Kim içiyor şu 7up ı ? Geçtiğimiz günlerde ekşisözlükte bu gibi bir başlıkla karşılaştım ve karşılaşır karşılaşmaz bir şok oldum. Bildiğiniz bu içeceğe sensun muamelesi yapanlar vardı. Şahsen ben bu içeceği çok seven biriyimdir. Sprite, 7up, Friko ve benzeri gazoz tarzında içecekler arasında benim için liste başıdır. İşin garibi bu ürün öyle ekşisözlükte sanıldığı gibi tutmamış saçma sapan bir üründe değildir. Aranızda İngiltere’e gidenler varsa yada gidecek olan arkadaşlar göreceklerdir; sainsburys ve tesco da bu ürünler bulunur. Bizim Türkiye’de ki tek versiyonundan da fazla ürün yelpazesi vardır. Oxford için söylemek gerekirse pepsinin satmadığı yerlerde bile bu ürünle karşılaştım. Bildiğim kadarıyla bu ürün Pepsi’nin ürünlerinden biri. Her ürünün her ülkede satacak diye bir garantisi mevcut değildir. Bir yerde tutan ürün dünyanın başka bir yerinde tutabilir ve pazar alanı daha da geniş olabilir. 7UP’ta bu ürünlere en iyi örneklerden biridir.

Gidip şu içeceğe laf atmayın sevgili arkadaşlar. Kristal kola gibi lafları bile okudum. Zaten ülkemizde ki Pepsi ağını konuşmaya kalksak sabaha kadar hatalarından bahsedebiliriz. Şu pepsi elinde bulundurduğu pazarlarda bile liderliği Coca Cola’a kaptırmış bir marka. Haa dünya devi mi ? Evet dünya devi fakat evrensel anlamda bir çok hatası bulunan bir şirket. Şuan okuduğum kitapta dolaylı yoldan bu hatalara özet geçiyor. Coca Cola’da Ceo Olmak adlı kitabı okuyarak biraz bilgi sahibi olabilirsiniz. Kitap Coke firmasıyla alakalı olsa da rakibi Pepsi olunca, ister istemez hatalarını görebiliyorsunuz.

Her neyse 7UP bir fruko değildir, Kristal cola hiç değildir. Bir 7UP hayranı olarak bu söyleme karşı çıkıyorum. Buz gibi 7UP, lime limon ve buz 3’lüsünü tek geçerim. Yalnız kokteyllerde pek başarılı olmadığını kabul edebilirim. Son olarak Türkiye’de ki 7UP ile İngiltere’de ki 7UP’ın tadının farklı olduğunu düşünüyorum. Bence bizim ülkemizde kiler daha güzel. Bu paranoya da olabilir. Eğer İngiltere’deyseniz bu ürünü tadın ve cevabı bana da bildirirseniz sevinirim 🙂

brasil  Kim İçiyor Şu 7up ı ? brasil

Ah unutmadan adamlar para harcamadan en iyi PR’ı kesinlikle 2014 Dünya Kupasında yaptılar. Almanya’nın 7-1 ile Brezilya engelini aşınca internet aleminde çok fazla geyik dönmüştü.

You May Also Like