Herkese merhaba ! Bugün sizler için yazdığım konu, önümüzde ki seneye yatırım konumdur. Sevgili Neil; zaten kış aylarından daha yeni çıktık hava bile bir öyle bir böyle, neden kışın dışarıda koşmanın faydalarını ele alıyorsunuz diyebilirsiniz. Size hak vermekten başka bir şey diyemiyorum. Belki durumu kurtarmak için, Mart ayında da havaların gel gitli olmasını öne sürebilirim. En başta, kışın dışarıda koşmanın zorlu olduğu gerçeğini kabul ediyorum. Hava soğuk, yaz aylarına göre karanlık ve kasvetli. Sabah koşmak istesen, gün daha aydınlanmamış. Akşam koşmak istesen, işten çıkmışsın zaten yorgunsun. Kısacası kışın dışarıda koşmak başlı başına motivasyon kırıcı. Üstüne üstlük; soğuk havayı da ekleyince, hiç heveslendirici değil.

Eee kışın dışarıda koşmanın faydaları dedikten sonra bu kadar gömmünce bir yerde toplamak gerekiyor. Bu kadar negatifliğe rağmen, kışın dışarıda koşmanın sağlığınız yönünden faydaları mevcut. Sıcaklık değişikliğine göre vücudunuz, belirli bir modivikasyona yönelir. Mesela kışın dışarıda koşmaya başladığınızda, kan damarlarınız ve atardamarlarınız daralır. Kalp ve akciğerleriniz ise daha fazla çalışmaya başlar.

Northen Arizona Üniversitesinde, hayvanlar üzerinde bir araştırma yapılmış. Soğuk havada yapılan egzersizler sonucunda, kaslarda kş aerobik fonksiyonun geliştiği ve insanlarında egzersiz sırasında daha fazla oksijen alabileceğini kanıtlamış.

Aerobik Kapasite Nedir ?

Solunum dergisinde yayınlanan bir makalede, aerobik kapasite tanımını; maksial oksijen transportu ve kas dokusunun oksijen kullanım kapasitesi olarak açıklıyor. Çalışmaya dönecek olursak, sonuçların muazzam olduğunu söyleyebilirim. Deneklerde %34’lük bir maksimum oksijen seviyesi artışı yaşanmış. Bunun yanı sıra, soğuk havaya maruz kalınca %29’luk bir çalışma hızı artışı mevcut. Rakamlar insanların kışın dışarıda koşmanın faydalarına bir örnek olarak sunulabilir. Aslına bakarsanız, sadece koşma olarak değil genel sporları da bu çerçeveye koyabiliriz. Örneğin, kışın dışarıda basketbol oynamakta belirli bir süre sonra vücudunuzda olumlu etkiler yaşatacaktır.

Uzun vadede ise, kışın dışarıda yapılan egzersizlerin ruh haline de iyi geldiği kanıtlanmış. Mevsim değişikliğine bağlı yaşanan, duygusal bozukluk ihtimalinin azaldığı bilgisini de sizlere verebilirim. Açık alanda yapacağınız egzersiz, kışın yaşayacağınız soğuk algınlığını da azaltıyor. Burada önemli nokta ise, ilk idmanlarınız sırasında hasta olma ihtimaliniz. Çoğumuz kışın dışarıda koşmadığından, nasıl giyineceğimizi ve soğuktan kendimizi nasıl koruyacağını bilemiyoruz. Fiziksel aktivite içerisinde bulunduğumuzdan, normal günlük hayatta giyindiğimiz gibi giyinmemiz gerekiyor. Eğer böyle giyinirsek, hasta olma ihtimalimizi kendimiz arttırmış oluyoruz.

Bir diğer önemli husus ise, kesinlikle ısınma ve soğuma seansları. Sıcak havalarda yaptığınız; ısınma ve soğuma egzersizlerinin sayısını veya süresini arttırmanız gerekmekte aksi takdirde sakatlıklara yol açabilirsiniz. Bulunduğunuz ortamın ısı derecesi normalden daha düşük olacağı için, normal sürede yapacağınız ısınma kaslarınız / eklemleriniz için yeterli olmayabilir. Zaten ısındım mantığıyla bu durumu görmezden gelirseniz, sakatlık ile yüzleşme riskinizi arttırmış olursunuz.

Onun için spora başlamadan önce ısınma, bitirirken de soğutma egzersizlerini unutmayın. Seçeceğiniz kıyafetler ise, terinizi dışarı atabilecek malzemelerden yapılmış olsun. Terinizin içeride kuruması veya hapis kalması sizler için iyi bir şey değildir. Bunun için yeni alışverişe çıkacaksanız, satış temsilcilerinden destek alın. Kişisel tavsiye olarakta; extreme spor mağazalarına uğramanız yönünde olacaktır. Nike, Adidas gibi markaların mağazalarında ki satış danışmanları olaylara biraz daha yüzeysel bakıyorlar. Fakat SPX gibi markaların mağazalarında ki satış danışmanları, sizi daha doğru yönlendirebiliyorlar. Atlamamanız gereken nokta ise, extreme sporlar mağazalarında her türlü ürün bulunmaması. Belki internetten yapacağınız ufak bir araştırma ile, hangi parçayı hangi mağazaya soracağınızı bulabilirsiniz. Bu da vakit kazanmanızı sağlayacaktır.

Kışın dışarıda koşmanın faydalarının temellerini atmak istiyorsanız da, harika bir Mart ortasındayız. Tamamen dengesiz bir hava söz konusu. Ufak ufak koşmaya başlayarak performansınızı şimdiden arttırabilirsiniz. Ve bu konuyu yazan biri olarak, şunu da çok iyi biliyorum; kışın dışarıda koşmak oldukça zor J

You May Also Like