Haydi hep beraber bir hayal kuralım; sıradan bir işiniz var ama milyonersiniz. Türkiye üzerinden örnek vermek gerekirse, devlet dairesinde çalışan sıradan bir memursunuz, öyle bir müdürlüğünüz falan filan de yok. Hiç rüşvette filan de bulaşmadınız sadece aldığınız maaşları biriktirerek milyoner oldunuz.  Yalan yok kulağa oldukça saçma geliyor. Amerika’da Robert Morin adında üniversite kütüphanecisi öldüğü zaman bir milyoner olduğu ortaya çıktı. Üstelik bu milyonerliğini de bir mirastan filan kazanmamış. Sadece üniversiteden kazandığı paraları biriktirerek elde etmiş. New Hampshire Üniversitesi’nde çalışan Morin 77 yaşında hayatına veda etmiş. Finansal danışmanının yaptığı açıklamaya göre pek dışarı çıkmayan, para harcamayan boş zamanlarında kitap ve film izleyen bir insanmış. Halk arasında asosyal diyeceğimiz, kişilikte.

dolar  Milyonerlik dolar

Hayatı boyunca üniversite kütüphanesinde kataloglama görevini üstlenmiş. Danışmanın anlattıklarına göre Morin hiç bir akrabasına parasını bırakmak istememiş. Üniversitenin daha iyi kullanacağını ve gençlere harcayacağını düşünmüş. Şu bir gerçek ki arkasından akrabaları iyi bir küfür etmiştir.

Morin’i ilginç kılan bir diğer detay ise Amerika’da 1930 yılından beri yayınlanan her kitabı kronolojik sırayla okumuş olması. Çocuk, yemek, teknoloji kitapları haricinde. 79-97 arasında da 22 bin civarında video film izlediği söyleniliyor. Öldüğü zaman, kitaplarda 1938 yılına kadar gelmiş, yani bu tarihle doğum yılına kadar ulaşmış.

Adama çılgın mı desek, kültürlü mü desek ne desek bilemiyorum. Sadece hayatını okumaya ve filmlere adamış bir kişi.

You May Also Like