Hi guys ! Bugün başıma o kadar saçma bir şey geldi ki sizlerle paylaşmak istiyorum, gerçi konu başlığından da anlamışsınızdır. Bir kedi tarafından adice, sinsice saldırıya uğradım ve elim kanlar içinde kaldı. ( yazar burada olayı abartırda abartır ). Her ne kadar bir şey olacağını düşünmesemde, kedinin saldırısından sonra kuduz aşısı olmak için hastanenin yolunu tuttum. Hazır kuduz aşısını deneyimlemişkende gelip size nasıl bir yol izlemeniz gerektiğinizden bahsedeceğim. Şimdi canlarım benim; olay bizim şirkette gerçekleşti. Hayvansever bir şirket olduğumuz için, kedimizde köpeğimizde oldukça bol. Bizim kedilerden biri içeri girdi ve mekan basarmışcasına yürümeye başladı. Şansıma da benim masamın olduğu yere geldi. 15 dakika önce dışarıda kendisini sevdiren kedi sağ elime diş ve tırnaklarını kullanarak saldırı eylemi gerçekleştirdi. Daha önceden kedi sahibi olduğum için, pek bir söylenmedim hemen gittim elimi sabunlu suda yıkadım ve kolonyayla sildim. Burada ki sabunlu su kısmına dikkatinizi çekerim çünkü ilerleyen aşamalarda karşınıza çıkacak.

Vicdansız kedi, mesai bitimine 10 dakika kala bu eylemi gerçekleştirdi. Eğer daha erken gerçekleştirmiş olsaydı, kuduz aşısı için mesaiden de yırtardık ama yalan oldu. ( yazar burada şaka yapıyor, yaşasın iş, yaşasın mesai :p ). Öncelikle özel hastaneler filan kuduz aşısı yapmıyormuş onu söyleyeyim. Kuduz aşısı yaptırmak istiyorsanız araştırma hastenelerine yönelin. Haa bulunduğunuz şehirde araştırma hastenesi yoktur o zaman normal hastaneye gidebilirsiniz. Ben taa Kadıköy’e gittim. Acil servise müracat ediyorsunuz sizi öyle sarıdır yeşildir bekletmiyorlar direk kırmızı odaya yönlendiriyorlar. Kedi köpek saldırısı, sıyrığı filan önemsiz gelse bile kuduz riski olduğu için; prosedürde önceliği mevcut. Kırmızı odadan da enfeksiyon hastalıkları birimine yönlendirdiler. Burada hastanede çalışan arkadaşların bir azizliğine uğradım onu da belirteceğim. Hani öyle büyük bir şey filan değil ama, kayıt sırasında verilen evrakları kırmızı odaya teslim ettim ve bana hiç bir evrak filan vermediler. Bende, hiç bir şey vermeyecek misiniz, direk gideyim mi diye sordum. Onlarda zaten sisteme giriyoruz gidebilirsiniz dediler. İyi güzel kardeşim de en basitinden kan alımı bile yaparken, üstünde kimlik bilgilerinizin filan olduğu yapışkana yazılan information etiketleri veriliyor. Bunun üstünde numaralar vb de var, detaya girmeye gerek yok. Sağolsun buradaki arkadaşlar yüzüne tekrardan gelip, kağıdı geri almam gerekti çünkü kuduz aşısını yapmadılar. Neyse efendim herşey tamamlanınca nöbetçi doktor 5 adet kuduz iğnesi bir de tetanoz aşısı yazdı. 5 yıl içerisinde tetanoz aşısı yaptırmışsanız bundan yırtabilirsiniz, ben yaptırdım diye hatırlıyordum ama emin olmadığımdan bu durumu belirttim. Kuduz aşısında bir diğer önemli nokta ise; kedinin veya köpeğin sahipli olup olmaması ve aşılarının tam olup olmaması. Maalesef bizim kedi sokak kedisi olduğu için kuduz aşısı filan yoktu. Gerçi sokak kedisi olduğunu belirtince, belediyeler sokak kedilerine kuduz aşısı yaptıklarını öğrendim. İçimden bir gülme aldı ama neyse.

