Herkese merhaba ! Bir kitap yazıyorsunuz ve ismini Napolyon’un Basuru olarak belirliyorsunuz. Oldukça tuhaf bir isim tercihi olsa da, dikkat çektiği konusunda hemfikir olduğumuzu varsayıyorum. Kitabın ismini bir kenara bırakacak olursak; Napolyon’un basur olayı tarihte bir gerçek olduğunu belirteyim. Zaten kitabımızın içeriği de; tarihte ki bazı ayrıntılardan, gerçekleri baz alıyor. Napolyon’un Basuru kitabını nasıl bulduğuma gelecek olursak; Kronik kitaptan yayınlanan Savaşta Liderlik adında bir kitap okudum. İlerleyen günlerde bu kitap hakkında da fikirlerimi sizlerle paylaşırım; burada yer alan liderlerden biri de Napolyon’du. Hikayesini anlatırken; Waterloo muharebesinde Napolyon’un basur sancıları tuttuğu için, savaşı pekte verimli yönetemediğini okudum. Waterloo muharebesi ile Napolyon basuru arattığımda google da bu kitap karşıma çıktı. Neymiş bu ya; koskocaman kitap adamın basuru üzerine yazılmamıştır herhâlde diye siparişimi geçtim.

Kitap Phil Mason tarafından yazılmış ve dilimize 2012 yılında çevrilip Everest yayınlarından satışa sunulmuş. Kitap elime ulaştığında ufak bir hayal kırıklığına uğradığımı söyleyebilirim. Kitabın üzerinde tarihi değiştiren ıvır zıvır hikayelerin olduğu yazıyordu fakat bu hikaye kısmı gerçekten çok kısa olarak karşıma çıktı. Bazıları 3-4 cümle de yazılıp geçilmiş. Kendimi arada sırada Instagram’da bilgilendirme sayfası okuyormuş gibi hissettim. Hani Napolyon’un Basuru kitabını alın, bir instagram sayfası kurun ve günlük birer yazı paylaşın. Bu konu da harika bir kaynakça olacaktır.

İnternet yorumlarına baktığımda bazı kişilerinde hayal kırıklığına uğradığını okudum. Bunun sebebini de aslında anlıyorum. Çünkü kitap daha çok yabancı tarihi karakterlerin hikayelerine yer veriyor. Hayatınızda hiç duymadığınız insanların yaşadıklarını okuyunca, yadırgayabilirsiniz. Bu konu da ben durumu pek garipsemedim ve bence fena da değildi. Kitap içeriğinde gerçekten değişik hikayeler de mevcut.

Kitap aşağıdaki bölümlerden oluşuyor.

  • Uygun adım yürürken tarihin karşılaştığı kavşaklar
  • Siyasette kader kısmet
  • Tarihin cilveleri – Kazalar, hastalıklar ve cinayetler
  • Savaşın sisi
  • Bilim – Esin, icat ve entrika
  • Başlangıç talihi
  • Sanatçı talihi
  • Talihine küs
  • Suç dünyası – Kaçan fırsatlar
  • İş dünyası – Girişim, sezgi

İçerik hakkında bir bilginiz olması adına bir tane olayı aynen sizlerle paylaşıyorum;

” Eiffel kulesi başlangıçta Fransız devriminin 100. yıldönümü nedeniyle düzenlenen 1889 Evrensel Sergi kapsamında kurulur. Kent yetkilileri kulenin yapımcıları araziyi 20 yıllığına tahsis eder, bu süreden sonra kulenin sökülmesi kararlaştırılır. ( ilk yarışmanın koşullarından biri, kulenin kolayca sökülebilir olmasıdır )

1909 yılı gelip çattığında, kent yöneticileri hala kulenin sökülmesi kararındadır. Kuleyi kurtaran, tepesinde ki tek radyo anteni olur. Fransız telgraf yetkilileri ve ordu, kent yöneticilerini kulenin yararlı bir iletişim aracı olduğuna inandırınca, Eiffel kulesinin olduğu yerde bırakılması kararlaştırılır. ”

Yukarıda ki örnekte olduğu gibi bir sürü içerik mevcut. Eğer bu tarz kitaplar hoşunuza gidiyorsa, Napolyon’un Basuru‘nu sizlere öneririm. Eğer ilginizi çekmiyorsa kesinlikle almayın, paranızı çöpe atmış olursunuz.

You May Also Like