McDonalds Big Mac ” ne alaka diyebilirsiniz. Sevgili arkadaşlar belki komplo teorisi gibi gelecek ama fark ettiğimi sandığım bir şey var. Türkiye’de ne zaman Big Mac hatta McDonalds’tan bir şey yesem bile, belli bir süre sonra susamaya başlarım. Ağzımda saçma sapan bir kuruma olur. Öyle rahatsız edicidir ki keşke yemeseydim bile derim. Belki sizde de oluyordur yada bu kadar abartı değildir, bilemem.

Size başka bir yerden alıntıyla bu olayı anlatmak istiyorum.

”Bir adet Big Mac 540 kalori enerji ve 25 gram yağ içerir. Patates kızartması ve içecek olmaksızın bu enerji yetişkin bir kişinin günlük enerji ihtiyacının %25’ini ve yağ gereksiniminin %40’ını içerir. Big Mac 970 miligram sodyum içerir ve sağlıklı yaşam için önerilen sodyum miktarı günlük en fazla 1500 miligramdı ve Big Mac ile bunun yarısından fazlasını almış olursunuz. Big Mac yediğinizde ilk 10 dakika içinde kan şekeri düzeyiniz artmaya başlar. Daha sonra beyin ödül merkezinden iyi hissetmenizi sağlayacak dopamin gibi kimyasallar salınmaya başlar. Bu aynen kokaine benzer bir etkidir. 20 dakika sonra Big Mac içeriğindeki tuz ve şeker (yüksek fruktozlu mısır şurubu) daha fazlasını istemeniz için bir nevi aşerme duygusuna neden olur.

Big Mac yedikten 30 dakika sonra yüksek sodyum içeriği (yaklaşık 2.4 gram tuza eşdeğerdir) vücut suyunuzun azalmasına neden olur. Bu duygu aynen açlık duygusu gibidir ve daha fazlasını yemek için size teşvik eder.
40 dakika sonra yüksek kalori içeren Big Mac öğünü sonrasında, kandaki insulin hormonunuzun glukoza olan cevabı azalabilir ve bu şekilde kan şekeriniz azalır. Big Mac içeriğindeki yüksek fruktozlu mısır şurubu sindirim siteminden hızla emilir ve kandaki insulin ani bir şekilde artar, bu durum da daha fazla acıkmanıza ve daha fazla yemek yemek istemenize neden olur. ”

Yukarı da ki yazı bana ait değil. Diyetisyen Vildan Kabataş’ın Instagram hesabından alıntı. Belki de yazıda da görebileceğiniz gibi 30 dakika da ki olay bende fazlasıyla hissedilir oluyor.

Şimdi gelelim benim komplo teorime. Oxford’da şuana dek 2 kere Big Mac yedim. Kendimi bu konuda iyi hissetmiyorum, suçluyum kabul 🙁

Fakat bu yukarıda yazılanların yani susama olayını yaşamadım. İlkinde tesadüf diye düşünüyordum ki ikincisinde de bunu yaşamayınca ” acaba ” oldum.

İngiltere’de ki McDonalds’lar daha sağlıklı demiyorum ama susama olayını yaşamıyorsunuz. Ve bence daha doyurucu. Fiyat olarakta 1.5-2 pound’a iki tane hamburger alabiliyorsunuz. ( belkide bu olay tamamen psikolojiktir, onu da belirteyim )

Sonuç;

  • Mcdonalds zararlıdır
  • Burada susama olayını yaşamıyorsunuz
  • Daha doyurucu
  • Daha ucuz

You May Also Like