Başlığa kart kültürü dedik ya hemen Remmy’de atladı konuya tabi. Bir dur Remmy’ciğim senin bildiğin kartlardan değil bu konu. Her neyse nerde kalmıştık efendim; Bizim ülkemizde batının iyi yanlarını örnek almak diye bir söz vardır. Yıllar geçtikçe bazı değerleri kaybediyoruz ve bize eski moda geliyor. İngiltere’ye geldiğimden beri en imrendiğim özelliklerinden biri, ” kart yollama ” kültürünün devam etmesi. Adamlar hala birbirlerine kart alıp kart yolluyorlar. Binlerce farklı çeşitte kartları var. Öyle bir durum ki marketlerde ufak bir raf bile olsa kartları görebiliyorsunuz. Arkadaşım Oxford’a ilk geldiğim gün sadece kartlar üzerine dükkanlar olduğunu söylemişti, bende içimden ” karttan ne kadar kazanabilirler ki ” diye geçirmiştim. Hatalıymışım, bu geçen zamanda bunu anladım. Zaman içerisinde buraya dil kursuna gelen öğrencilerinde birbirlerine doğum günlerinde ve son günlerinde birbirlerine kart alıp yazdıklarını gördüm. Hatta bunu bende yaptım. Arkadaşlarımın verdiği kartları da anı olarak saklayacağım.

card 2 Scribbler İle Kart Kültürüne: Hi Deyin Scribbler İle Kart Kültürüne: Hi Deyin card 2

Gelelim asıl konumuza, eğer sizinde kartlara karşı bir merakınız varsa sizlere biraz da benim favori mekanımdan bahsetmek istiyorum. Bu dükkan bana kalırsa Oxford’ta ki en güzel kartların bulunduğu yer. Kart fiyatları da genellikle 2.65 pound civarında oluyor. Yani pahalı filan de sayılmaz. Dükkan aslında ufak gözüküyor ve bence ufak ama içerisinde bir sürü kart var. Yani boyu değil işlevi önemli tezine çok güzel bir örnek oluşturuyor. Buradan Türkiye’ye kart alıp yollamışlığım bile var. İşin güzel tarafı da Türkiye’de ki arkadaşların da mutlu olması.

card 1 Scribbler İle Kart Kültürüne: Hi Deyin Scribbler İle Kart Kültürüne: Hi Deyin card 1

Günümüzde fatura haricinde zarf açan kaç kişiyiz ? Çevreyi kirletmesin bile faturalar bile elektronik posta olarak gelmeye başladı. Açtığınız zarfın içinde ne olduğunu bilmemeniz ve ödeme dışında bir şeyin çıkması insanı mutlu ediyor.

Türkiye’de tamamen kartlar üzerine bir mağaza var mı yada kart kültürümüz ne kadar devam ediyor bilemiyorum. Sadece D&R ‘de ufak tefek ve komik kartları gördüğümü hatırlıyorum. Bana kalırsa bu geleneği canlandırsak pekte fena olmaz. Türkiye’e döndüğüm zaman güzel bir kart satan yer bulup, arkadaşlarıma yollamaya devam etmeyi planlıyorum.

card dukkani Scribbler İle Kart Kültürüne: Hi Deyin Scribbler İle Kart Kültürüne: Hi Deyin card dukkani

Son olarak bu mağaza da kitapçının tam çaprazında kalıyor sevgili arkadaşlar. Açık adres olarak

New Inn Hall Street Argos’un yanı. Kime sorsanız söyler :p

Ahh adını yazmayı unuttum; Scribbler ( sağa sola bakmayıp tabelaya baksanız da olurdu gerçi :p )

 

 

You May Also Like