İngilizlere çok teşekkür ediyorum, hep savunduğum şeyi 5.000 kişinin üstünde denemişler ve benim hipotezimi desteklemişler. Evet; sevgi ve aşk güzel şeyler, bir şeyleri paylaşabileceğin biriyle beraber harika. Fakat iş maddi kısma gelince; bazı sıkıntılar baş gösteriyor. İngilizler’de çiftlerin ilişkilerinde ki en büyük sorunu araştırmışlar. Sonuçların çoğunluğu (%26) parasal sıkıntıların ilişkide büyük sorunlar yaşattığını dile getirmişler. Ülkemizde de boşanmalar üzerinde yapılan araştırmalar bu sonuçları destekliyordu. Boşanmaların çoğu maddi anlaşmazlıklardan doğuyor sonucunu açıklamışlardı.

Bu aslında oldukça basit. Sonuçta hepimizin bir ekonomik refah düzeyi var. Eğer evlendiyseniz, aile ekonomisi denilen şey ortaya çıkıyor. Mesela tek başınıza kendinize yeterken, evlenince masraflarınız daha fazla artabilir. Yada sizin ekonomik adımlarınızla, evlendiğiniz / birlikte olduğunuz kişinin bakış açısı çelişebilir. Siz tasarruf yapmayı düşünürken, o eve yeni ayakkabı poşetleriyle gelebilir.

Veyahut hep karşı tarafı gömmeyelim. Siz oraya buraya para harcarken, o daha tutumlu olabilir. İşte böyle konular ilişkinizi belli bir süre sonra yıpratmaya başlayacaktır. Hatta yaşam standartlarınız maddi sebeplerden düşmeye başladıysa, ilişkinizde istemeseniz de bir gerilim olacaktır. Yani ekonomik koşullar bir ilişkide oldukça önemli. Cicim aylarında her ne kadar bunu görmesekte, ilerleyen süreçlerde karşımıza çıkacaktır. Zaten İngiltere’de yapılan araştırmada da; bu sorunların daha fazla uzun süreli ilişkilerde ortaya çıktığını söylüyor.

Maddi Sıkıntıların İlişkide Etkisi Maddi Sıkıntıların İlişkide Etkisi pound

Yeni bir ilişkiniz varsa veya evliliğe doğru giden bir kanala girmişseniz, oturup partnerinizle konuşabilirsiniz. Bunu ben değil uzmanlar öneriyor. Lafa girişi; çok fazla harcama yapıyorsundan çok, ana hatları anlamaya çalışabilirsiniz.

Paranın dışında sıralamada; libido ve iş / hayat dengesi gibi sonuçlar mevcut. Şöyle bir bakınca sizlerde; iş hayat dengesinin sorununu yaşamayanınız varsa helal olsun diyeceğim. Benim aklıma ilk sırada memurlar geliyor diyeceğim de hafiften korkuyorum. Libido sorunlarını da hiç bulaşmıyorum. Belki başka bir zaman bunlara da el atarız. Şimdilik maddi sıkıntıların ilişkiye etkisiyle yetiniyoruz. Bunu böyle diyince sadece parasal anlaşmazlıklar olarak algılamayın. Amerika’daki bir araştırmada maddi sıkıntıların insanlar üzerinde yarattığı stresten dolayı, ilişkilerin sonlandığı yönündeydi ki bu beklenen bir şey. Hangimiz ay sonunda kredi kartı ekstresini görünce bir moral bozukluğu yaşamıyoruz, bunu daha da büyütebiliriz ama büyültüp günümüzün içine etmeyelim. Sonuçta amacım sizin ekonomik sorunlarınızı bu yazıyla hatırlatmak değil.

You May Also Like