi yedim, şimdi özüme dönebilirim moduna giriyorum. Böyle söylüyorum diye de; ipin ucunu kaçırmayın.

Sonuç;

  • Yediklerimizi çeşitlendiriyoruz. Yağı kestim, karbonhidrat yemiyorum filan yok. Hepsine ihtiyacımız var. Doğru oranda ve sıklıkla yememiz gerekiyor. Yemek tarifleriyle, eziyet gibi yaşamaya bir son veriyoruz.
  • Kibrit kutusu kadar peynirlere bir son verin. Dengelemeyi öğrenin. Bir şeyi fazla tüketiyorsanız, gün içerisinde ki öğünlerde onu kısın
  • Günlük yaktığınızdan daha çok kalori alırsanız; kilo alırsınız. Genelde de bunu sağlıklı beslenmeyerek; yağ olarak alırsınız. Yaktığınızdan fazlasını almayın.
  • Besinlerin faydalarını, içeriğini öğrenin. Bu size, arkadaşlarınız ile dışarı çıktığınızda neyi sipariş etmenize de yardımcı olacak bir husustur.
  • Bu dünyaya bir kere geldik. Hayattan tat almaya bakın.

You May Also Like