İşte kimlik bilgileri vb. vb. yi doldurduktan sonra sağ omza kuduz aşısını vurdular, sol omza da tetanoz aşısını. Tetanoz biraz yakıyor ama öyle ahım şahım bir acı filan vermiyor. Hala da hissettiğimi söyleyebilirim. 1 hafta alkol almanız yasak, 1 gün de duş almanız yasak. Ben su gelmeden yıkanabilir miyim dedim ve onay aldım. Biraz su sıçratsam da, duş almadan uyuyamayan bir tipim 🙂

Bu işlemlerin sonunda size bir aşı kartı veriyorlar. Üzerinde 5. kere geleceğim tarihler mevcut. O tarihlerde sabah 8’den akşam 16:00’a kadar aşı olabilirmişim. Her seferinde de o aşı karnesiyle gelmeniz isteniliyor. Hastaneye gitmeden önce hemen bir ön araştırma yaptım ve ekşisözlükte bir yazıyla karşılaştım. Ne kadar gerçek bilmiyorum ama sizinle de özet geçerek paylaşmak istiyorum. Oldu ki size verilen tarihlerde kuduz aşınızı olmaya gitmediniz, kayıtlı olduğunuz aile hekimi sizi arıyor ve gitmeniz için sizi uyarıyor. Yok onu dinlemediniz bu sefer kapınıza polis geliyor ve gidip kuduz aşınızı oluyormuşsunuz. Hadi len oradan öyle şey mi olur diyebilirsiniz fakat bana oldukça mantıklı geldi. Çünkü kuduz hastalığını günümüzde küçük görsekte  (şahsen ben onlardan biriyim) ciddi bir hastalık. Ve yayılma durumu mevcut, onun için böyle bir şey olabilir. Sırf bunun için bir aşı gününü kaçırmayı düşünmüyor değilim :p ( şaka şaka zamanında gidip yaptıracağım ).

Son olarak SGK her şeyi karşılıyor fakat bir yazıda, ” kuduz aşısı ücretsizdir ” yazıyordu. Yani sosyal güvenliğiniz olmasa bile devlet size bu hizmeti sağlıyor olabilir. Bana saldıran kedi sahipsiz olduğu için 5 aşı olmam gerekiyor fakat saldıran hayvan sahipliyse veya aşıları tam ise bu sayı daha da düşüyor.

 

2. Kuduz aşısı sonrası gelen düzenleme;

Arkadaşlar ilk kuduz aşısı ve tetanoz aşısı sonrasında ara ara ateşlendim, bağışıklık sistemim çöktü diyebilirim. Ateşlenme, mide bulantısı, baş ağrısı filan yaşayabileceğiniz etkilerden bir kaçı, maalesef ben bunları yaşadım. İlk iğneyi yapan hemşire biraz adeleye getirdiği için özellikle sol kolum feci şekilde acıdı. İnternet araştırmalarıma göre tetanozda böyle bir sorun yaşanabiliyormuş. Bu adele olayını da doktor söyledi. 2. gün kolumu 30 dereceden yukarı kaldırdığımda neredeyse gözlerim dolacak hale geliyordum. Bugün ise gayet iyiydim.

Aşıyı ilk olduğunuz yerde olmanız gerekmiyor, bir başka kuduz aşısı vuran hastanede olabiliyorsunuz. Şahsen ben bugün kini Kartal Eğitim ve Araştırma hastanesinde oldum. Burada da, bir form filan dolduruyorlar. Acilden sıra almayı ise unutmayın.

Aşı sonrası edit: Bugün tarih 5 Aralık arkadaşlar. Kuduz aşısının son dozunu da gittim Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde oldum. Bu aşı sonrası size verebileceğim en iyi taktik; nefes verişinizi doğru ayarlamanız. Kuduz aşısını yapan görevli zaten sizi en başta uyarıyor; derin nefes al, enjekte edilirken ver diye. Ben bugün enjekte edilmeden önce verdiğim için biraz kolum acıdı.

Kuduz aşısı karnemi teslim alırkende aklımda iki soru vardı.

Kuduz Aşısının Geçerliliği Ne Kadar ?

Aşıyı yapan görevlinin söylediğine göre ömür boyu. Bundan sonra ki yaşamımda yine böyle bir vaka ile karşılaşırsam karnemi hastaneye getirmem gerektiğini söyledi. Hastaneye getirdikten sonra 2 aşı daha yapıyorlarmış. O da önlem olsun diyeymiş. Bu sebepten ötürü, kaç yaşında kuduz aşısı olursanız olun, karnenizi atmayın. Evde güvenli bir yerde saklayın. Mesela benim yaptırdığım testler, check-uplar, kan tahlilleri gibi sonuçları tuttuğum bir dosyam var. Kuduz aşısı karnemi de oraya koyacağım. Sizde böyle bir dosya tutabilirsiniz.

Askerde Tekrar Tetanoz Aşısı Olacak Mıyım ?

Tetanoz aşısının geçerliliği 5 yıl. Askere gidince de tetanoz vuruluyorsunuz. Eee ne gerek var diye düşünüyordum. Bu olayı da sordum, görevli aşı karnemi götürmemi söyledi. Karnede tetanoz aşısı olup olmadığım tarihiyle beraber yazıyor. Umarım askerde bunu kaale alırlar diyorum. Gidip geldiğim zamanda, bu sorunun cevabı için yeni bir güncelleme yapacağım.

Hadi şimdilik kendinize sağlıcakla ve iyi bakın 🙂

You May Also Like