Oxford hayatımı özetlemek gerekirse, yalnız kaldığım gecelerde şehirde ufak bir tur atarım. Her seferinde rotamı değiştirmeye çalışsamda burası ufak bir yer olduğu için yine aynı sokaklardan geçerim. Aslında şehirin merkezi ufak diyebiliriz, şehri oturulan yerler olarak ele alırsak büyük. Alice House’a dönüş yolunda kullandığım rotada bir bina bulunmakta. Bu binanın tarihi önemi; öyle üniversiteye bağlı olması yada mimari anlamda bir değeri olması falan değil. Tamamen bir şirketin tarihi hakkında önemli bir yer tutmakta. Oxford Üniversite olarak nam salmış olsa da burada Morris Motor Şirketinin temellerinin atıldığı bir bina mevcut. Şuan için bu marka üretilmiyor diye biliyorum ama eski binasının bulunduğu yerde ufak bir camla az biraz obje koymuşlar. İngilizce bir bilgi yazısınında yer aldığı bu vitrini sizlerle paylaşmak istiyorum.

morris history  Morris Motor Oxford morris history
Resimin orjinalinde sol tarafta yer alan kurucu ve otomobil gözüküyor fakat, ekran parlamasından dolayı resimle oynamak zorunda kaldım. İngilizce olarak bilgiyi okuyabilmeniz için

Tarih 1912 yılarını gösterirken William Richard Morris tarafından ilk otomobil modeli olan Morris Oxford’u piyasaya sürüyor. Aracın adına bakınca ilk kısmı soyaddan ikinci kısmıda şehirden aldığını fark etmişsinizdir. Ardından da ikinci aracı olan Morris Cowley üretilir ki burada Cowley’de Oxford’un bir caddesi bölgesi olduğunu sizlere ileteyim.

oxford gece  Morris Motor Oxford oxford gece

Marka zaman içerisinde büyür ve başak firmaları satın alır. Sonra ise büyür ve şirket farklı markalar tarafından satın alınır. Bir ara BMW’de bu şirketin sahipliğini yapmıştır. Tekrar binaya dönecek olursak, pek fazla bir şeyin karşınıza çıkmadığını söyleyebilirim.

morris obje  Morris Motor Oxford morris obje

Bilgi yazısının yer aldığı kısımda bir resim var, ofisin içerisini gösteren. Orada ki resimde masa lambasına dikkat ederseniz, onun sergilendiğini görürsünüz. bir iki tane boş benzin bidonu ve Morris’e ait bir araba önü yer alıyor. Zaten içeri girip gezebileceğiniz bir alan olmasa da adamlar böyle bir şeyle tarihe sahip çıkıyorlar.

morris car factory  Morris Motor Oxford morris car factory

Son olarak binanın üzerinde kırmızı renkli bir posta kutusu yer alıyor. O posta kutusu aslında bir tarihi eser diyebiliriz. Çünkü baya eski, yalan söylemek istemiyorum ama üzerinde yazan harfler ya bir kralın yada kraliçeyi ifade ediyordu. Katıldığım bir tur da tur rehberimiz söylemişti fakat uzun zaman olduğu için pek hatırlayamıyorum.

oxford sokak  Morris Motor Oxford oxford sokak

Sırtımı dayadığım duvarlar ise Oxford’un önemli kolejlerinden biri. İlerleyen günlerde oranın yazısını da sizlerle paylaşacağım. Koleje giderken Morris’e uğramayı da ihmal etmeyin. Gerçek bir Morris arabası koysalardı bence çok daha anlamlı olabilirdi. Fakat bu da hiç yoktan iyidir dedirtiyor.

morris car  Morris Motor Oxford morris car

You May Also Like