Hi guys ! Soğuk havaların biricik meyvesi mandalinanın faydalarını sizler için ele alacağım. Doğruyu söylemek gerekirse, bu tarz başlıklar yazmayı pek sevmiyorum ama mandalinanın faydalarını yazmamın en büyük sebebi; tükettiğimde yaşadığım bir sorunun nedenini bulmaktı. Neyse, şimdilik biz mandalinanın faydalarından bahsedelim, ilerleyen satırlarda zararlarından da bahsedeceğim.

Turunçgiller familyasından gelen bu arkadaşımızın C vitamini deposu olduğunu neredeyse hepimiz biliyordur. Mandalina yalnız C vitamini değil; A,B vitaminleri, kalsiyum, lif, demir, potasyum, fosfor gibi bir çok bileşeni de barındırıyor. Çoğumuz soğuk algınlığa karşı C vitamini tüketiriz. Mandalinanın faydalarından biri de soğuk algınlığa karşı doğal C vitamini kaynağımız olmasıdır. Hasta olsanızda olmasanızda bağışıklık sisteminizi güçlendirmek amacıyla mandalina tüketin arkadaşlar.

Pek bilinmesede içeriğinde ki B vitamini vücudumuzda yeni hücrelerin oluşmasında önemli bir etkendir. Hazır hücre demişken folat sayesinde de kansere karşı mücadele verir. Kısacası mandalina, gözle görmesenizde size oldukça destek çıkacak bir meyvedir.

Yine C vitamini sayesinde, yaraların normalden hızlı iyileşmesine destek oluyor. Bunun sebebi ise, vücudumuzda ki kolajen sentezine destek oluyor. Kolajen sentezi de yaralarımızın daha hızlı iyileşmesinde etkin rol oynuyor. Aslına bakarsanız bir domino etkisi gibi düşünebilirsiniz bunları. C vitamini besinlerden alınan demirin emilimini arttırıyor. Eee mandalina da doğal C vitamini deposuydu. Ne oldu şimdi ? Mandalina demir emiliminde aktif rol oynadı.

Mandalina sulu bir meyve olduğu için kısa sürede tüketmeniz gerekmekte. 3-4 gün içerisinde tüketmediğiniz mandalinanın besin değerleri kayboluyor ve bozulmaya başlıyor. Onun için aldığınız zaman tüketin arkadaşlar. Mandalinanın faydalarından sadece bir kaç tanesini ele aldım, bunun dışında bir çok mandalinanın faydası mevcut. 

Mesela tokluk hissini arttırdığı söyleniliyor ki ben buna tamamen muhalifim. Diyetisyenler filan bir porsiyon mandalina tüketin diyorlar. Bir porsiyon mandalina dedikleri şey ise; 2 orta boy mandalina oluyor. Ben o mandalinaya gömüldüğüm zaman ne 2 adedi bildiğin yarım kilo ile bir kilo arasında tüketiyorum. 

İşte bu tüketmem de bizi bu konuya getiriyor. Çünkü insan gibi mandalina tüketmediğimden, midem bozuluyor ve tuvalete girme ihtiyacım artıyor. Bunun üzerine yaptığım araştırmada bizi mandalinanın faydaları adlı konumuza getirdi. Bu sorun hakkında bulduğum bulguları ise sizinle paylaşmaktan zevk duyuyorum 🙂

Mandalinanın üzerinde gördüğünüz beyaz lifler selülozik bakımından oldukça zenginler. Bu zengin arkadaşlar da sindirim sistemimizin aktif çalışmasında rol oynuyorlar. Eee bunlar rol oynayınca siz ister istemez daha fazla tuvalete gidiyorsunuz. Bunun dışında mandalinaya bakacak olursanız, zaten çoğunun sudan oluştuğunu göreceksiniz. Yani sulu bir meyve olan mandalina sindirim sistemini aktif çalıştırırken tuvalet ihtiyacınızı da arttırıyor. Bazı kişilerde ise bağırsak bozukluğuna kadar yol açabiliyor. 

Mandalinanın faydaları çok olsa da fazla tüketmemeye çalışın. Yoksa bile bile lades olacaksınız. Nereden mi biliyorum ? Uzaklarda aramayın yanı başınızdayım 🙂

You May Also Like