Hi guys ! Amazon Türkiye Tecrübelerim  adlı konumda satın aldığımı söylediğim Mustafa Kemal’in Mütareke Defteri adlı kitabı bitirdim. Konu Atatürk olunca, kitaba kötü demek mümkün olmuyor. 2017 yılının sonlarına doğru Pozitif yayıncılıktan çıkan kitap, 134 sayfalık kısacık bir kitap. Yazarı da Falih Rıfkı Atay gibi dönemin, Atatürk’e yakın bir şahsı olunca okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

Mustafa Kemal’in Mütareke Defteri, Falih Rıfkı Atay‘ın diğer kitaplarına oranla daha sönük kaldığını üzülerek söylüyorum. Belli başlı yerlerde, anılarını da tekrarlamış. Yazarı eleştirmek amacında değilim fakat ilk defa bir kitabını okuyacaksanız bu kitapla başlamayın derim. Çünkü diğer başarılı eserleriyle tanışmanızı yeğlerim.

Mustafa Kemal’in Mütareke Defteri’nin baskı kalitesi ise çok kötü. Pozitif yayınlarında nasıl bir editörün elinden geçtiğini anlamadım. Böyle önemli bir şahsı anlatan eserde biraz daha dikkat etmeleri gerektiğine inanıyorum. Düşününce bir iki yazım hatasına, insanlık hali olabilir diyebiliriz. Fakat bu kitap için bunu söylemek pek mümkün değil. Elimde ki kitaba baktığımda acaba baskı da mı hata var diye düşündüm ve genel bilgileri kontrol ettim. Maalesef, hiç bir baskı bilgisine ulaşamadım. Sanırım elimde ki kitap birinci baskı. Kitapyurdu’nda ise 2. baskısı satılmakta. Yayın evi bu hataları düzeltmiş olabilir.

Okunmalı mı ? Evet

Fiyatı değer mi ? Evet

Baskı kalitesi değer mi ? Değmez

Karar: Ben baskıya o kadar bakmam diyorsanız ve o dönemi yaşamış, Atatürk’e yakın birinin eseri ilginizi çekiyorsa; Mustafa Kemal’in Mütareke Defteri’ni alın okuyun. Son olarak, gidip bunu mağazalardan satın almayın. Amazon veya kitapyurdu gibi sitelerden indirim kovalayın derim. İndirim sırasında 10 TL’den aşağıya bulabiliyorsunuz. Baskı kalitesi iyi olsaydı, gidin mağazadan da alın derdim 🙂

PS: Şimdi ben pozitif yayınevi için bu kadar ters konuştum da, umarım siz ” amaaan bir şey yokmuş, boş yere gömmüşsün adamları ” demeyin :). Yayınevinin bastığı; Mustafa Kemal’in mütareke defteri‘nden daha kötü yazım hataları olan kitaplar okuduğumu da itiraf edeyim.

You May Also Like